W hołdzie nauczycielom. Muzyczne opowieści po latach

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 15:07
– Grégoire, francuski kompozytor i autor tekstów, nagrał w zeszłym roku podziękowania dla wszystkich swoich profesorów. To dzięki wam piszę, mówię i wiem, że jestem, śpiewa w utworze "Profs (chanson hommages à tous les professeurs des écoles)" – opowiadała, zapraszając na audycję poświęconą nauczycielom, Monika Małkowska. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rido/Shutterstock

shutterstock nauczyciel szkoła 1200.jpg
Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele i jak postrzegają swoją pracę?

Polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowiono 27 kwietnia 1972 roku. Jego początkiem było postanowienie podjęte podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie roku 1957. Wtedy to ustalono, że 14 października będzie dniem upamiętnienia rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. 


Posłuchaj
49:38 2021_10_16 15_07_42_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Doceniamy ich dopiero po latach? Muzyczny hołd dla nauczycieli (Francuski Łącznik/Trójka)

 

Utworzono ją z inicjatywy króla Stanisława Augusta, decyzją Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. W 1982 roku Dzień Nauczyciela przemianowano na Dzień Edukacji Narodowej.

Grzegorz Turnau - Bedford School (Official Video)/Mystic Production TV


shutterstock Jane Birkin 1200.jpg
Wyśpiewane autobiografie. Muzycy o sobie ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 15:07

– Dzień Nauczyciela to ulubiona data w kalendarzu zarówno dydaktyków, jak i uczniów. Ten dzień był przyzwoleniem na bardzo luźne podejście i do przekazywania wiedzy, i do jej konsumowania. Nauczyciele pozwalali na niestandardowy przebieg zajęć, a uczniowie nie obawiali się klasówek, kartkówek i odpytywania – wspominała z nostalgią obchody święta szkolnej kadry Monika Małkowska. 

Podobne dni fetuje większość państw na świecie, lecz daty są różne. Jest jednak dzień globalnego honorowania tych, którzy nie szczędzą siły, czasu, wiedzy i inwencji na otwieranie umysłów innych: Światowy Dzień Nauczyciela – World Teachers’s Day – pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października. 

MY FAIR LADY - "The Rain in Spain"/LincolnCenterTheater

Lista utworów:

Grégoire "Profs (chanson hommages à tous les professeurs des écoles)"
My Fair Lady "The Rain in Spain"
The Chorus "Les Choristes"
Filipinki "Profesorze"
Jethro Tull "Teacher"
Grzegorz Turnau "Bedford School"
Bourvil "Monsieur le maître d'école"
Eltron John "Teacher I Need You"
Ludmiła Jakubczak "Mister Wonderful"
Pavol Hammel "Učiteľka tanca"
Zenon Laskowik "Nasze dzieci (Starych nie ma, chata wolna)"
Yves Montand "En sortant de l'école"
Elektryczne Gitary "Dzieci wybiegły"

Grégoire - Profs (inédit - Official Video)/GREGOIRE

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 16.10.2021
Godzina emisji: 15.07

gs


Czytaj także

Policzmy się – muzyczna zachęta do udziału w Spisie Powszechnym

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 16:00
Liczyć uczymy się od małego. Najpierw na paluszkach, potem w zeszycie, wreszcie – w głowie. I czy chcemy, czy nie – cyfry rządzą naszym życiem. Właściwie, wszystko i wszystkich można opisać szeregiem cyfr, układających się w liczby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być oszczędnym i bogatym

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 16:00
Są różne metody, żeby stać się bogatym. Jeden ze sposobów – być oszczędnym. W PRL miesiącem oszczędzania był październik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wszystkie muzyczne drogi prowadzą do Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:08
12 października minie 529 lat od czasu, gdy pewien genueński żeglarz – może Włoch, może Hiszpan – postawił stopę na nowym lądzie. Potem drugą. Ten mały krok człowieka okazał się brzemienny w skutki dla ludzkości, zarówno w aspekcie cywilizacyjnym, politycznym, ekonomicznym, jak i obyczajowym. Z pewnością bardziej odbił się na każdym mieszkańcu naszego globu niż spektakularny, transmitowany przez telewizję, spacer po srebrnym globie. To wielkie odkrycie wydarzyło się… przypadkiem.
rozwiń zwiń