Od Gojiry do Fausta – rozkoszny hałas przed północą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 11:41
Ciężkie riffy z Francji, Stanów Zjednoczonych i Polski, do tego odrobina brytyjskiego post punka, a na koniec wspomnienie klasycznej, wręcz kultowej płyty. Michał Grabkowski zadbał o to, aby ostatnia godzina wtorku upłynęła pod znakiem intensywnych muzycznych emocji.
Gojira
GojiraFoto: Shutterstock / ChrisJamesRyanPhotography

– Moja dotychczasowa historia z zespołem Gojira to właściwie żadna historia – przyznał szczerze na początku audycji Michał Grabkowski. Wszystko zmieniło się za sprawą najnowszej płyty francuskich metalowców, wydanej w lutym tego roku. – To album z tych, które słucha się od początku do końca – powiedział o "Fortitude" gospodarz "Dogrywki", ograniczając się mimo wszystko do odtworzenia jedynie 3 z 11 utworów zawartym na tym krążku.

W klimacie ciężkich gitarowych riffów utrzymał słuchaczy amerykański zespół Red Fang, zaprezentowany z maksymą mówiącą, że "audycja bez stoner rocka to audycja stracona". Potem przyszła pora na postpunkowe brzmienia młodych Brytyjczyków z grupy Squid, którzy następnie ustąpili miejsca weteranom z formacji Motörhead – Lemmy i spółka przypomnieli koncertowe nagranie sprzed 40 lat.

Red Fang – "Arrows", źródło: YouTube / RelapseRecords

O to, by słuchacze "Dogrywki" nie zasnęli przed północą, zadbał wyszkowski zespół Faust. Jego płyta "Wspólnota brudnych sumień" to, zdaniem niektórych dziennikarzy muzycznych, "jeden z najważniejszych polskich albumów metalowych 2019 roku". Wytchnienie przyniósł dopiero ostatni akcent "Dogrywki" – piosenka formacji Kult z wydanej równo 23 lata temu płyty "Ostateczny krach systemu korporacji".

Posłuchaj
49:15 2021_05_04 23_10_01_PR3_Dogrywka.mp3 Od Gojiry do Fausta (Dogrywka/Trójka)

 

Lista utworów:

  1. Gojira – "Fortitude"
  2. Gojira – "Amazonia"
  3. Gojira – "Hold On"
  4. Red Fang – "Arrows"
  5. Squid – "Paddling"
  6. Squid – "Pamphlets"
  7. Motörhead – "The Hammer (Live at Newcastle City Hall, 30.3.1981)"
  8. Faust – "Życie bez życia"
  9. Faust – "Niemiłość i trwoga"
  10. Kult – "Komu bije dzwon"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał Grabkowski
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Czytaj także

Klasyka metalu ciemną nocą

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 12:00
Metallica, Sepultura, Black Sabbath i Saxon – te legendy heavy metalu można było usłyszeć w audycji Michała Grabkowskiego, tuż przed północą z wtorku na środę. W programie nie zabrakło też miejsca dla trochę łagodniejszych brzmień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponadprzeciętne spotkanie z Alfa Mist

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 06:15
Najnowsze wydanie "Trójka budzi: jazz’n’bass" zapowiadało się apetycznie i wyjątkowo chociażby ze względu na ważną premierę muzyczną. Chodzi o Alfa Mist, który 23 kwietnia, a więc zaledwie dzień wcześniej, wydał swój nowy krążek "Bring Backs". Radiowe spotkanie, w którym pojawiła się muzyka jednego z największych idoli Michała "Grabka" Grabkowskiego, na pewno zasługuje na miano ponadprzeciętnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mocne brzmienia z przełomu wieków

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 00:10
– W programie "Dogrywka" dołożymy wszelkich starań, by odłożyli państwo spanie, co najmniej o godzinę – zapowiedział Michał Grabkowski. W audycji pojawiły się dźwięki na mocne zakończenie dnia. Wśród nich muzyka artystów, którzy najbardziej kojarzą się fanom z przełomem wieków. W wyborze rockowych dokonań nie zabrakło materiałów, które - po latach wyciągnięte z szuflad - wybrzmiały na nowo. 
rozwiń zwiń