Muzyka, która skłania do przemyśleń

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 21:00
Wielki Czwartek i Wielki Piątek to czas, by nieco zwolnić. Dla autora "Konstelacji M." Mateusza Tomaszuka była to okazja, by urządzić muzyczną ucztę, która skłoni do wyciszenia. Podczas 23. spotkania z audycją usłyszeliśmy artystów, którzy kojarzą się z tym czasem jednoznacznie – Peter Gabriel, John Debney i grupa Arcana to tylko niektórzy z nich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/vovan

Posłuchaj
51:50 2021_04_01 20_06_52_PR3_Konstelacja_M.mp3 Mateusz Tomaszuk i muzyka wyciszenia (Konstelacja M./Trójka)

 

W 1983 roku reżyser Martin Scorsese wyszedł z inicjatywą i zaproponował Peterowi Gabrielowi napisanie muzyki do filmu "Ostatnie kuszenie Chrystusa". Gabriel pojechał na Bliski Wschód i nagrywał dźwięki, które później stały się bazą dla jego własnych kompozycji. Poznał wielu muzyków z Pakistanu, z Turcji, z Egiptu czy z Ghany – wszyscy oni wzięli udział w sesjach nagraniowych w założonym przez Petera Gabriela mieszkalnym studio nagrań Real World Studios, położonym w miejscowości Box w hrabstwie Wiltshire w Anglii.

Passion/Peter Gabriel


Szwedzka grupa Arcana swoim trzecim albumem "...The Last Embrace" z 2000 roku po raz kolejny potwierdziła, że skutecznie wypełnia lukę po Dead Can Dance, co nie oznacza, że nie kroczy własną ścieżką. Brzmienie kwintetu łączy w sobie nawiązania do muzyki poważnej i średniowiecznej, dodatkowo urozmaicając je partiami wokalnymi.

Arcana - Sono la Salva/TrampGrunger


Świąteczne wydanie "Konstelacji M." zamknęliśmy fragmentem ścieżki dźwiękowej do filmu "Pasja" Mela Gibsona z 2004 roku. Jej autorem jest amerykański kompozytor John Debney, który za swoje dzieło otrzymał nagrodę Primetime Emmy Awards oraz nominację do Oscara. W powstawaniu muzyki do "Pasji" brała udział także wokalistka formacji Dead Can Dance Lisa Gerrard.

19 / It Is Done / The Passion of the Christ/Film Music Collective


Lista utworów:

  1. Peter Gabriel – "Passion"
  2. Dead Can Dance – "Persephone (The Gathering Of Flowers)"
  3. White Lies – "Heaven Wait
  4. Fields Of The Nephilim – "Requiem Xiii-33 (Le Veilleur Silencieux)"
  5. Faith And The Muse  – "Shattered In Aspect"
  6. Arcana – "Sono La Salva"
  7. Pink Turns Blue – "I Coldly Stare Out"
  8. Hypnopazuzu – "Your Eyes In The Skittle Hill"
  9. John Debney – "It Is Done"

 ***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 01.04.2021
Godzina emisji: 20.06

kr

Czytaj także

Dźwięki. Emocje. Marzec

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 21:00
Spora dawka zimnofalowych dźwięków w oczekiwaniu na powiew ciepłego, wiosennego powietrza. Oprócz utworów wygrzebanych z archiwum, w audycji znalazły się również zupełnie świeże nagrania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Slowcore, sadcore i kojące dźwięki w Konstelacji M.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 21:05
Slowcore, sadcore i obfita dawka dźwięków, które narodziły się pod koniec lat osiemdziesiątych. Na "Konstelację M." zaprosił Mateusz Tomaszuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dźwiękowa wyprawa na Bliski Wschód

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 19:00
Rozgrzewający imbir, kardamon, harrisa, tahina, zatar: orientalne smaki, zapachy, przyprawy... To było wyjątkowe wydanie Konstelacji M. – rozpoczęło się tuż po zachodzie słońca! Wspólnie zjedliśmy beduińską kolację (iftar), przenieśliśmy się na pustynię, na której gdzieś w oddali palił się płomień ogniska ogrzewający pyszne, dobrze doprawione orientalne przysmaki.​
rozwiń zwiń