Stare nagrania, płytowe nowości. Orkiestra Henryka Debicha i "Pieśni współczesne" Miuosha w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 17:00
Ostatnia wrześniowa odsłona audycji "Czy już Państwo słyszeli?" to godzinne spotkanie z muzycznymi nowościami wyłącznie z Polski. Na liście utworów wybranych przez Justynę Grabarz znalazły się kompozycje powstałe zarówno kilka miesięcy, jak i kilkadziesiąt lat temu – wszystkie miały swoją premierę w ciągu mijającego tygodnia.
Miuosh
MiuoshFoto: Mateusz Czech

Posłuchaj
49:44 2021_09_26 16_07_58_PR3_Czy_juz_Panstwo_slyszeli.mp3 Polskie perełki wydawnicze z ostatniego tygodnia w selekcji Justyny Grabarz (Czy już państwo słyszeli?/Trójka)

 

Na początek audycją zawładnął klimat rodem z filmów o Jamesie Bondzie. "Zbliżenie" – taki tytuł ma zarówno kompozycja, jak i cała płyta zawierająca dziewięć wcześniej nieopublikowanych nagrań Henryka Debicha i Orkiestry Polskiego Radia i TV w Łodzi. Utwory nagrane w latach 70. ukazały się dopiero w piątek 24 września.

Henryk Debich - Zbliżenie/Astigmatic Records


ARS LATRANS Orchestra to projekt muzyczny organizowany przez interdyscyplinarny festiwal sztuki Stowarzyszenie ARS LATRANS. Co roku kolektyw zaprasza do współpracy kilkunastu muzyków, by wspólnie stworzyć kompozycje inspirowane tematem festiwalu. Tym razem ARS LATRANS Orchestra połączyła swoje siły z Gypsy and the Acid Queen, pod którym to pseudonimem kryje się krakowski muzyk Kuba Jaworski.

Zrobię U/ARS LATRANS

"Pieśni współczesne" – wspólny album Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" i Miuosha to projekt przełomowy, w którym niesamowity potencjał jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie kontrastuje z muzyką miejską, współczesną i korzystającą z zupełnie innych form wyrazu niż klasyczna. Miuosh jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów. Wykonywane są przez najlepszych i najciekawszych wokalistów współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej w naszym kraju (Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Miuosh, Jakub Józef Orliński, czy duet Kwiat Jabłoni) z towarzyszeniem chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. 

Chmury/Miuosh


Lista utworów:

  1. Henryk Debich & Orkiestra Polskiego Radia i TV w Łodzi – "Zbliżenie"
  2. ARS LATRANS Orchestra feat. Gypsy and the Acid Queen  "Love Is In The House"
  3. ARS LATRANS Orchestra feat. Gypsy and the Acid Queen  "Zrobię U"
  4. Miuosh & Zespół Pieśni i Tańca Śląsk feat. Natalia Grosiak – "Chmury"
  5. Miuosh & Zespół Pieśni i Tańca Śląsk feat. Igor Herbut – "Mantra"
  6. GrubSon, DJ Eprom & Druga Strona Ulicy – "Śląski Rejwach"
  7. Jakub Skorupa – "Głuchy telefon"
  8. bogdan sėkalski & POLA NUDA – "Czekam na Polę"
  9. shama – "dlaczegoby"
  10. Henryk Debich & Orkiestra Polskiego Radia i TV w Łodzi – "Sjesta"

***

Tytuł audycji: Czy już Państwo słyszeli?
Autorka: Justyna Grabarz
Data emisji: 26.09.2021
Godzina emisji: 16.08

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Powrót weteranów i absolutne debiuty

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 17:15
Jak co tydzień Justyna Grabarz zaprosiła na godzinę wypełnioną muzycznymi nowościami. A dzisiaj swoją i słuchaczy wędrówkę poprowadziła krętą ścieżką od soulu przez muzykę gitarową przy której zatrzymała się na dłużej, aż do elektroniki. Dźwiekowych atrakcji więc nie zabrakło...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powinna brzmieć idealna niedziela?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 17:15
– Mam nadzieję, że Państwa dzień brzmi tak dobrze, jak relaksujące pianino w utworze "Sundays", którego autorem jest FKJ – mówiła Justyna Grabarz, otwierając kolejne wydanie audycji "Czy już Państwo słyszeli?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienna melancholia u schyłku lata

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 17:00
Czy czują Państwo nadciągającą nieuchronnie jesień? To retoryczne pytanie mogłoby być mottem ostatniej sierpniowej audycji "Czy już Państwo słyszeli?". Zabrzmiały w niej nastrojowe utwory o korzeniach polskich, amerykańskich, brytyjskich, irlandzkich i portugalskich.
rozwiń zwiń