Folk ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 22:09
Od Irlandii, przez Bałkany i Afrykę, po Nowy Jork – w audycji Wojciecha Ossowskiego granice państw i kontynentów nie mają żadnego znaczenia, liczy się wyłącznie dobre, folkowe granie.
Bob Geldof
Bob GeldofFoto: Forum / FARRELL / BACKGRID

Czy może być coś bardziej irlandzkiego niż połączone siły grup The Pogues i The Dubliners, śpiewające chórem utwór "Whiskey in the Jar"? Jaka mieszanka powstanie, gdy połączy się gitarowy kunszt Marka Knopflera z głosem gwiazdy country, Emmylou Harris? To tylko niektóre z pytań, na jakie można poszukać odpowiedzi w najnowszym odcinku "Klubu folkowego".

Miłośnicy bałkańskich rytmów powinni być ukontentowani efektami współpracy pomiędzy rumuńską grupą Taraf de Haidouks a złożoną z macedońskich Romów ekipą Kocani Orkestrar. W dość podobnym klimacie utrzymana jest piosenka bretońskiego piosenkarza Erika Marchanda. Z kolei gorące afrykańskie rytmy w środku zimy zapewnia pochodzący z Gwinei Sékouba Bambino.

Na koniec audycji uczta dla uszu wielbicieli bluesa – nowojorski gitarzysta i wokalista Taj Mahal w odsłonie koncertowej. Miłego słuchania! 

Posłuchaj
50:10 2021_02_03 21_08_06_PR3_Klub_Folkowy.mp3 (Klub Folkowy/Trójka)

Lista utworów w audycji:

  1. Bob Geldof, "The Great Song of Indifference"
  2. The Pogues & The Dubliners, "Whiskey in the Jar"
  3. Taraf De Haidouks & Kocani Orkestrar, "Gypsy Sahara"
  4. Mark Knopfler & Emmylou Harris, "If This Is Goodbye"
  5. Sékouba Bambino, "Apollo"
  6. Erik Marchand, "Milin Turki"
  7. The Pogues & Kirsty MacColl, "Fairytale of New York"
  8. Taj Mahal, "The Calypsonian"


Tytuł audycji: Klub folkowy
Prowadzi: Wojciech Ossowski
Data emisji: 3.02.2021
Godzina emisji: 21.08

kc

Czytaj także

Zaskakująca kowbojska nuta

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 22:15
To miał być program nadawany prosto z saloonu na Dzikim Zachodzie. Taki był pomysł słuchaczy, takie były ustalenia. Jednak Wojciech Ossowski, pamiętając o tym wszystkim, poprosił o cierpliwość i obiecał, że już za tydzień zabrzmią kowbojskie dźwięki – konie pogalopuję przez prerię, a może i kojoty zawyją...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Westernowy "Klub folkowy"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 22:15
– Stany Zjednoczone w różnym czasie były zasiedlane przez różne nacje, więc muzyka, która tam przywędrowała, nie zawsze tworzyła od razu amerykański klimat. Wszelako western i muzyka z takich filmów dają nam wyobrażenie o tym, jak Dziki Zachód wyglądać i brzmieć powinien – mówił w najnowszym wydaniu audycji "Klub folkowy" Wojciech Ossowski. Tak więc na liście utworów znalazło się i country i nieco latynoskich rytmów, a nawet kowbojskie brzmienia z naszego polskiego podwórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Zimbabwe do Irlandii (z przesiadką w Szczecinie)

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 22:00
Na dobry początek najnowszego wydania "Klubu folkowego" zagrali Oliver "Tuku" Mtukudzi wraz z Ladysmith Black Mambazo, czyli połączone siły Zimbabwe i RPA. Mieliśmy także do czynienia z utworem-zagadką oraz pytaniem konkursowym, które brzmiało: czy Jan Sebastian Bach bywał w Szczecinie? 
rozwiń zwiń