Tool – dźwięki mniej oczywiste

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 22:00
Wielu próbowało już muzykę Maynarda Jamesa Keenana zaszufladkować i przykleić jej jakąkolwiek etykietę. Tak jesteśmy skonstruowani, że potrzebujemy ram. Na szczęście kompozycje Tool 'a wymykają się utartym schematom w muzyce. Tym razem w "Po zachodzie słońca" Aleksandra Kaczkowska zaprosiła nas na rozgrzewającą dawkę dźwięków mniej oczywistych.
Maynard James Keenan (Tool)
Maynard James Keenan (Tool)Foto: shutterstock.com/Milan Risky
Maynard James Keenan A Perfect Circle 1200.jpg
Maynard James Keenan w trzech odsłonach

Lata 80. w Los Angeles. Maynard James Keenan oraz Paul D’Amour i Adam Jones, chcąc założyć zespół, musieli znaleźć perkusistę. O radę zapytali znajomego Jonesa z liceum i przyszłego gitarzystę Rage Against The Machine – Toma Morello który polecił im profesjonalego perkusistę jazzowego Danny’ego Careya. Zespół, już w komplecie, przyjął nazwę Tool, którą sami zinterpretowali jako "narzędzie służące jako katalizator we własnym procesie poszukiwań tego, co chcesz znaleźć lub tego, co próbujesz osiągnąć."

Posłuchaj
48:40 2021_02_18 21_10_08_PR3_Po_zachodzie_slonca.mp3 Aleksandra Kaczkowska prezentuje: Tool w roli głównej (Po zachodzie słońca/Trójka)

Pierwszym wydawnictwem Tool była EP-ka "Opiate" (1992), która ujrzała światło dzienne za sprawą wytwórni Zoo Entertainment. Wkrótce Tool zaczął trasę koncertową z Rollins Band, Skitzo, Fishbone i RATM. Rok po debiucie ukazał się pierwszy długogrający album – "Undertow", który osiągnął status podwójnej platynowej płyty.

Tool "Undertow"  Foto: mat. promocyjne Tool "Undertow" Foto: mat. promocyjne

Na trzeci krążek formacji Maynarda Jamesa Keenana trzeba było poczekać aż do 1996 roku. Na "Ænima" zamiast Paula D’Amoura, który odszedł z Tool rok wcześniej, zagrał Justin Chancellor, wcześniej basista angielskiego Peach. Album został zadedykowany zmarłemu komikowi Billowi Hicksowi, z którego skeczy zespół często korzystał w tekstach utworów.

Szczyt popularności Tool przypadł na rok 2001, kiedy ukazał się "Lateralus". Album, a zwłaszcza promujący go singiel "Schism", mimo trudnej w odbiorze, nieoczywistej formy (jeden utwór miał średnią długość 6,5 minuty), zdobyły ogromny sukces i nagrodę Grammy za najlepsze wykonanie metalowe.

TOOL - Schism/TOOL

Płyta "10,000 Days", której tytuł nawiązywał do choroby i śmierci matki Maynarda Jamesa Keenana, została wydana w maju 2006. Zapowiadały go single "Vicarious" i "The Pot". Najnowsze dokonanie Tool to piąta już płyta zatytułowana "Fear Inoculum".

Grupa Maynarda Jamesa Keenana występowała w Polsce kilkukrotnie – m.in. w 2001 roku w warszawskiej hali "Mera" i rok później w ramach festiwalu Ozzfest w katowickim Spodku.

Tool 2019-06-11 Cracow, Tauron Arena, Poland - Vicarious (4K 2160p)/SOBER1Z

Lista utworów:

1. Nirvana – "Polly" 
2. Nine Inch Nails – "Every Day Is Exactly The Same"
3. Tool – "Invincible"
4. Tool – "Sober"
5. Tool – "Forty Six & 2"
6. Tool – "The Pot"
7. Tool – "Disposition"
8. Tori Amos feat. Maynard James Keenan – "Muhammad My Friend"

***

Tytuł audycji: Po zachodzie słońca 
Prowadzi: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 18.02.2020
Godzina emisji: 21.10

kr

Czytaj także

Audycja rocznicowa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:15
W tym roku mija 30 lat od wydania jednego z najważniejszych albumów triphopowych – debiutancki "Blue Lines" grupy Massive Attack. I chociaż sami prekursorzy tego gatunku nie lubią nazwy "trip hop", to przecież trudno się spierać z historią muzyki. Nie zapominajmy też, że gdyby nie powstał ten album, to nie istniałby również Bristol Sound.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z mistrzami trip hopu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 20:00
Tricky, DJ Shadow i UNKLE – tych artystów śmiało można nazwać Wielką Trójcą trip hopu. Podczas drugiego już w audycji "Po zachodzie słońca" spotkania z tym gatunkiem, oprócz wymienionych artystów usłyszeliśmy także towarzyszących im PJ Harvey i Richarda Ashcrofta z The Verve. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa o kilku twarzach

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 22:15
Pierwszy czwartkowy program "Po zachodzie słońca", zgodnie z obietnicami prowadzącej Aleksandry Kaczkowskiej, prawie całkowicie zdominowała grupa, która powstała pod koniec lat 90. Jednak, o dziwo, tylko niektóre jej utwory można włożyć do szufladki z napisem "trip hop".
rozwiń zwiń