Klasyczne afrykańskie brzmienia i country z Estonii

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 22:05
Kanadyjska muzyka "w kratę", czyli Corrigan Fest, antyczna podróż do południowych Włoch z Canzoniere Grecanico Salentino, afrykańskie brzmienia z myszką w wydaniu Orchestra Super Mazembe i country z estońską duszą od Curly Strings – to wszystko znalazło się w najnowszej odsłonie audycji "Klub folkowy" Wojciecha Ossowskiego. 
Orchestra Super Mazembe
Orchestra Super MazembeFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
49:30 2021_03_10 21_09_45_PR3_Klub_Folkowy.mp3 Folkowe brzmienia ze wszystkich kontynentów (Klub folkowy/Trójka)

 

Podwoje "Klubu folkowego" tej środy otworzył eurowizyjny hit z 2005 roku – "Boonika Bate Dobamołdawskiej grupy Zdob Shi Zdub. Formacja założona w 1994 w Kiszyniowie łączy w swojej twórczości muzykę rockową, hip-hopową, folkową i etniczną. Oprócz udziału w konkursie Eurowizji (w którym zajęli 6. miejsce) zespół ma inne ciekawe dokonania – w 1996 roku występ Zdob Shi Zdub podczas drugiej edycji festiwalu "Ucz się pływać" poprzedził koncert grupy Rage Against The Machine.

Zdob Si Zdub - Boonika Bate Toba (Moldova) Live - Eurovision 2005/Eurovision Song Contest

Orchestra Super Mazembe to działający w latach 1974-1985 kenijski zespół reprezentujący gatunek muzyczny nazywany Lingala (Soukous). Ich największym hitem był utwór "Shauri Yako", cover oryginalnie wykonywany przez Nguashi Ntimbo i Festival Du Zaire. Inne popularne piosenki to "Samba", "Bwana Nipe Pesa" i "Kassongo", którą usłyszeliśmy w audycji. Obok Les Mangelepa, Baba Gaston i Samba Mapangala, Orchestra Super Mazembe jest uważana za jednego z przedstawicieli złotej ery kenijskich grup grających Lingala.

Kassongo/Orchestra Super Mazembe – temat

"Pretty Woman" – kto nie zna tego hitu Roya Orbisona, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu z Julią Roberts i Richardem Gere'em pod tym samym tytułem? Tym razem usłyszeliśmy go w folkowej interpretacji rosyjskiej formacji Dobranotch, której towarzyszył kompozytor i gitarzysta Vanya Zhuk.

Dobranotch & Vanya Zhuk - Pretty Woman/Dobranotch

Lista utworów: 

1. Zdob Shi Zdub – "Boonika Bate Doba"
2. Corrigan Fest – "Tous les chemins mènent au rhum"
3. Canzoniere Grecanico Salentino – "Taranta"
4. Taraf de Haidouk
5. Orchestra Super Mazembe – "Kassongo"
6. Luar Na Lubre – "Romeiro Ao Lonxe (Ao Vivo Con Diana Navarro)"
7. Dobranotch Feat. Vanya Zhuk – "Pretty Woman"
8. Curly Strings – "Kattemaks"
9. Capercaillie – "Coisich, A Rùin"
10. Agricantus – "Carizzi R'amuri"

***

Tytuł audycji: Klub folkowy
Prowadzi: 
Wojciech Ossowski
Data emisji: 
10.03.2021
Godzina emisji: 21.09

kr


Czytaj także

Folk – muzyka magiczna

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 22:15
Pierwotnie muzyka pełniła funkcję magiczną: wprowadzała w trans, przywoływała i odpędzała duchy. Z czasem zyskała nowe funkcje – pomagała w pracy, czy dawała wytchnienie i relaks. Jednak prawdę mówiąc, do dziś co bardziej wrażliwi wielbiciele muzyki, niezależnie od jej rodzaju, słuchając jej, potrafią wpaść w trans.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afrykańska wirtuozeria, filmowa orkiestra dęta i cygańskie flamenco

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 22:00
Ronnie Moipolai zwrócił uwagę całego świata na swój unikalny styl gry na gitarze, polegający na trzymaniu dłoni nad jej gryfem. Wideo z 2010 roku, na którym możemy zobaczyć i usłyszeć Ronniego w piosence "Happy New Year" zdobyło miliony wyświetleń w serwisie YouTube. Właśnie to wykonanie otworzyło najnowsze wydanie "Klubu folkowego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folk z czterech stron świata

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 22:05
Wojciech Ossowski zaprasza w podróż po folkowych brzmieniach z najróżniejszych zakątków świata. "Klub folkowy" to nie tylko egzotyczne dźwięki, ale też związane z nimi ciekawostki. Skąd pochodzą najlepsi dudziarze i jak grana jest rumba?
rozwiń zwiń