Szybko, coraz szybciej! Czy spieszymy się także w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 16:10
Ścigamy się na co dzień i bez przerwy. Przyspieszamy w pracy, w życiu prywatnym, nawet w rozrywce, w odpoczynku. Chcemy to mieć z głowy – bo szkoda czasu na relaks. Konkurujemy ze sobą w każdej kategorii, nawet najgłupszej. Poczynając od tego, ile mamy like’ów na FB, poprzez zaliczanie niebezpiecznych związków (wszystko jedno jakich – państwo się domyślą sami), kończąc na tym, ile osób da się upchnąć… kiedyś w małym fiacie, dziś – w wagonie metra.
Nawyki to wszystkie nasze zautomatyzowane zachowania, które wykonujemy bez zastanowienia
Nawyki to wszystkie nasze zautomatyzowane zachowania, które wykonujemy bez zastanowieniaFoto: Glow Images/East News

Tempo, pośpiech i prędkość. Te motywy dobrze znane nam z codziennego życia odnaleźć można także w kulturze. Dowodzą tego, chociażby działa kinematografii, o czym w audycji "Francuski Łącznik" mówiła Monika Małkowska. 


Posłuchaj
49:44 2021_08_07 15_08_13_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Szybko, prędzej! Również w kulturze (Francuski Łącznik/Trójka)

 

"Do utraty tchu"

"À bout de souffle" czyli "Do utraty tchu" to tytuł filmu fabularnego autorstwa Jeana-Luca Godarda. Obraz został zrealizowany w 1960 roku i uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł francuskiej nowej fali. Reżyser opowiedział prostą historię wzorowaną na amerykańskim filmie noir. Co ciekawe, nagrane sceny w dużej mierze były improwizowane. W główne role wcielili się Jean-Paul Belmondo oraz Jean Seberg.

BREATHLESS - HE Trailer - Directed by Jean-Luc Godard / StudiocanalUK

"Biegnij Lola, biegnij"

– W tym filmie od sprawności dziewczyny, zależy życie chłopaka. Produkcja Toma Tykwera z 1998 roku składała się z trzech fabuł i wersji tej samej historii, które prowadziły do różnych finałów. Czasem nawet muśniecie skrzydła motyla, zmienia zupełnie bieg zdarzeń – powiedziała, zapowiadając bieg III z filmu, Monika Małkowska.

Biegnij, Lola, biegnij (1998) | Trailer | Full HD | 1080p / MOVIE PREDICTOR

"Biegnij Lola, biegnij" to niemiecki eksperymentalny film sensacyjny. Główna bohaterka w ciągu dwudziestu minut musi zdobyć i dostarczyć sto tysięcy niemieckich marek. W rolę Loli wcieliła się Franka Potente.

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Autorka audycji: Monika Małkowska
Data emisji: 07.08.2021
Godzina emisji: 15.06

zch

Czytaj także

Burza rozpisana na nuty

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 16:15
Miały być upojne letnie noce, a zamiast tego są burzowe nie tylko noce, lecz także dni. Nie wdając się w dywagacje na temat zmian klimatycznych, pogoda nam po prostu dokucza: upały na przemian z ulewami dają się we znaki nie tylko w Polsce, ale także w dużej części Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzej giganci – ostateczne starcie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 16:00
Ta audycja była prezentem dla słuchaczy na 50. wydanie "Francuskiego Łącznika". Było gorąco: doszło do ostatecznej konfrontacji między trzema gigantami francuskiej piosenki, supergwiazdorami wszech czasów – Charles'em Aznavourem (1924–2018), Gilbertem Becaud (1927–2001) i Jakiem Brelem (1929–1978).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieśń wolności. Muzyka, która krzepi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 16:12
Niemal cała Europa pogrążona była w wojnie, biedzie, kryzysie moralnym i… w gniewie. Niewiele narodów zdobyło się na taki wyczyn jak Polacy, jak warszawiacy. We Francji od 1940 roku na czele ruchu Wolnej Francji stał generał Charles de Gaulle. 25 sierpnia 1944 roku wkroczył do wiwatującego Paryża. W tym czasie Warszawa, bez wsparcia z zewnątrz, stanęła z okupantem do nierównej walki… i wiemy, jak to się zakończyło.
rozwiń zwiń