Pieśń wolności. Muzyka, która krzepi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 16:12
Niemal cała Europa pogrążona była w wojnie, biedzie, kryzysie moralnym i… w gniewie. Niewiele narodów zdobyło się na taki wyczyn jak Polacy, jak warszawiacy. We Francji od 1940 roku na czele ruchu Wolnej Francji stał generał Charles de Gaulle. 25 sierpnia 1944 roku wkroczył do wiwatującego Paryża. W tym czasie Warszawa, bez wsparcia z zewnątrz, stanęła z okupantem do nierównej walki… i wiemy, jak to się zakończyło.
Plac Trzech Krzyży w Warszawie po zakończeniu II wojny światowej
Plac Trzech Krzyży w Warszawie po zakończeniu II wojny światowejFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mówiliśmy o wolności. Dziś pojmujemy ją inaczej niż pokolenia, które doświadczyły wojny, okupacji i uczestniczyły w powstańczym zrywie. Warto było przypomnieć tę atmosferę buntu i nastrój uniesienia, dumy oraz wiary we własne możliwości.

Posłuchaj
51:17 2021_07_31 15_06_37_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Pieśni ku pokrzepieniu walczących (Francuski Łącznik/Trójka)

 

powstanie warszawskie serwis.jpg
Zobacz serwis specjalny o POWSTANIU WARSZAWSKIM

Chopin 

Mówiąc o utworach rewolucyjnych, krzepiących, skomponowanych pod wpływem emocji, należy wspomnieć rok 1831. – Na wieść o upadku powstania listopadowego, Fryderyk Chopin, któremu niedane było uczestniczyć w wydarzeniach, wyładował swoje emocje w Etiudzie c–moll, zwanej "Rewolucyjną". Wiele lat później na syntezatorach wykonał ją Czesław Niemen – wspomniała Monika Małkowska. 

 Charles Richard-Hamelin – Etude in C minor Op. 10 No. 12 (first stage) / Chopin Institute

 

Śpiewacy uliczni 

– Warszawa, dzień, w którym rozpoczyna się powstanie. W podwórzach można usłyszeć śpiewaków ulicznych. Nie były to najwyższych lotów próby muzyczne, jednak dodawały ognia, otuchy oraz nadziei mieszkańcom i partyzantom. Ten wyczyn, za który groziły kary, upamiętnił Leopold Buczkowski. "Zakazane piosenki" były pierwszym powojennym filmem, który został nakręcony w 1946 roku. Można w nim usłyszeć wiele interpretacji i postaci, których nazwisk nie znamy – mówiła prowadząca "Francuskiego Łącznika". 

Zakazane piosenki w kolorze|Siekiera, motyka|upscaling AI|1080p|720p / Niezapomniane Melodie

powstanie warszawskie dzieci 1200.jpg
Polskie Radio w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

"Warszawianka" 

– Wśród wspomnianych utworów pojawia się także "Warszawianka", którą w inspiracji powstaniem listopadowym, napisał francuski poeta, Casimir Delavigne. Pieśń w swoim dramacie upamiętnił Stanisław Wyspiański, a po 1918 roku "Warszawianka" rozpatrywana była jako kandydatka do naszego hymnu narodowego – dodała Monika Małkowska.

Warszawianka 1831 fr. La Varsovienne - Pieśń patriotyczna / LekcjaHistorii

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody w 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Autorka audycji: Monika Małkowska
Data emisji: 31.07.2021
Godzina emisji: 15.06

zch/kr

Czytaj także

Gorąco, gorąco...

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 16:15
Cały rok czekamy na lato i wysokie temperatury – a gdy w końcu przygrzewa, to narzekamy, że za bardzo, że nie o takie temperatury prosiliśmy, tylko trochę łagodniejsze. I może słońce mniej nachalnie będzie świeciło? No i oczywiście, proszę bez burz! Ale cieszmy się, bo jeszcze zimą zatęsknimy za takim upałem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burza rozpisana na nuty

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 16:15
Miały być upojne letnie noce, a zamiast tego są burzowe nie tylko noce, lecz także dni. Nie wdając się w dywagacje na temat zmian klimatycznych, pogoda nam po prostu dokucza: upały na przemian z ulewami dają się we znaki nie tylko w Polsce, ale także w dużej części Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzej giganci – ostateczne starcie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 16:00
Ta audycja była prezentem dla słuchaczy na 50. wydanie "Francuskiego Łącznika". Było gorąco: doszło do ostatecznej konfrontacji między trzema gigantami francuskiej piosenki, supergwiazdorami wszech czasów – Charles'em Aznavourem (1924–2018), Gilbertem Becaud (1927–2001) i Jakiem Brelem (1929–1978).
rozwiń zwiń