Z jakich dźwięków słyną najpopularniejsze muzyczne zakątki świata?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 22:05
– "Klub folkowy" otwiera swoje podwoje. To będzie godzina wytchnienia po emocjach sportowych i nie tylko – zapowiadał w programie Wojciech Ossowski i zapraszał w podróż po muzycznych zakątkach świata, tych odległych i bliskich. Jednym z przystanków były warszawskie uliczki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj

49:59 2021_03_24 21_09_15_PR3_Klub_Folkowy.mp3 Muzyczne zakątki świata. Z jakich dźwięków słyną? (Klub folkowy/Trójka)

Irlandia Pixabay 1200.jpg
"Zielona muzyka". Dźwięki z wysp i nie tylko

Gruzja

"Klub folkowy" otworzyła skoczna i energetyczna muzyka rumuńska oraz niepowtarzalne brzmienie utworu "Hora Din Caval".  Odwiedzamy miejsca, które mają wiele wspólnego z pięknymi dźwiękami. Na muzycznej mapie świata największe centra wcale nie należą do najbogatszych. W sposób nieodparty z muzyką kojarzą się m.in. Andaluzja, Sevilla, Lizbona i Paryż. Wszystkie te miejsca, mają swoje konotacje muzyczne – przekonywał prowadzący. 

Horă din caval - Cezar Cazanoi / Electrecord

Warszawa

Kolejnym przystankiem w muzycznej podróży była Warszawa przełomu lat 20. i 30.  Miasto miało wtedy swój niepowtarzalny charakter i dzielnicę żydowską. Tawerna "Grubego Józka" przy ulicy Gnojnej była miejscem, w którym spotkali się bogaci i biedni. Bywał tam m.in. Wieniawa, śmietanka artystyczna oraz miejscowi gangsterzy. Sam Józef był znanym arbitrem w środowisku. Zasłynął przede wszystkim umiejętnościami związanymi z wypiciem aż litra czystego spirytusu bez odrywania ust od butelki. Często praktykował pokaz swoich umiejętności, by dzięki zebranym w ten sposób środkom, wspierać żydowskie sieroty – usłyszeliśmy w "Klubie folkowym".

Stanisław Grzesiuk - Bal na Gnojnej / Folklor Warszawski

Szkocja 

Muzyczna mapa zawiodła słuchaczy także na szkockie klify. Zespół The Real McKenzies to kanadyjsko-szkocka grupa celtic–punk–rockowa. Muzycy wykorzystują w swoich utworach brzmienie oryginalnych, tradycyjnych szkockich instrumentów, takich jak np. dudy. Często sięgają również po klasyczne utwory ludowe, nadając im nowe brzmienie i wymiar. 

Drink Some More / The Real McKenzies 

Lista utworów:

  1. Gabriela Tuta & Ovidiu Homorodean & Cezar Cazanoi – Horă Din Caval
  2. Szwagier Kolaska – Bal na Gnojnej
  3. The Real McKenzies – Drink Some More
  4. Leningrad – Where Wee Are (Explict)
  5. Pojket Volodia – U Bronki Wstawa
  6. Tandie Klaasen – Sophiatown
  7. Shane MacGowan & The Popes – Haunted
  8. The Whisky Priest – Bonnie Gateshead Lass/Jamie Allen
  9. Stanisław Grzesiuk – U Bronki w Stawach

***

Tytuł audycji: Klub folkowy
ProwadziWojciech Ossowski
Data emisji: 25.3.2021
Godzina emisji: 


Czytaj także

Folk z czterech stron świata

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 22:05
Wojciech Ossowski zaprasza w podróż po folkowych brzmieniach z najróżniejszych zakątków świata. "Klub folkowy" to nie tylko egzotyczne dźwięki, ale też związane z nimi ciekawostki. Skąd pochodzą najlepsi dudziarze i jak grana jest rumba?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyczne afrykańskie brzmienia i country z Estonii

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 22:05
Kanadyjska muzyka "w kratę", czyli Corrigan Fest, antyczna podróż do południowych Włoch z Canzoniere Grecanico Salentino, afrykańskie brzmienia z myszką w wydaniu Orchestra Super Mazembe i country z estońską duszą od Curly Strings – to wszystko znalazło się w najnowszej odsłonie audycji "Klub folkowy" Wojciecha Ossowskiego. 
rozwiń zwiń