Thrashmetalowy huragan i lekki powiew alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 23:23
To wydanie audycji mogło przypaść do gustu zarówno fanom najwyższej jakości thrash metalu, jak i tym, którzy z rozrzewnieniem wspominają legendy polskiej sceny alternatywnego rocka sprzed 20 lat.
Sodom
SodomFoto: mat. promocyjne / Manfred Eisenblätter

Michał Grabkowski wcielił się tym razem w rolę muzycznego meteorologa, ogłaszając nadejście thrashmetalowego huraganu zza zachodniej granicy. Chodziło o wznowiony po 20 latach album "M-16" niemieckiej formacji Sodom. Jubileuszowy boks zawiera niekonwencjonalne gadżety nawiązujące do antywojennego przesłania płyty: pendrive w kształcie naboju do karabinu i wisiorek w formie wojskowego nieśmiertelnika. Jest tam też sporo unikatowych nagrań z koncertów – dwa z nich usłyszeliśmy w najnowszym wydaniu "Dogrywki".


Posłuchaj
53:19 2021_11_30 22_05_24_PR3_Dogrywka.mp3 Thrashmetalowy huragan i lekki powiew alternatywy (Dogrywka/Trójka)

 

Tuż po Niemcach na antenie zagościli reprezentujący ten sam gatunek Amerykanie ze Slayera. Ale że nie samym thrashem żyje Grabek, w audycji znalazło się też miejsce dla innych form muzycznej ekspresji. Usłyszeliśmy m.in. psychodeliczno-hipnotyzujące dźwięki utworu "Shadows", zwiastującego zapowiadany na grudzień nowy album pracowitego tercetu King Buffalo oraz jeszcze jedną kompozycję tej samej grupy, pochodzącą z płyty wydanej zaledwie kilka miesięcy temu.

King Buffalo – "Shadows", źródło: YouTube / King Buffalo

Muzyczną klamrę tej edycji "Dogrywki" stanowiły nagrania z kompilacji "Sissy Records 2001-2004", podsumowującej działalność wytwórni płytowej zasłużonej dla polskiej sceny alternatywnego rocka. Przypomnieliśmy sobie, jak brzmiały dokonania działających pod jej skrzydłami grup Cool Kids Of Death i Lenny Valentino. 

Lista utworów: 

  1. Cool Kids Of Death – "Chłopiec z plasteliny"
  2. Cool Kids Of Death – "Butelki z benzyną i kamienie"
  3. Jack White – "Taking Me Back"
  4. Sodom – "Remember the Fallen (Live Wacken 2001)"
  5. Sodom – "Napalm in the Morning (2021 Remaster)"
  6. Slayer – "Piano Wire"
  7. King Buffalo – "Shadows"
  8. King Buffalo – "Burning"
  9. Lenny Valentino – "Uwaga! jedzie tramwaj"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 30.11.2021
Godzina emisji: 22.05

kc

Czytaj także

Pożegnanie Lao Che, przywitanie nowej płyty Courtney Barnett

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 23:05
Lao Che, Courtney Barnett oraz Idles – to artyści najmocniej reprezentowani muzycznie w tym wydaniu "Dogrywki". Pierwsi żegnają się już ze sceną, zaś pozostali właśnie wydali nowe albumy i ani myślą przerywać dobrze zapowiadających się karier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rockowe czarne tęcze nad wieczornym horyzontem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 23:00
Praca przy mikrofonie radiowym nie od dziś jest ulubionym zajęciem Grabka. Wielką frajdę – obok tworzenia klimatu, gdy świeci się czerwona lampka – sprawia mu selekcja materiału muzycznego, który stanowi podstawowy element jego wystąpień radiowych. W najnowszym wydaniu "Dogrywki", jak zwykle, pojawiły się nowe płyty, powroty do przeszłości i zaskoczenia. O odpowiednią dawkę muzycznych uniesień zadbała m.in. włoska formacja Black Rainbows.
rozwiń zwiń