Być oszczędnym i bogatym

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 16:00
Są różne metody, żeby stać się bogatym. Jeden ze sposobów – być oszczędnym. W PRL miesiącem oszczędzania był październik.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nattapol Sritongcom/Shutterstock.com

60 lat temu, w październiku 1961 roku, na wydanym wówczas znaczku, po raz pierwszy pojawiło się hasło: "Październik miesiącem oszczędności".

Posłuchaj
51:28 2021_10_02 15_06_18_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Jak oszczędzać, by być bogatym? Muzyczny przewodnik (Francuski łącznik)

Namawianie do skąpstwa wspomaganego przez państwo zaczęło się w 1924 roku, kiedy na międzynarodowym kongresie w Mediolanie przedstawiciele 29 krajów debatowali o kwestiach związanych z oszczędzaniem. Były trudne czasy po I wojnie światowej. Bankierom zależało, by wzmocnić w społeczeństwach ideę powściągliwości w wydatkach.

Właśnie wtedy podjęto decyzję o ustanowieniu święta oszczędzania. Światowym Dniem Oszczędzania – dniem szczególnie promującym ten pomysł – miał być 31 października. Jednak żeby zacząć oszczędzać, trzeba mieć jakąkolwiek nadwyżkę. Jak do niej dojść? Francuzki łącznik radzi, prezentując muzykę związaną z tematem przewodnim. Wśród wykonawców między innymi: Danuta Rinn i Bogdan Czyżewski, Stanley Holloway, Nila Cara i Lady Gaga.

Lady Gaga - Beautiful, Dirty, Rich (Official Music Video) / Lady Gaga

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 2.10.2021
Godzina emisji: 15.06

Czytaj także

Policzmy się – muzyczna zachęta do udziału w Spisie Powszechnym

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 16:00
Liczyć uczymy się od małego. Najpierw na paluszkach, potem w zeszycie, wreszcie – w głowie. I czy chcemy, czy nie – cyfry rządzą naszym życiem. Właściwie, wszystko i wszystkich można opisać szeregiem cyfr, układających się w liczby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Powstania Warszawskiego i wpływ Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 23:10
Kończą się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Powstańcy mierzyli się z dwiema potęgami: okupującą Polskę Rzeszą Niemiecką i ZSRR, planującym sowietyzację i wasalizację Polski. Jakie znaczenie miała muzyka podczas tych dwóch miesięcy? Co grali wówczas "od ręki", spontanicznie, zawodowi muzycy i amatorzy? Jakie utwory zagrzewały do walki, dodawały otuchy, pozwalały na chwilę relaksu i zapomnienia o rzeczywistości?
rozwiń zwiń