Dom rodzinny. Miejsce wyjątkowych emocji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 16:10
Dom to miejsce narodzin i dorastania. Z perspektywy dorosłego człowieka wydaje się znacznie mniejszy i pozbawiony atrakcji, które we wczesnych latach fascynowały, bawiły, straszyły i inspirowały. Równie ważny jest też pierwszy własny dom – ten, o zakupie którego marzyło się latami. Ten, który urządza się wedle własnych potrzeb i w którym zakłada się rodzinę lub odwrotnie, chce się od niej odciąć.
Dom rodzinny to miejsce wielu emocji i wzruszeń. Również tych obecnych we wspomnieniach.
Dom rodzinny to miejsce wielu emocji i wzruszeń. Również tych obecnych we wspomnieniach. Foto: Shutterstock

Posłuchaj
49:42 2021_11_20 15_07_43_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Rodzinny dom obrasta legendą (Francuski Łącznik/Trójka)

 

Françoise Hardy 

Motyw domu i sposobu, w jaki wraz z wiekiem zmienia się jego postrzeganie, poruszony został w utworze "La maison ou j'ai grandi". – W glosie Françoise brzmi taki smutek, że nie wiadomo, jak ją pocieszyć – powiedziała Monika Małkowska.  

Françoise Hardy La maison où j'ai grandi / Rogue One

Bernard Ładysz

– Dokładnie sto lat wcześniej Stanisław Moniuszko skomponował operę romantyczno-komediową "Straszny dwór". Premiera miała miejsce w 1865 roku i okazała się niewygodna dla zaborców. Stała się patriotyczną manifestacją. Treść, choć lekka i żartobliwa, przywoływała powstanie styczniowe i ówczesne nastroje. Dla naszej audycji ciekawy jest obiekt, który pochodził z tamtej opery i z rodzinnego domu – powiedziała prowadząca audycję. 

Bernard Ładysz - aria Skołuby „Ten zegar stary” z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki / Teatr Wielki Opera Narodowa

Tony Bennet

– Nie wiadomo dlaczego, ale wszystkie domy rodzinne posiadają wspólną cechę: wzruszają. Kiedyś śpiewał o tym Louis Armstrong. Jego piosnkę przechwycił Tony Bennet. Wraz z K.D. Lang zaśpiewał "That’s My Home". "Gdzie bym nie był, w jakimkolwiek charakterze, rodzinny dom to jest to, z miłością maminą" – zacytowała autorka "Francuskiego łącznika".

That's My Home / Tony Bennet

Lista utworów:

 1. FRANCOISE HARDY  "La maison ou j'ai grandi"
 2. BERNARD ŁADYSZ-SKOŁUBA – "Straszny dwór - Aria z kurantem"
 3. TONY BENNETT & K.D.LANG – "That’s My Home"
 4. CHARLOTTE JULIAN – "Ma Maison Familiale"
 5. THE BEATLES  "She’s Leaving Home"
 6. AFTERHOURS – "Ritorno A Casa"
 7. LENINGRAD COWBOYS & THE ALEXANDROV RED ARMY ENSEMBLE – "Sweet Home Alabama"
 8. HERMAN PREY & MIRELLA FRENI & VIENNA PHILHARMONIC ORCHESTRA – "Cinque…dieci… venti… trenta…"
 9. BENABAR – "Quatre Murs Et Un Toit"
 10. BRIGITTE BARDOT  "On demenage"
 11. MIOSSEC – "Le demenagement"
 12. JAN KACZMAREK – "Kurna chata"

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 20.11.2021
Godzina emisji: 15.07

zch

Czytaj także

Xawery Dunikowski. Dotknąć koszmaru wojny

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 22:13
Na jego życiu piętno odcisnęły dwie wojny światowe. W czasie pierwszej służył w Legii Cudzoziemskiej. Podczas drugiej był więźniem obozu koncentracyjnego. Xawery Dunikowski (1875-1964) to twórca związany z Krakowem, Paryżem i Warszawą. W swoich obrazach zawarł tragiczne doświadczenia z okresu, kiedy przez pięć lat był więźniem KL Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mgły i opadłe liście. Muzyczna jesień w pełni

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 15:06
– Są tacy, którym ta pora roku, ten moment, czyli listopad. wydają się najsmutniejsze. Nie podzielam tej opinii, ale dziś "Francuski łącznik" będzie muzycznie "dosmucał" – przestrzegała Monika Małkowska, zapraszając na program. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest współcześnie inteligencja?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 21:08
Inteligencja wydaje się terminem dotyczącym właściwie nas wszystkich – w końcu należymy do gatunku homo sapiens. Jednak okazuje się, że inteligencja jako cecha umysłu może być różnie rozumiana. Czym więc jest współcześnie inteligencja? Jak ją kategoryzować i mierzyć? Czy w cyfrowym świecie testy na inteligencję mają zastosowanie?
rozwiń zwiń