Renesansowo i współcześnie. Muzyczne interpretacje

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 17:00
Otwierając audycję, Justyna Grabarz zaprezentowała utwór "Kwiateczki". – To przepiękna, współczesna interpretacja "Pieśni świętojańskiej o Sobótce", która rozjaśniła nam studio przy Myśliwieckiej – mówiła prowadząca.
Paulina Przybysz i Kuba Więcek
Paulina Przybysz i Kuba WięcekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
47:33 2021_09_19 16_08_20_PR3_Czy_juz_Panstwo_slyszeli.mp3 Kwiatowo-romantyczne brzmienia na niedzielne popołudnie (Czy już państwo słyszeli?/Trójka)

 

"Kwiateczki" to tytułowy utwór z płyty, która ukaże się w serii Polish Jazz vol. 87. Kuba Więcek zaprosił do projektu wszechstronną wokalistkę Paulinę Przybysz. "Kwiateczki" to nowe odczytanie "Pieśni świętojańskiej o Sobótce" Jana Kochanowskiego. Kuba i Paulina spojrzeli na "Pieśń..." oczami swojego pokolenia, czego rezultatem jest dwanaście piosenek brzmiących świeżo i współcześnie, chociaż teksty pochodzą z epoki renesansu. Muzycznie jest to zbiór fascynacji i inspiracji Kuby elektroniką i hip hopem, ale u podłoża projektu legły jego trio i jazz, od nich wszystko się zaczęło.

Kuba Więcek Trio & Paulina Przybysz - Kwiateczki [Official Video] / Polish Jazz

W audycji usłyszeliśmy również dwa utwory z albumu przygotowanego przez projekt Pejzaż. Wydawnictwo zatytułowane "Wyspa" za cel obiera formę instrumentalnego mikstejpu. Misternie upleciony z ponad 200 sampli (między innymi z utworów Czesława Niemena oraz Ireny Jarockiej), zabiera słuchacza w podróż po klasycznym hip hopie, trip-hopie, soulu, rocku, ambiencie i jungle.

Pejzaż - Odeszłaś już / Label Worx Limited

W zestawie nagrań przygotowanych na niedzielne popołudnie przez Justynę Grabarz nie zabrakło oczywiście utworów cenionych w Polsce artystów zagranicznych  między innymi Metronomy, Joan As Police Woman i José Gonzáleza.

Metronomy x Biig Piig – “405” (Official Visualiser) / Metronomy


Lista utworów zaprezentowanych w audycji:

 1. Kuba Więcek Trio, Paulina Przybysz  Kwiateczki
 2. Pejzaż  Odeszłaś już
 3. Pejzaż  Miejsce
 4. Jungle  Keep Moving (Gaspard Auge and Victor Le Masne Remix)
 5. Metronomy  405 (feat. Biig Piig)
 6. Joan As Police Woman  Geometry Of You
 7. Vanishing Twin  The Lift
 8. Kadebostany  Take Me To The Moon feat. Valeria Stoica (Live at Helveties Rooftop)
 9. Jordan Rakei  Unguarded
 10. José González  Line of Fire
 11. Ralph Kamiński  Biegnij razem ze mną

***

Tytuł audycji: Czy już Państwo słyszeli?
Autorka: Justyna Grabarz
Data emisji: 19.09.2021
Godzina emisji: 16.08

mat. promocyjne/mk

Czytaj także

Powrót weteranów i absolutne debiuty

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 17:15
Jak co tydzień Justyna Grabarz zaprosiła na godzinę wypełnioną muzycznymi nowościami. A dzisiaj swoją i słuchaczy wędrówkę poprowadziła krętą ścieżką od soulu przez muzykę gitarową przy której zatrzymała się na dłużej, aż do elektroniki. Dźwiekowych atrakcji więc nie zabrakło...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powinna brzmieć idealna niedziela?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 17:15
– Mam nadzieję, że Państwa dzień brzmi tak dobrze, jak relaksujące pianino w utworze "Sundays", którego autorem jest FKJ – mówiła Justyna Grabarz, otwierając kolejne wydanie audycji "Czy już Państwo słyszeli?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienna melancholia u schyłku lata

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 17:00
Czy czują Państwo nadciągającą nieuchronnie jesień? To retoryczne pytanie mogłoby być mottem ostatniej sierpniowej audycji "Czy już Państwo słyszeli?". Zabrzmiały w niej nastrojowe utwory o korzeniach polskich, amerykańskich, brytyjskich, irlandzkich i portugalskich.
rozwiń zwiń