Przedsmak jesiennych dźwięków. Radiohead i inni

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 22:00
Od staro-nowej kompozycji ikony brytyjskiego rocka po twórczość legendarnego producenta rodem z Kanady – Radiohead i Daniel Lanois spięli muzyczną klamrą to wydanie audycji.
Mateusz Tomaszuk
Mateusz TomaszukFoto: Archiwum prywatne

– Jesień nie taka straszna, jak ją malują, jeśli czeka się na takie premiery, jak ta – powiedział Mateusz Tomaszuk, prezentując opublikowany ostatnio utwór formacji Radiohead, który rozpoczął 47. wydanie "Konstelacji M.". Jest to zwiastun zapowiadanego na listopad albumu "Kid A Mnesia". Będzie on zawierał reedycje płyt "Kid A" i "Amnesiac" oraz dodatkowy krążek z niepublikowanymi wcześniej nagraniami z sesji, które odbyły się na przełomie 1999 i 2000 roku.

Radiohead – "If You Say the Word", źródło: YouTube / Radiohead

W audycji pojawiła się ponadto mocna delegacja ze Skandynawii. Jako pierwszy zaśpiewał Norweg Sivert Høyem, wokalista znany z zespołu Madrugada. Potem usłyszeliśmy jeszcze próbki twórczości szwedzkich grup The Wide Eye i Agent Side Grinder – druga z nich ma już mocną pozycję na synthwave'owej scenie, a jej płyta "Hardware" z 2012 roku została doceniona również poza granicami ojczystego kraju.

Polskę reprezentowali tym razem Michał Łapaj, na co dzień klawiszowiec formacji Riverside, który niedawno wydał debiutancki album solowy, oraz Normal Echo, muzyczny projekt Dawida Szczęsnego, autora "dźwięków surowych, ciemnych, idealnych do słuchania po zmroku", jak to określił Mateusz Tomaszuk. Ostatnie nuty tego wydania "Konstelacji M." stworzył Daniel Lanois, słynny kanadyjski producent i muzyk, który 19 września kończy 70 lat.


Posłuchaj
48:46 2021_09_16 20_08_57_PR3_Konstelacja_M.mp3 Zapach jesiennych dźwięków (Konstelacja M./Trójka)

 

Lista utworów:  

  1. Radiohead – "If You Say the Word"
  2. Michał Łapaj – "Surfacing"
  3. Sivert Høyem – "The Boss Bossa Nova"
  4. The Wide Eye – "Ascendant"
  5. Led Er Est – "Port Isabel"
  6. Agent Side Grinder – "Inner Noises"
  7. Your Life On Hold – "Phoenix"
  8. Iron Pier – "Bible Sea"
  9. Normal Echo – "Kolory"
  10. Daniel Lanois – "Berlin"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 16.09.2021
Godzina emisji: 20.08

kc/kr

Czytaj także

Dźwiękowy powiew końca lata

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 12:42
Nie da się ukryć! W powietrzu czuć jesień! "Konstelacja M." też wybrzmiewa już od jakiegoś czasu po zachodzie słońca. Nie ma tego złego! Są takie albumy, przy których porę liściastą spędzać można w sposób nadzwyczaj przyjemny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

New wave. Cold wave. Rock gotycki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 21:15
W najbliższej odsłonie swojej audycji Mateusz Tomaszuk jak zwykle zaprezentował wyjątkową mieszankę dźwięków. Ciekawe jest jednak to, ze przynajmniej dwa z zespołów są jego niedawnymi odkryciami, chociaż istnieją już od wielu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmopolityczne dźwięki malowane emocjami

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 22:15
Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia oraz Turcja – to tylko niektóre z krajów reprezentowanych muzycznie w audycji, w której Mateusz Tomaszuk śmiało przekraczał granice nie tylko stylistyczne, ale również geograficzne.
rozwiń zwiń