Aleksandra Kaczkowska i zestaw bardzo wiosenny

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 22:00
W ostatnim marcowym wydaniu audycji "Po zachodzie słońca" Aleksandra Kaczkowska prezentowała piosenki nierozerwalnie zwiane z wiosną – może nie w tekstowej, natomiast w dźwiękowej warstwie zawsze kojarzące się tą zbliżającą się wielkimi krokami porą roku. Nie zabrakło wiadomego przeboju Marka Grechuty i innych przyjemnie zwiewnych brzmień. 
Marek Grechuta
Marek GrechutaFoto: Marek Karewicz/ / mat. prasowe

Posłuchaj
50:34 2021_03_25 21_08_44_PR3_Po_zachodzie_slonca.mp3 "Wiosna – ach to ty!" Zwiewne dźwięki "Po zachodzie słońca" (Po zachodzie słońca/Trójka)

 

Audycję otworzył utwór "Until You Come Back to Me (That’s What I’m Gonna Do)" Arethy Franklin, która 25 marca obchodziłaby swoje 79. urodziny. Kompozycja autorstwa Stevie'go Wondera, Clarence'a Paula i Morrisa Broadnaxa znalazła się na 25. albumie królowej soulu "Let Me in Your Life" z 1974 roku.

 Aretha Franklin - Until You Come Back to Me (That's What I'm Gonna Do) (Official Audio)/Aretha Franklin


"Eleanor Rigby" to bez wątpienia jeden z najbardziej wiosennie brzmiących przebojów The Beatles, który ukazał się w 1966 roku. Napisana przez Paula McCartneya kompozycja jest jedną z dwóch (obok "She's Leaving Home") w całym dorobku Wielkiej Czwórki z Liverpoolu, w której jej muzycy nie grają na żadnym instrumencie. 

The Beatles - Eleanor Rigby (From "Yellow Submarine")/The Beatles


W 1969 roku na debiutanckiej płycie Breakoutu pt. "Na drugim brzegu tęczy" ukazał się utwór "Gdybyś kochał, hej!", który wkrótce dotarł do pierwszego miejsca radiowych list przebojów. Breakout nagrał album w składzie: Tadeusz Nalepa – gitara, śpiew, Mira Kubasińska – śpiew, Michał Muzolf – gitara basowa i Józef Hajdasz – perkusja. Możemy na nim usłyszeć także partie saksofonu i fletu nagrane przez Włodzimierza Nahornego

BREAKOUT Gdybyś kochał, hej (1969)/bear67


Lista utworów:

1. Aretha Franklin – "Until You Come Back to Me (That’s What I’m Gonna Do)" 
2. Marek Grechuta – "Wiosna – ach to ty"
3. The Beatles – "Eleanor Rigby"
4. The Beatles – "Michelle"
5. Breakout – "Usta me ogrzej"
6. Breakout – "Gdybyś kochał, hej"
7. Benjamin Clementine – "Nemesis"
8. Benjamin Clementine – "God Save The Jungle"
9. Melanie De Biasio – "Afro Blue"
10. The Cinematic Orchestra feat. Patrick Watson – "To Build A Home"
11. Aretha Franklin – "What A Difference A Day Made"

***

Tytuł audycji: Po zachodzie słońca 
Prowadzi: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 25.03.2020
Godzina emisji: 21.08

kr

Czytaj także

Audycja rocznicowa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:15
W tym roku mija 30 lat od wydania jednego z najważniejszych albumów triphopowych – debiutancki "Blue Lines" grupy Massive Attack. I chociaż sami prekursorzy tego gatunku nie lubią nazwy "trip hop", to przecież trudno się spierać z historią muzyki. Nie zapominajmy też, że gdyby nie powstał ten album, to nie istniałby również Bristol Sound.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z mistrzami trip hopu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 20:00
Tricky, DJ Shadow i UNKLE – tych artystów śmiało można nazwać Wielką Trójcą trip hopu. Podczas drugiego już w audycji "Po zachodzie słońca" spotkania z tym gatunkiem, oprócz wymienionych artystów usłyszeliśmy także towarzyszących im PJ Harvey i Richarda Ashcrofta z The Verve. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa o kilku twarzach

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 22:15
Pierwszy czwartkowy program "Po zachodzie słońca", zgodnie z obietnicami prowadzącej Aleksandry Kaczkowskiej, prawie całkowicie zdominowała grupa, która powstała pod koniec lat 90. Jednak, o dziwo, tylko niektóre jej utwory można włożyć do szufladki z napisem "trip hop".
rozwiń zwiń