Michał Grabkowski otwiera nowe drzwi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
W sobotnich wydaniach "Trójka budzi: jazz’n’bass" nie mamy żadnych oporów, aby otwierać nowe drzwi i błądzić po nieeksplorowanych wcześniej korytarzach muzycznych. Tak było i tym razem. 
Jon Hopkins
Jon HopkinsFoto: shutterstock/ Thomas Quack

Melbourne 1200.jpg
Jak brzmi współczesny jazz z Australii?


Posłuchaj
119:06 2021_05_08 04_00_01_PR3_Trojka_Budzi.mp3 W nieeksplorowanych wcześniej korytarzach muzycznych (Trójka Budzi) 


Czy w jednym programie radiowym można umieścić DJ-a S.P.Y gdzieś w pobliżu Zdzisławy Sośnickiej? Można! Można też porównać, jak do tematu gór – naszych pięknych polskich – podchodzą w swojej twórczości zarówno młodzi twórcy, jak i ci z ponad pięćdziesięcioletnim stażem. Oprócz tego krótkie pasmo remiksów, szczypta cichych klawiszy oraz...

afrojazz w wykonaniu Jimiego Tenora, fińskiego saksofonisty i projektanta mody, który ze względu na swoją fascynację sztukami wizualnymi oraz charakterystyczny wizerunek, jest nazywany Andym Warholem sceny muzycznej. W "Trójka budzi" usłyszeliśmy utwór "My Baby Is Coming" pochodzący z albumu Tenora "Saxentric" z 2016  roku.

Jimi Tenor, My Baby Is Coming Audio/Persephone Records

Throttle Elevator Music to jazzowy kolektyw w składzie: Kamasi Washington i Kasey Knudsen (saksofon), Erik Jekabson (trąbka), Mike Blankenship (organy), Ross Howe (gitara), Mike Hughes (perkusja) oraz Matt Montgomery i Gregory Howe, którzy odpowiadają za kompozycje. Na powstającym przez siedem lat albumie pt. "Final Floor" znalazły się utwory nawiązujące do twórczości Ennio Morricone, Milesa Davisa, a także dance popu z lat 80.

Daggerboard/Throttle Elevator Music – temat

"Roma" jest trzecim studyjnym albumem Sorry Boys. Napisana w połowie po polsku i angielsku, emanuje charakterystycznym dla zespołu bogactwem muzycznych światów i kontekstów. Tytuł albumu przywołuje Rzym - miejsce, do którego prowadzą wszystkie drogi. Metaforyczna Roma tropiona na ścieżkach płyty Sorry Boys stanowi upragnione miejsce pełne szczęścia, miłości, spełnienia odkrywane przez każdego w indywidualnym momencie.  Michał "Grabek" Grabkowski zaprezentował nam czwartą pozycję z tego wydawnictwa zatytułowaną "Wracam".

Sorry Boys - Wracam (official video)/Mystic Production TV

Lista utworów:

1. James Heather – "Passing Soul"
2. Jon Hopkins – "Wintergreen"
3. Kiefer – "Between Days"
4. Yaya Bey – "You Up"
5. Jimi Tenor – "My Baby Is Coming"
6. 
Lambchop – "Fuku"
7. Moderators – "Tamboo"
8. Daniel Avery – "Endless Hours"
9. Xploding Plastix – "Happy Jizz Girl"
10. Throttle Elevator Music & Kamasi Washington – "Daggerboard"
11. Zbigniew Namysłowski – "Winobranie / Jak nie ma szmalu, to jest łaź"
12. Zdzisława Sośnicka – "Żyj Sobie Sam"
13. Niemen – "Zechcesz mnie, zechcesz"
14. Skaldowie – "Gdzie Mam Ciebie Szukać"
15. Shy FX – "Carnival Culture"
16. Zero 7 – "In The Waiting Line (S.P.Y. Remix)"
17. Anushka – "Speak To Me (WheelUP Remix)"
18. Caribou – "Home (Toro y Moi Remix)"
19. Gooral – "Karczmareczka"
20. Jamal – "Halo, halo"
21. Sorry Boys – "Wracam"
22. Sofa – "Moje życie to"
23. Yussef Dayes Trio Purple-Skies-Libations"
24. Yussef Dayes – "Trio Gully Side"

***

Tytuł audycji: "Trójka budzi: jazz'n'bass"
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 08.05.2021
Godzina emisji: 04.00

kr

Czytaj także

Ponadprzeciętne spotkanie z Alfa Mist

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 06:15
Najnowsze wydanie "Trójka budzi: jazz’n’bass" zapowiadało się apetycznie i wyjątkowo chociażby ze względu na ważną premierę muzyczną. Chodzi o Alfa Mist, który 23 kwietnia, a więc zaledwie dzień wcześniej, wydał swój nowy krążek "Bring Backs". Radiowe spotkanie, w którym pojawiła się muzyka jednego z największych idoli Michała "Grabka" Grabkowskiego, na pewno zasługuje na miano ponadprzeciętnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mocne brzmienia z przełomu wieków

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 00:10
– W programie "Dogrywka" dołożymy wszelkich starań, by odłożyli państwo spanie, co najmniej o godzinę – zapowiedział Michał Grabkowski. W audycji pojawiły się dźwięki na mocne zakończenie dnia. Wśród nich muzyka artystów, którzy najbardziej kojarzą się fanom z przełomem wieków. W wyborze rockowych dokonań nie zabrakło materiałów, które - po latach wyciągnięte z szuflad - wybrzmiały na nowo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Gojiry do Fausta – rozkoszny hałas przed północą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 11:41
Ciężkie riffy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Polski, do tego odrobina brytyjskiego post punka, a na koniec wspomnienie klasycznej, wręcz kultowej płyty. Michał Grabkowski zadbał o to, aby ostatnia godzina wtorku upłynęła pod znakiem intensywnych muzycznych emocji.
rozwiń zwiń