Skaldowie od strony progresywnej. Michał Grabkowski odsłuchuje album "Krywań, Krywań"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 04:00
Wśród wszystkich elementów sobotniego wydania "Trójka budzi: jazz’n’bass" autor programu zaprosił szczególne do wysłuchania trwającego prawie 18 minut utworu.
Skaldowie podczas występu w 1974 roku. Na pierwszym planie Jacek Zieliński. Za nim stoi Konrad Ratyński
Skaldowie podczas występu w 1974 roku. Na pierwszym planie Jacek Zieliński. Za nim stoi Konrad RatyńskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

materiały prasowe materiały prasowe

Ostatnimi czasy, Michał "Grabek" Grabkowski podczas nabywania wiedzy z zakresu "archiwum polskiej muzyki rozrywkowej" natknął się na album, który oczarował go bez pamięci. Jest to wydana w 1972 płyta "Krywań, Krywań" zespołu Skaldowie. Spojrzenie na zespół braci Zielińskich od strony rocka progresywnego, często okraszonego elementami jazzu wprawiło gospodarza audycji w niemały zachwyt oraz nakłoniło do podjęcia decyzji o wspólnym porannym odsłuchu pierwszej części wydawnictwa, jakim jest suita "Krywaniu, Krywaniu". 

Posłuchaj
118:20 2021_05_15 04_00_25_PR3_Trojka_Budzi.mp3 Nie tylko "Krywań, Krywań" Skaldów, czyli muzyczne fascynacje Michała Grabkowskiego(Trójka Budzi)

 

"Krywań – tajemnicze słowo to po prostu nazwa jednego ze szczytów w Tatrach Słowackich. Góra to bardzo malownicza, nic więc dziwnego, że stała się tematem jednej z najpiękniejszych góralskich pieśni ludowych, refleksyjnej ballady zatytułowanej właśnie "Krywaniu, Krywaniu". Pieśń ta posłużyła nam jako leitmotiv rozbudowanego utworu, którym chcieliśmy jak gdyby podsumować nasza dotychczasową działalność muzyczną. Dlatego w improwizacjach spotkać można rzeczy dla nas typowe jak np. motywy góralskie czy klasyczne, a wręcz nawet cytaty fragmentów z utworów wielkich kompozytorów takich jak Bach, Mussorgski, Borodin czy Rossini", taką informację o wydawnictwie, przygotowaną przez samych muzyków,  możemy znaleźć na jego okładce. 

Siódmy z albumów Skaldów zarejestrowany został w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Lista utworów:

Kayah & Zbigniew Wodecki "Chwytaj dzień"
Kiefer "Between Days"
Alfa Mist "Once A Year"
Atjazz "Strike"
Atjazz "All That"
Skaldowie "Krywaniu, Krywaniu"
Skaldowie "Gdzie mam Ciebie szukać"
Miloopa "Czas"
Zero 7 "In The Waiting Line (S.P.Y Remix)"
Lady Blackbird "Collage (Calibre Remix)"
BADBADNOTGOOD "Time Moves Slow feat. Sam Herring"
BADBADNOTGOOD "Confessions Pt II (Feat. Colin Stetson)"
BADBADNOTGOOD "IV"
Shy FX "Carnival Culture"
BIBOBIT "Księżyc frajer" 
Urszula Dudziak "Nie jest źle"
Urszula Dudziak "Papaya"
Kayah "Jakajakayah"
Nubya Garcia "The Message Continues"
The Bamboos "Hard Up"


Drum&BassArena/Lady Blackbird - Collage (Calibre Remix)

***

Tytuł audycji: Trójka budzi: jazz'n'bass
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 15.05.2021
Godzina emisji: 04.00

materiały prasowe/gs


Czytaj także

Ponadprzeciętne spotkanie z Alfa Mist

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 06:15
Najnowsze wydanie "Trójka budzi: jazz’n’bass" zapowiadało się apetycznie i wyjątkowo chociażby ze względu na ważną premierę muzyczną. Chodzi o Alfa Mist, który 23 kwietnia, a więc zaledwie dzień wcześniej, wydał swój nowy krążek "Bring Backs". Radiowe spotkanie, w którym pojawiła się muzyka jednego z największych idoli Michała "Grabka" Grabkowskiego, na pewno zasługuje na miano ponadprzeciętnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urocze nuty i beaty w selekcji Michała "Grabka" Grabkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 04:00
Sobotnie wydanie "Trójka budzi: jazz’n’bass" obfitowało w nuty, beaty i dźwięki zarówno spod znaku nęcącej muzyki elektronicznej, jak i wyselekcjonowanego przez autora jazzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Grabkowski otwiera nowe drzwi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
W sobotnich wydaniach "Trójka budzi: jazz’n’bass" nie mamy żadnych oporów, aby otwierać nowe drzwi i błądzić po nieeksplorowanych wcześniej korytarzach muzycznych. Tak było i tym razem. 
rozwiń zwiń