Heavy metal grzejący jak trzy szaliki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:20
- Metal niejedną ma twarz – powiedział Grabek, prezentując nowe nagrania King Buffalo i Repentance. To właśnie muzyka tych dwóch amerykańskich formacji nadała ton temu wydaniu "Dogrywki".
Repentance
RepentanceFoto: mat. promocyjne / Rob Grabowski

Spowodowana przez pandemię przerwa w koncertowaniu skłoniła część artystów do większej niż zwykle aktywności studyjnej. Tak było między innymi w przypadku nowojorskiego tercetu King Buffalo, który zarejestrował materiał aż na trzy albumy w studiu zainstalowanym… w jaskini.

Właśnie ukazała się druga część planowanego tryptyku, zatytułowana "Acheron". Płyta zawiera tylko cztery utwory, z których dwa usłyszeliśmy w tym wydaniu "Dogrywki". Zazwyczaj entuzjastycznie nastawiony do twórczości nowojorczyków Michał Grabkowski wyznał, że w przypadku tego krążka ma "mieszane uczucia".

O ile muzyka King Buffalo jest dobrze znana uważnym słuchaczom audycji, to twórczość formacji Repentance dla większości z nich jest zapewne nowym odkryciem. – Bardzo lubię takie podejście do nowoczesnego metalu – stwierdził Grabek, prezentując dwa fragmenty EP-ki zatytułowanej "Volume 1 - Reborn". W jednym z utworów gościnnie wystąpił Corey Beaulieu, gitarzysta grupy Trivium.

Kwintet Repentance powstał trzy lata temu w Chicago, a założył go Shaun Glass, były gitarzysta Sindrome, The Bloodline i SOiL. Zespół ma na swym koncie jeden album, wydany w 2020 roku "God for a Day", a jego mocne, metalowe granie "grzeje jak trzy szaliki", jak to ujął gospodarz "Dogrywki".

W audycji znalazło się również miejsce dla znacznie lżejszych brzmień w wykonaniu polskich formacji Komety, Variete oraz Fisz Emade Tworzywo.


Posłuchaj
52:17 2021_12_07 22_06_23_PR3_Dogrywka.mp3 Heavy metal grzejący jak trzy szaliki (Dogrywka/Trójka)

 

Lista utworów:

  1. Komety – "Bezsenne noce"
  2. Jack White – "Taking Me Back"
  3. King Buffalo – "Acheron"
  4. King Buffalo – "Zephyr"
  5. Repentance feat. Corey Beaulieu – "Reborn"
  6. Repentance – "Down In the Water"
  7. Variete – "Lekko"
  8. Fisz Emade Tworzywo – "Kominy"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 7.12.2021
Godzina emisji: 22.05

kc

Czytaj także

Rockowe czarne tęcze nad wieczornym horyzontem

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 23:00
Praca przy mikrofonie radiowym nie od dziś jest ulubionym zajęciem Grabka. Wielką frajdę – obok tworzenia klimatu, gdy świeci się czerwona lampka – sprawia mu selekcja materiału muzycznego, który stanowi podstawowy element jego wystąpień radiowych. W najnowszym wydaniu "Dogrywki", jak zwykle, pojawiły się nowe płyty, powroty do przeszłości i zaskoczenia. O odpowiednią dawkę muzycznych uniesień zadbała m.in. włoska formacja Black Rainbows.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Thrashmetalowy huragan i lekki powiew alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 23:23
To wydanie audycji mogło przypaść do gustu zarówno fanom najwyższej jakości thrash metalu, jak i tym, którzy z rozrzewnieniem wspominają legendy polskiej sceny alternatywnego rocka sprzed 20 lat.
rozwiń zwiń