Noc, która przeciągnęła się o rok. Powstanie listopadowe

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 16:02
191 lat temu, w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe. Ta Noc Listopadowa przeciągnęła się prawie o rok, by w lutym 1831 roku przerodzić się w wojnę polsko-rosyjską. Pomimo przewagi militarnej przeciwnika Polacy odnieśli początkowo kilka spektakularnych sukcesów... 
Powstanie Listopadowe
Powstanie Listopadowe Foto: Polona

Do ostatecznego upadku powstania przyczyniły się różne kwestie. Za jego kres uważana jest kapitulacja twierdzy Modlin. By upamiętnić czyn powstańczy, "Francuski Łącznik" przedstawił patriotycznie, motywy muzyczne związane z tym wydarzeniem.

– Być może część z Państwa wie, że powstanie listopadowe zaczęło się kilkaset metrów od miejsca, w którym obecnie stoi budynek radia – dodała Monika Małkowska, zapraszając na sobotnie spotkanie. 


Posłuchaj
49:52 2021_11_27 15_08_15_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Muzyczne motywy powstania listopadowego (Francuski Łącznik/Trójka)

 


Fryderyk Chopin

– Kompozytor na zawsze opuścił Polskę na krótko przed wybuchem powstania. Bardzo to sobie wyrzucał i chciał wracać do kraju, jednak nigdy mu się to nie udało. Rok później, po upadku powstania, napisał etiudę, którą współcześnie określamy "rewolucyjną" –usłyszeliśmy w audycji. 

Charles Richard-Hamelin – Etude in C minor Op. 10 No. 12 (first stage) / Chopin Institute


Casimir Delavigne 

– Casimir Delavigne skomponował nie tylko "Paryżankę", ale też "Warszawiankę". Popierał wszelkie ruchy narodowo- wyzwoleńcze, również ten polski. Napisał tekst do "Warszawianki". Zrobił to oczyścicie po francusku. Na język polski poemat przełożył Karol Sienkiewicz. Pieśń chwyciła od razu, gdy tylko została zaprezentowana w Warszawie. Wydarzenie, w swoim dramacie zatytułowanym również "Warszawianka", upamiętnił Stanisław Wyspiański – powiedziała prowadząca. 

Warszawianka 1831 fr. La Varsovienne - Pieśń patriotyczna / LekcjaHistorii


Luciano Pavarotti

– Teraz spotkanie z pewną markietanką o imieniu Maria. "Córa pułku" to opera, która powstała na zamówienie paryskiej Opery Komicznej, dekadę po wydarzeniach rewolucji lipcowej. Francuskie libretto zostało przetłumaczone na język włoski, a potem także na polski. Markietanka zakochuje się w Tyrolczyku, który prosi on o przyjęcie do pułku francuskiego. Wszystko po to, by móc być bliżej – opowiedziała Monika Małkowska. 

Donizetti: La fille du régiment / Act 1 - Ah mes amis - Pour mon âme / Luciano Pavarotti


Lista utworów:

 1. FRYDERYK CHOPIN – "Etiuda rewolucyjna"
 2. CASIMIR DELAVIGNE – "La Varsovienne"
 3. FABIAN TYMULSKI TYMOLSKI - CHÓR POLSKIEGO RADIA – "Ostatni mazur"
 4. LUCIANO PAVAROTTI – "Ah, mes amis, pour mon ame"
 5. KABARET STARSZYCH PANÓW "Zosia i ułani"
 6. GRUPPO Z  "Inno della rivolta"
 7. EDITH PIAF – "Mon legionnaire"
 8. YVES MONTAND – "Chanson du capitan"
 9. CREEDENCE CLEARWATER REVIVAL – "Fortunate Son"
 10. MICHEL SARDOU – "Le rire du sergent"
 11. ANDRE RIEU & HIS JOHANN STRAUSS ORCHESTRA  "Old Camarades"
 12. THE BEATLES  "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Take 9 And Speech)"

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 27.11.2021
Godzina emisji: 15.07

zch

Czytaj także

Dom rodzinny. Miejsce wyjątkowych emocji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 16:10
Dom to miejsce narodzin i dorastania. Z perspektywy dorosłego człowieka wydaje się znacznie mniejszy i pozbawiony atrakcji, które we wczesnych latach fascynowały, bawiły, straszyły i inspirowały. Równie ważny jest też pierwszy własny dom – ten, o zakupie którego marzyło się latami. Ten, który urządza się wedle własnych potrzeb i w którym zakłada się rodzinę lub odwrotnie, chce się od niej odciąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadziwiające inspiracje Macieja Sieńczyka

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 22:03
Niewielu współczesnym artystom zdarzyło się otrzymać prezent w postaci muzycznego hołdu – utworu skomponowanego i zadedykowanego dla tej jednej osoby, wymienionej z imienia i nazwiska w tytule utworu. 
rozwiń zwiń