Początek jesieni w cieniu liściastych płyt

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 22:00
Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni wpłynął na klimat tego wydania audycji. W warstwie muzycznej, jak zwykle, było nastrojowo, tajemniczo, a chwilami wręcz niepokojąco.
Mateusz Tomaszuk
Mateusz TomaszukFoto: archiwum prywatne

"Koc, dobra kawa, ulubiona herbata, no i liściaste płyty" – taki przepis na udany jesienny wieczór podpowiedział słuchaczom Mateusz Tomaszuk. Na pierwszy ogień poszły triphopowe dźwięki z wydanego w 1999 roku albumu "Splinter" brytyjskiej formacji Sneaker Pimps. O rok starsza jest płyta "Without You I'm Nothing" grupy Placebo, której fragment usłyszeliśmy chwilę później.


Posłuchaj
50:25 2021_09_23 20_07_51_PR3_Konstelacja_M.mp3 Jesień pełna liściastych płyt (Konstelacja M./Trójka)

 

W tym wydaniu audycji nie zabrakło też "długasa", czyli trwającej prawie 15 minut kompozycji kanadyjskiego wokalisty i songwritera Alexa Henry'ego Fostera. Teledysk do tego utworu jest krótkim filmem zainspirowanym twórczością Davida Lyncha, wyreżyserowanym przez francuskiego filmowca o nazwisku Jessie Nottola.

Alex Henry Foster – "The Hunter (By the Seaside Window)", źródło: YouTube / Alex Henry Foster 

Do obserwacji nocnego nieba gospodarz "Konstelacji M." zachęcał, prezentując fragment dorobku kanadyjskiej formacji HTRK. Potem była jeszcze krótka wycieczka w zimnofalowe rejony, a całość zakończył "kącik filmowy" z niepokojącym tematem z horroru "Suspiria" z 1977 roku, nagranym przez włoską grupę Goblin, specjalizującą się w rocku progresywnym.

Lista utworów:

  1. Sneaker Pimps – "Flowers and Silence"
  2. Placebo – "My Sweet Prince"
  3. Hey – "Ho (MTV Unplugged)"
  4. Alex Henry Foster – "The Hunter (By the Seaside Window)"
  5. HTRK – "Love Triangle"
  6. Xymox – "A Single Day"
  7. Eirene – "Crazy"
  8. Goblin – "Suspiria"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 23.09.2021
Godzina emisji: 20.07

kc

Czytaj także

Kosmopolityczne dźwięki malowane emocjami

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 22:15
Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia oraz Turcja – to tylko niektóre z krajów reprezentowanych muzycznie w audycji, w której Mateusz Tomaszuk śmiało przekraczał granice nie tylko stylistyczne, ale również geograficzne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsmak jesiennych dźwięków. Radiohead i inni

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 22:00
Od staro-nowej kompozycji ikony brytyjskiego rocka po twórczość legendarnego producenta rodem z Kanady – Radiohead i Daniel Lanois spięli muzyczną klamrą to wydanie audycji.
rozwiń zwiń