Idziemy na bal! Tanecznym krokiem przez style i epoki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 16:16
– Są bale, które ustala się z wielotygodniowym wyprzedzeniem, przygotowuje kreacje. Jest wcześniej mnóstwo emocji. Są też inne, imprezy, domówki właściwie, organizowane ad hoc wśród znajomych i znajomków – mówi Monika Małkowska, zapraszając na "Francuskiego łącznika" wypełnionego muzyką świetnie nadającą się na wytworne spotkania i tańce, ale i domowe szaleństwa.
Taniec nawet po całym dniu spędzony w pracy może być doskonałą rozrywką
Taniec nawet po całym dniu spędzony w pracy może być doskonałą rozrywkąFoto: Shutterstock/goodluz

W tym roku nie będzie wielkich karnawałowych balów, towarzyskich imprez i rodzinnych spotkań. Zamiast tego musimy bal sobie wyobrazić. Ułatwimy to muzyką. Na początek polonez, potem trochę folkloru, następnie walczyki, wreszcie freestyle, i – na koniec – mazur. 

Na jaką kolorystykę warto postawić, wybierając się na bal? – Można na nieśmiertelny kolor czarny, który jest ponadczasową klasyką, nieziemsko elegancką. Tutaj zaproponowałabym małą czarną i okrasiła ją fajnymi dodatkami, fajnymi butami i fajną torebką – sugeruje Paulina Dulanowska, stylistka.

Instrumentem, który wydaje się niezbędny, żeby zabawa była udana – przynajmniej, jak zaznacza autorka programu – we francuskich kręgach, jest oczywiście akordeon. Jego dźwięki mogliśmy usłyszeć m.in. w utworze Renauda "Tu vas au bal". Ale nie tylko Francuzi cenią ten instrument. Pełna pasji i namiętności muzyka Motion Trio została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Krzysztof Penderecki, Bobby McFerrin czy Wojciech Kilar, którego polonez z filmu "Pan Tadeusz" wybrzmiał na początek pierwszego w 2022 roku "Francuskiego łącznika".

Wojciech Kilar, "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy/PWM Edition

W audycji słuchaliśmy także utworów poświęconych dawnym balom. Jednym z nich była aria z opery Giuseppe Verdiego "Bal maskowy". Dzieło, jak przypomina Monika Małkowska, było wielkim sukcesem. – Na premierze w Rzymie kompozytor wywoływany był 30 razy, bo Verdi, jak to on, trafił w nastroje Włochów – dodaje. 

Czytaj także:


Posłuchaj
49:17 2022_01_08 15_08_20_PR3_Francuski_Lacznik.mp3 Czas na bal! Ta muzyka rozkołysze każdego (Francuski Łącznik/Trójka)

 

Lista utworów:

 • Wojciech Kilar – "Polonez" z filmu "Pan Tadeusz"
 • Renaud  "Tu vas au bal"
 • Diana Damrau  "Un ballo in maschera. Volta la terrea"
 • Michael Sardiu  "Les bals popilarires"
 • Jerry Lee Lewis  "Great Balls of Fire"
 • Malice (Valse)  "Bal Musette Lille Nor"
 • Enrique Iglesias  "Bailando" Ft. Sean Paul 
 • Kaoma  "Lambada"
 • Elizabeth Cook  "Sometimes It takes Balls to Be a Woman"
 • Jerzy Połomski  "Cała sala śpiewa z nami"
 • Nino Rota  "The Second Waltz"
 • Gérard Depardieu  "Save the Last Dance for Me"
 • Mazowsze  "Mazur" 
 • Kalina Jędrusik  "Mój pierwszy bal"

***

Tytuł audycji: Francuski łącznik
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 8.01.2022
Godzina emisji: 15.08

gs

Czytaj także

W objęciach wspomnień. Czy można bez nich żyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 16:07
Zbliża się dzień, w którym tradycyjnie sięgamy pamięcią do przeszłości. Przywołujemy myślami tych, których nie ma już wśród nas. Myślimy o tych, których nam brakuje – w bardziej lub mniej dojmujący sposób. Wspominamy nie tylko ludzi, ale też to, co nas z nimi łączyło. Czy można żyć bez wspomnień?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom rodzinny. Miejsce wyjątkowych emocji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 16:10
Dom to miejsce narodzin i dorastania. Z perspektywy dorosłego człowieka wydaje się znacznie mniejszy i pozbawiony atrakcji, które we wczesnych latach fascynowały, bawiły, straszyły i inspirowały. Równie ważny jest też pierwszy własny dom – ten, o zakupie którego marzyło się latami. Ten, który urządza się wedle własnych potrzeb i w którym zakłada się rodzinę lub odwrotnie, chce się od niej odciąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naprawdę dobrze mieć sasiąda

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 15:07
Kiedyś sąsiad był jak rodzina. Czasem nawet bliższy niż rodzina – w sensie realnej, mierzonej w metrach odległości. A to determinowało współbycie – zazwyczaj przyjazne i wzajemnie pomocne. Współczesny styl życia zupełnie to zmienił. Dziś izolujemy się od sąsiadów. Często ich nawet nie rozpoznajemy; nie witamy się; nie wiemy o nich nic. Kto mieszka obok nas? Może potrzebuje pomocy, dobrego słowa, uśmiechu na dzień dobry? Nadchodzi Boże Narodzenie – właściwy czas na nawiązanie sąsiedzkich znajomości.
rozwiń zwiń