Najlepsze momenty nie-klasyki mainstreamowego rocka

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:00
Wtorkowe "Trójkowo, rockowo" to zazwyczaj ukłon w stronę melodii, które znamy i które kojarzą się nam z anteny Programu 3.
Scott Stapp (Creed)
Scott Stapp (Creed)Foto: shutterstock.com/TDC Photography

Sporą część spotkania wypełniła muzyka amerykańskich grup, o których słuch zaginął i które nie brylują już na okładkach pism czy w rozgłośniach radiowych, tak jak dwie, trzy dekady temu. W dorobku tych zespołów ze świeczką można by szukać płyt ponadczasowych, jednak autor postanowił wynaleźć kilka dobrych momentów z ich mainstreamowej spuścizny.


Posłuchaj
50:40 2021_03_16 10_07_16_PR3_Trojkowo_Rockowo.mp3 Dźwięki, o których słuch zaginął (Trójkowo, rockowo)

 

Wtorkową odsłonę "Trójkowo, rockowo" otworzyła supergrupa Mad Season utworem "Long Gone Day". Ostatni singiel z debiutanckiego (i jedynego) znalazł się na albumie "Above", który ukazał się w 1995 roku. Autorem tekstu jest wokalista Layne Staley (Alice In Chains), a muzykę skomponowali gitarzysta Mike McCready (Pearl Jam), wokalista Mark Lanegan (Screaming Trees) oraz perkusista Barrett Martin.

– To element albumu jednego z najważniejszych w całej platynowej epoce muzyki grunge. To płyta, która nie jest tylko zbiorem piosenek, to zjawisko. Zjawisko, które nigdy się nie powtórzyło i nigdy się nie powtórzy – powiedział Michał Grabkowski.

Mad Season - Long Gone Day/MadSeasonVEVO


Utwór "What's This Life For" znalazł się na debiutanckiej płycie Creed "My Own Prison" w 1997 roku. Inspiracją do napisania tekstu była samobójcza śmierć wspólnego przyjaciela wokalisty grupy Scotta Stappa i gitarzysty Marka Tremontiego. "What's This Life For" znalazło się na pierwszym miejscu amerykańskiego Billboard Hot Mainstream Rock Tracks, gdzie pozostał przez sześć tygodni.

Creed - What's This Life For (Official Video)/Creed

"Malibu" to drugi singiel z trzeciego albumu Hole zatytułowanego "Celebrity Skin". Wydany w grudniu 1998 roku utwór napisali gitarzystka i wokalistka Courtney Love, gitarzysta Eric Erlandson i Billy Corgan z grupy The Smashing Pumpkins. Będący wówczas w związku z liderką Hole, Corgan podarował zespołowi cztery kompozycje, które znalazły się płycie.

Hole - Malibu (Official Video)/HoleVEVO

Lista utworów:

1. Mad Season – "Long Gone Day"
2. Pearl Jam – "State Of Love And Trust (live, MTV Unplugged)"
3. Bush – "Swallowed"
4. Godmack – "Voodoo"
5. Creed – "What's This Life For"
6. Creed – "One"
7. 3 Doors Down – "Kryptonite"
8. Hole – "Malibu"
9. Kwiat Jabłoni – "Wzięli Zamknęli Mi Klub"
10. Elektryczne Gitary – "Człowiek z liściem"
11. Breakout – "Poszłabym Za Tobą"

***

Tytuł audycji: Trójkowo, rockowo 
Autor audycji: 
Michał Grabkowski 
Data emisji: 
16.03.2021
Godzina emisji: 
10.07

kr

Czytaj także

Alternatywa, brit pop i pop punk w "Trójkowo, rockowo"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 11:05
Szkoci z Biffy Clyro, kobiece granie z Kalifornii, mainstreamowy, przyjemny rock prosto z Walii, a także coś z naszego podwórka – to wszystko można było usłyszeć w czwartkowym wydaniu "Trójkowo, rockowo". – Przed nami dużo ładnych melodii – zapowiedział na początku audycji Marek Wiernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między Los Angeles a Londynem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 11:05
W czwartkowym "Trójkowo, rockowo" znalazło się sporo ładnych, bardziej lub mniej rockowych melodii. Marek Wiernik zaprezentował nam m.in. fragment najnowszego albumu kalifornijskiego Weezera z udziałem orkiestry, dawne dokonania The Libertines i kobiece gitarowe granie z ojczyzny Szekspira.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Tomaszuk i muzyka dobrze zaostrzona

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 11:05
Najnowsze wydanie "Trójkowo, rockowo" wypełniła przede wszystkim polska muzyka, zarówno ta z lat 80., jak i taka, którą po raz pierwszy usłyszeliśmy zaledwie dwa lata temu. Wspólnym mianownikiem jest ostrość brzmienia i przekazu. – Są takie utwory, które się nie nudzą i się nie znudzą – mówił prowadzący poniedziałkową audycję Mateusz Tomaszuk.
rozwiń zwiń