Burza rozpisana na nuty

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 16:15
Miały być upojne letnie noce, a zamiast tego są burzowe nie tylko noce, lecz także dni. Nie wdając się w dywagacje na temat zmian klimatycznych, pogoda nam po prostu dokucza: upały na przemian z ulewami dają się we znaki nie tylko w Polsce, ale także w dużej części Europy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/HE68

nogi Shutterstock 1200.jpg
Od stóp do głów

Jednak… burze mają swoje piękno. Swą grozę i siłę, plus efekty akustyczno-wizualne. Od dawna inspirowały twórców do tworzenia muzyki obrazującej ulewne deszcze, porywisty wiatr, grzmoty, a zwłaszcza przejście od ciszy, która zapada w naturze, gdy burza nadciąga i chwilę później osiąga dźwiękowe apogeum.

Jakimi instrumentami imitowano burze? W jakich tekstach je odmalowywano? Posłuchamy muzycznych interpretacji nawałnic – tych potraktowanych dosłownie, ilustracyjnych, i tych symbolicznych, oddających uczucia i odczucia, które nam towarzyszą podczas "huraganów" wszelkiego rodzaju.


Posłuchaj
51:28 2021_07_17 15_06_48_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Burzliwe przypadki muzyczne (Francuski łącznik)

 

Burzowe nawałnice próbowali odtwarzać w swoich dziełach różni twórcy, także ci muzyki poważnej. Monika Małkowska na początek swojej audycji wybrała nie tyle mniej znanego, co raczej mniej popularnego XVIII-wiecznego kompozytora Jean-Phillipe'a Rameau i fragment jego opery "Zaïs".

Ale już po chwili przenieśliśmy się na drugi brzeg Atlantyku, bo w Ameryce polowanie na burze jest dość rozpowszechnione. Etta James, całkiem słusznie zwana "matką rhythm'n'bluesa", nie zajmowała się tym procederem, ale fantastycznie wyśpiewała klasyczny, burzowy kawałek "Stormy Weather".

Stormy Weather/YouTube Ella James

Jednym z wielbicieli burzy był też wieczny prowokator i kpiarz Georges Brassens. Trudno się dziwić, skoro właśnie dzięki burzy przeżył swą największą miłość: przestraszona piorunami i błyskawicami zapukała do niego sąsiadka, której mąż wyjechał, a ona boi się sama spać w taką pogodę. Artysta utulił i pocieszył zlęknioną kobietę, która jednak odeszła, kiedy bogaty mąż powrócił z niezwykle udanej biznesowej podróży. Na pociechę Brassens opisał swoją miłość w piosence.

Georges Brassens – L'orage/YouTube Georges Brassens


Lista utworów:

 1. JEAN-PHILLIPE RAMEAU – Zaïs (Acte II, Scène 4: Tonnerre - Ciel! Quels éclats! Quelle terreur soudaine!)
 2. ETTA JAMES – Stormy Weather
 3. SUSANNE LUTENBACHER – Cztery pory roku
 4. STEPHY – L'orage
 5. GEORGES BRASSENS – L'orage
 6. DANIEL BARENBOIM – Ludwig van Beethoven Sonata No 17 The Storm
 7. BOB DYLAN – Hurricane
 8. TULIA – Burza
 9. FRANCE GALL – L'orage
 10. JOVANOTTI fest. SLY & ROBBIE – Temporale
 11. MARC DUPRE – La tempête
 12. KIRK FRANKLIN – The Storm is Over Now

Tulia – Burza/YouTube Tulia

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 17.07.2021
Godzina emisji: 15.06

pr

Czytaj także

Na koń! Muzyka czterech kopyt

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 16:15
200 lat temu zmarł Napoleon Bonaparte, uważany za najwybitniejszego dowódcę wojskowego w historii. To także człowiek, którego poczynania zmieniły losy Francji i świata. Nie będziemy jednak opowiadać o nim, lecz o jego środku lokomocji: o koniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sójka za morze

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 16:00
Już wakacje – proponujemy więc wypad gdzieś nad morze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorąco, gorąco...

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 16:15
Cały rok czekamy na lato i wysokie temperatury – a gdy w końcu przygrzewa, to narzekamy, że za bardzo, że nie o takie temperatury prosiliśmy, tylko trochę łagodniejsze. I może słońce mniej nachalnie będzie świeciło? No i oczywiście, proszę bez burz! Ale cieszmy się, bo jeszcze zimą zatęsknimy za takim upałem!
rozwiń zwiń