"Thanks Jimi Symphonic" – duch muzyki Hendrixa w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 22:00
Piotr Baron nieraz prezentował Słuchaczom Programu III Polskiego Radia utwory z albumu "Thanks Jimi Symphonic", który miał swoją premierę w maju tego roku. O pierwszym na świecie wydawnictwie z symfonicznymi wersjami utworów Jimiego Hendrixa w wersji na żywo opowiedział jego pomysłodawca i współtwórca Leszek Cichoński.
Okładkę albumu Thanks Jimi Symphonic zaprojektował znakomity grafik i plakacista Andrzej Pągowski
Okładkę albumu "Thanks Jimi Symphonic" zaprojektował znakomity grafik i plakacista Andrzej Pągowski Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
09:23 2020_10_09 19_30_12_Moje_przeboje_Leszek_Cichoński.mp3 W hołdzie Jimiemu Hendrixowi. Leszek Cichoński i "Thanks Jimi Symphonic" (Moje przeboje/Trójka)

 

Płyta z nagraniem całego koncertu "Thanks Jimi Symphonicma być symbolicznym podziękowaniem dla wirtuoza gitary z Seattle – w tym roku minęło bowiem 50 lat od śmierci Hendrixa. Muzycy rockowi (a wśród nich, na gitarze, sam Leszek Cichoński) oraz członkowie Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Jerzego Koska stanęli na jednej scenie w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.


Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji "Moje przeboje" z 9 października 2020 roku --->

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji "Moje przeboje" z 9 października 2020 roku --->

Tu można posłuchać trzeciej godziny audycji "Moje przeboje" z 9 października 2020 roku --->

– To wyjątkowo brzmiąca sala, pięknie oddająca brzmienie orkiestry. Ze sceny było słychać akustyczne brzmienie gitary elektrycznej, mimo wzmacniacza – wspominał Leszek Cichoński w rozmowie z Piotrem Baronem, który w 2016 roku miał przyjemność poprowadzić koncert zarejestrowany na albumie.

Leszek Cichoński  Foto: PAP/Maciej Kulczyński Leszek Cichoński Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Angielski tekst do autorskiego utworu zatytułowanego po prostu "Thanks Jimi" napisał znakomity amerykański gitarzysta Greg Koch razem z Malfordem Milliganem  wokalistą Storyville, współpracującym z sekcją Stevie Ray Vaughana Double Trouble. – Malford Milligan przyjechał na ten koncert specjalnie ze Stanów. Zawsze marzyłem o tym, żeby go zaprosić. Zaśpiewał te utwory rewelacyjnie – mówił muzyk.

Thanks Jimi - Leszek Cichoński & Malford Milligan z orkiestrą symfoniczną NFM we Wrocławiu/Leszek Cichonski

***

Tytuł audycji: Moje przeboje
Prowadzi: Piotr Baron
Gość: Leszek Cichoński (kompozytor i aranżer bluesowy, organizator Thanks Jimi Festival we Wrocławiu)
Data emisji: 9.10.2020
Godzina emisji: 19.30

mat. prasowe/kr

Czytaj także

"Hey Joe" obudź się! Hendrix o swojej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 17:25
Debiutancki utwór legendarnego gitarzysty powszechnie uważany za jego kompozycję jest klasycznym utworem, nagrywanym wcześniej przez wielu wykonawców. Wersja najbardziej znana uchodzi za niezwykle autorską - mówił w Trójce Piotr Metz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Sikora: aktorka z bluesowym pazurem. Obejrzyj nagranie koncertu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 21:00
Swoim wykonaniem "Cry Baby" z repertuaru Janis Joplin podbiła serca telewidzów. Czym Natalia Sikora zaskoczyła słuchaczy Trójki? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy w maju 2016 roku, kiedy to wokalistka wystąpiła w studiu im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1967

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 22:00
W Grecji dochodzi do zamachu stanu, w Wietnamie – do eskalacji działań wojennych, w USA – do zamieszek na tle rasowym. W brytyjskim Chichester Mick Jagger i Keith Richards stają przed sądem za posiadanie narkotyków, a w kalifornijskim Monterey odbywa się festiwal, dzięki któremu status gwiazd zyskują m.in. Janis Joplin i Jimi Hendrix. Rozpoczyna się hipisowskie Lato Miłości.
rozwiń zwiń