Romeo i Julia. Najsłynniejsza historia miłosna zapisana w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 16:10
Zakończył się 25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Tegoroczna edycja była szczególna. Nie tylko ze względu na ćwierćwiecze wydarzenia, ale także z powodu śmierci założyciela i dyrektora artystycznego festiwalu, profesora Jerzego Limona. Szekspir i jego twórczość inspirują od lat. Nawiązań nie brakuje także w muzyce, o czym przekonywał "Francuski Łącznik". 
Posąg szekspirowskiej Julii w Weronie
Posąg szekspirowskiej Julii w WeronieFoto: shutterstock/Vladimir Sazonov

– Najważniejszy twórca europejskiego teatru, znawca dusz i chyba najczęściej cytowany pisarz anglojęzyczny świata. Urodził się 457 lat temu, a jego geniusz wciąż żyje i inspiruje ludzi i twórców. Mowa oczywiście o Williamie Szekspirze – usłyszeliśmy w audycji.  

Posłuchaj
51:55 2021_08_21 15_07_01_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 William Szekspir i jego twórczość w muzyce (Francuski Łącznik/Trójka)

 

Festiwal Szekspirowski

Podczas tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego odwołany został spektakl "Romeos & Julias unplaued. Traumstadt" w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca i kolektywu Bodytalk z Münster. W zastępstwie "Francuski Łącznik" zaproponował ponadczasowe wersje muzyczne najsłynniejszej historii miłosnej na świecie. – W Trójce pojawi się kilkanaście wcieleń Romea i Julii, a tłem do opowieści będzie Werona. Miasto, w którym mieszkały dwa zwaśnione rody – zaprosiła Monika Małkowska. 

Romeos&Julias unplagued. Traumstadt / kultura u podstaw

Cyprian Kamil Norwid

O Kapulettich i Montekich pisał Cyprian Kamil Norwid. "W Weronie", do jego słów, wykonała Wanda Warska.

Wanda Warska - W Weronie [Official Audio] / Polskie Nagrania

Bellini

– Jest rok 1830. Bellini spieszy się z kompozycją kolejnej opery, by odbyć się od klapy, jaką okazało się jego poprzednie dzieło. Komponując, wykonał dziwny zabieg. W roli Romea osadził mezzosopranistkę, przebraną za chłopaka. Sukces dzieła był tak ogromny, że opera zaczęła krążyć po świecie Zawitała na deski teatrów w Mediolanie, Berlinie, Dreźnie i Londynie. W końcu dotarła także do Paryża, gdzie w zachwycie oglądał ją sam Napoleon. W Operze Francuskiej po dziś dzień role tradycyjnie dogrywane są przez dwie kobiety.  

" I Capuleti e i Montecchi" - Bellini / Opéra national de Paris

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 21.08.2021
Godzina emisji: 15.07

zch/kr

Czytaj także

Pieśń wolności. Muzyka, która krzepi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 16:12
Niemal cała Europa pogrążona była w wojnie, biedzie, kryzysie moralnym i… w gniewie. Niewiele narodów zdobyło się na taki wyczyn jak Polacy, jak warszawiacy. We Francji od 1940 roku na czele ruchu Wolnej Francji stał generał Charles de Gaulle. 25 sierpnia 1944 roku wkroczył do wiwatującego Paryża. W tym czasie Warszawa, bez wsparcia z zewnątrz, stanęła z okupantem do nierównej walki… i wiemy, jak to się zakończyło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybko, coraz szybciej! Czy spieszymy się także w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 16:10
Ścigamy się na co dzień i bez przerwy. Przyspieszamy w pracy, w życiu prywatnym, nawet w rozrywce, w odpoczynku. Chcemy to mieć z głowy – bo szkoda czasu na relaks. Konkurujemy ze sobą w każdej kategorii, nawet najgłupszej. Poczynając od tego, ile mamy like’ów na FB, poprzez zaliczanie niebezpiecznych związków (wszystko jedno jakich – państwo się domyślą sami), kończąc na tym, ile osób da się upchnąć… kiedyś w małym fiacie, dziś – w wagonie metra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy tylko nocą nie boimy się uczuć?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 15:07
Wieczór i noc, to czas najlepszych, najbardziej szczerych rozmów, o czym śpiewał w audycji Gilbert Bécaud. – Gdy noc zapada, przestajesz grać. Nocą jest inaczej – mówiła, cytując słowa piosenki "C'est différent la nuit" Monika Małkowska. 
rozwiń zwiń