Kosmopolityczne dźwięki malowane emocjami

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 22:15
Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia oraz Turcja – to tylko niektóre z krajów reprezentowanych muzycznie w audycji, w której Mateusz Tomaszuk śmiało przekraczał granice nie tylko stylistyczne, ale również geograficzne.
Mateusz Tomaszuk
Mateusz TomaszukFoto: archiwum prywatne

26 listopada do sklepów trafi album "The Art of Lying", nagrany przez pochodzącą z Manchesteru postpunkową formację Ist Ist. To właśnie od zapowiadającego to wydawnictwo utworu "It Stops Where It Starts" rozpoczęło się to wydanie "Konstelacji M.". Piosenka została wydana na 7-calowym, ultra przezroczystym singlu winylowym.


Posłuchaj
51:22 2021_09_09 20_07_23_PR3_Konstelacja_M.mp3 Kosmopolityczne dźwięki malowane emocjami (Konstelacja M./Trójka)

 

W dalszej części audycji usłyszeliśmy m.in. norweski duet Kings Of Convenience, jednego z pionierów tureckiego rocka, Barisa Manco, oraz polską wokalistkę Maję Laurę, która osobiście zapowiedziała utwór "Feldman’s Voicing Resonance", nagrany z pomocą znanego z grupy Ścianka Macieja Cieślaka. Niebawem ma się ukazać cały album artystki, zatytułowany "Bardo", a wyda go niezależna wytwórnia Howard Records, założona przez jazzowego pianistę Kamila Piotrowicza. – Poprzez muzykę nie kłamię. Pozwalam tylko temu, co przychodzi do mnie skądś, przypłynąć i zmienić formę – twierdzi Maja Laura.

Maja Laura – "Feldman’s Voicing Resonance", źródło: YouTube / Howard Records

Potem zabrzmiały jeszcze piosenki firmowane przez artystów dobrze znanych, takich jak Fish czy Moby oraz tych, których twórczość dociera do znacznie mniejszego grona odbiorców – jak szwedzki duet Hearts Of Black Science czy grający psychodeliczny folk zespół In Gowan Ring. Warto dodać, że większość używanych przez siebie instrumentów muzycy tej grupy wykonali własnoręcznie.

Lista utworów:

 1. Ist Ist – "It Stops Where It Starts"
 2. Kings Of Convenience – "The Eternal"
 3. Baris Manco – "Ne Ola Yar Ola"
 4. Kinior – "Żółty dźwięk"
 5. Maja Laura – "Feldman’s Voicing Resonance"
 6. Fish – "Cliche"
 7. Twin Tribes – "Obsidian"
 8. Twin Tribes – "Exilio"
 9. Moby – "Extreme Ways (Reprise Version Edit)"
 10. Hearts Of Black Science – "Wolves at the Border"
 11. In Gowan Ring – "Wind That Cracks the Leaves"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 9.09.2021
Godzina emisji: 20.07

kc / pr

Czytaj także

Muzycznie na przekór. Kosmiczna dawka dźwiękowych emocji

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 21:10
W tym tygodniu dźwiękowa podróż w nieznane, z obfitą dawką elektryzujących brzmień, rozpoczęła się nieco przekornie. "Konstelacja M." wybrzmiała tonem końca lata i skradającej się na palcach jesieni. W audycji nie zabrakło jednak porywających rytmów i muzycznych emocji rozpalających do granic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

New wave. Cold wave. Rock gotycki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 21:15
W najbliższej odsłonie swojej audycji Mateusz Tomaszuk jak zwykle zaprezentował wyjątkową mieszankę dźwięków. Ciekawe jest jednak to, ze przynajmniej dwa z zespołów są jego niedawnymi odkryciami, chociaż istnieją już od wielu lat.
rozwiń zwiń