Konstelacja dźwięków – od Blackfield po The Smiths

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 11:36
Od delikatnych progrockowych nut zespołu Blackfield i jazgotu przesterowanych gitar formacji Have a Nice Life rozpoczął tym razem "dźwiękową podróż w nieznane" gospodarz audycji Mateusz Tomaszuk.
Morrissey (The Smiths)
Morrissey (The Smiths)Foto: JStone/Shutterstock.com

Uwielbiany przez polskich fanów Blackfield to wspólny projekt muzyczny lidera Porcupine Tree Stevena Wilsona i izraelskiego rockmana Awiwa Gefena. Działają razem od 20 lat, a w 2007 roku wydali album "Blackfield II", którego fragment zabrzmiał na początku tego wydania "Konstelacji M.". Chwilę później nastąpiła zmiana klimatu za sprawą trwającego blisko osiem minut utworu o złowieszczym tytule "Dracula Bells", wykonywanego przez postpunkową amerykańską grupę Have a Nice Life.

Peter Murphy – "A Strange Kind of Love", źródło: YouTube / The Arkive

Taki był wstęp do godzinnej audycji, w której usłyszeliśmy jeszcze m.in. nową wersję piosenki Petera Murphy'ego sprzed 30 lat oraz zainspirowaną mrocznym klimatem lat 70. i 80. kompozycję szkockiego duetu Boards of Canada, specjalizującego się w muzyce elektronicznej. Przejmująco zaśpiewał też Kanadyjczyk Dallas Green, występujący pod szyldem City and Colour, całość zakończyła zaś brytyjska formacja The Smiths utworem pochodzącym z jej słynnej płyty "The Queen Is Dead", która ukazała się w 1986 roku.


Posłuchaj
50:30 2021_07_01 20_08_12_PR3_KonstelacjaM.mp3 Od Blackfield po The Smiths (Konstelacja M./Trójka)

 

Lista utworów:

  1. Blackfield – "1000 People"
  2. Have a Nice Life – "Dracula Bells"
  3. Peter Murphy – "A Strange Kind of Love"
  4. Katatonia – "Unfurl"
  5. City and Colour – "Woman"
  6. Boards of Canada – "White Cyclosa"
  7. These New Puritans – "Infinity Vibraphones Orchestral Mirror"
  8. The Smiths – "I Know It's Over"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 02.07.2021
Godzina emisji: 20.07

kc

Czytaj także

Soundtrack czerwcowych wieczorów z truskawkami

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 21:00
Czerwcowa, burzowa, przesiąknięta zapachem letniego deszczu i truskawek – taka była muzyka wybrana do tego wydania audycji, według słów jej gospodarza, Mateusza Tomaszuka. Dominowały nastrojowe, oniryczne brzmienia, choć chwilami bywało bardziej energetycznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Ziemi na Księżyc i z powrotem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 09:00
Burzowo-deszczowy czwartkowy wieczór z Mateuszem Tomaszukiem wypełniła muzyka o nastroju stosownym do okoliczności przyrody. Choć autor audycji starał się mocno trzymać Ziemi, nie obeszło się bez wycieczki w kosmos.
rozwiń zwiń