Barbórka, czyli o Barbarach, Baśkach i z Baśkami w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 15:07
Święta Barbara to nie tylko opiekunka górników. – Jest ona także patronką hutników, rybaków, marynarzy i żołnierzy, ze szczególnym uwzględnieniem artylerzystów. Czuwa ona nad zawodami podwyższonego ryzyka, a także patronuje dobrej śmierci – przypomina Monika Małkowska autorka audycji "Francuski łącznik"
Orkiestra górnicza przeszła ulicami osiedla Nikiszowiec w Katowicach z okazji obchodów Barbórki.
Orkiestra górnicza przeszła ulicami osiedla Nikiszowiec w Katowicach z okazji obchodów Barbórki.Foto: PAP/Hanna Bardo

Barbórka, czyli imieniny Barbary to jak zauważa prowadząca audycję Monika Małkowska już preludium do Bożego Narodzenia. – A przede wszystkim wigilia Mikołajkowego szaleństwa i przede wszystkim przywołanie tradycji, o której może nie wszyscy wiedzą – przyznaje.

Barbara pochodziła z pogańskiej rodziny. Przyszła święta słynęła z nieprzeciętnej urody i intelektu, dlatego ojciec posłał ją na nauki do Nikomedii (dzisiejszy Izmit), aby zdobyła wykształcenie. Właśnie tam Barbara zetknęła się z chrześcijaństwem i postanowiła przyjąć chrzest. Nie spodobało się to jej ojcu, który próbował zmusić ją do wyparcia się wiary, a w końcu doniósł na nią do władz, prześladujących chrześcijan. Barbarę więziono ją w wieży. Prawdopodobnie w roku 305 została ścięta mieczem. Przed śmiercią dzisiejszą patronkę górników miał odwiedzić anioł z kielichem i hostią, które zostały jej atrybutami, uwiecznianymi wraz z nią na ikonach.

Według górniczej tradycji Barbórka rozpoczyna się od porannej uroczystej mszy przy figurze św. Barbary. Do zwyczaju należy też wędrówka górniczej orkiestry, przy akompaniamencie hymnu maszerującej po osiedlach zamieszkanych przez górników i dyrekcję kopalni. W Barbórkę odbywają się uroczyste akademie, spotkania, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze. Poza górnikami Barbórkę obchodzą geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. 

Posłuchaj
51:51 2021_12_04 15_07_16_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Barbary dziś i przed laty, bohaterki i zwykłe dziewczyny. Historie połączone imieniem (Francuski łącznik/Trójka)

 

Lista utworów: 

The Guy Who Sings Your Name Over and Over "The Barbara Song"
Didier Barbelivien "A Barbara"
Barbara & Georges Moustaki "La dame brune"
Fabrizio De Andrè "La canzone di Barbara"
Barbara Hendricks "I got rhythm"
Johnny Cash "The Ballad Of Barbara"
Barbara Hendricks "Crépuscule"
Casa "Dis, quand reviendras tu?"
Chór Dana "Barbara"
Barbra Streisand, Kris Kristofferson "Evergreen"
Barbara Krafftówna "Dziewica Anastazja"
Barbara "Dis, quand reviendras-tu?"
Maryla Rodowicz "Barbara Ubryk"

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 15.07

gs

Czytaj także

Czy wszystkie muzyczne drogi prowadzą do Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:08
12 października minie 529 lat od czasu, gdy pewien genueński żeglarz – może Włoch, może Hiszpan – postawił stopę na nowym lądzie. Potem drugą. Ten mały krok człowieka okazał się brzemienny w skutki dla ludzkości, zarówno w aspekcie cywilizacyjnym, politycznym, ekonomicznym, jak i obyczajowym. Z pewnością bardziej odbił się na każdym mieszkańcu naszego globu niż spektakularny, transmitowany przez telewizję, spacer po srebrnym globie. To wielkie odkrycie wydarzyło się… przypadkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom rodzinny. Miejsce wyjątkowych emocji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 16:10
Dom to miejsce narodzin i dorastania. Z perspektywy dorosłego człowieka wydaje się znacznie mniejszy i pozbawiony atrakcji, które we wczesnych latach fascynowały, bawiły, straszyły i inspirowały. Równie ważny jest też pierwszy własny dom – ten, o zakupie którego marzyło się latami. Ten, który urządza się wedle własnych potrzeb i w którym zakłada się rodzinę lub odwrotnie, chce się od niej odciąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc, która przeciągnęła się o rok. Powstanie listopadowe

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 16:02
191 lat temu, w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe. Ta Noc Listopadowa przeciągnęła się prawie o rok, by w lutym 1831 roku przerodzić się w wojnę polsko-rosyjską. Pomimo przewagi militarnej przeciwnika Polacy odnieśli początkowo kilka spektakularnych sukcesów... 
rozwiń zwiń