Intrygujące dźwięki tuż przed północą. Piano Magic, And Also the Trees i The Eden House w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 00:00
Nie od dziś wiadomo, że nocą, pod osłoną Księżyca, do życia budzi się muzyka. Dźwięki, które wywołują emocje, są nieodłącznym elementem każdego spotkania w "Konstelacji M.". Kosmiczną wyprawę w nieznane rozpoczęli Piano Magic i Brendan Perry z Dead Can Dance. Usłyszeli Państwo też And Also the Trees oraz fragmenty albumu The Eden House, "Smoke & Mirrors".
Mateusz Tomaszuk
Mateusz TomaszukFoto: archiwum prywatne

Posłuchaj
50:38 2021_10_19 23_08_03_PR3_Konstelacja_M.mp3 Kosmiczna wyprawa w nieznane z Mateuszem Tomaszukiem (Konstelacja M./Trójka)

 

"Nigdy nie kochałaś tego miasta, ale ono kocha Ciebie" – zaśpiewał na początku programu Brendan Perry, znany jako założyciel grupy Dead Can Dance. Tym razem jednak artysta pojawił się jako gość na albumie "Ovations", łączącej w swoim brzmieniu ambient pop, post-rock i cold-wave formacji Piano Magic. Wydawnictwo ukazało się w 2009 roku i jest dziesiątym w jej dorobku.

piano magic feat. brendan perry: you never loved this city/thecrowkingdom

And Also the Trees swoją pierwszą taśmę demo wysłali wprost do The Cure z nadzieją, że Robert Smith zauważy zespół. Tak też się stało! Mało tego, zabrał ich jako support w dwie trasy koncertowe. Podczas spotkania z "Konstelacją M." usłyszeliśmy utwór "Pale Sun" z wydanego w 2003 roku dziewiątego wydawnictwa grupy pt. "Further from the Truth".

Pale Sun/And Also the Trees – temat

W audycji Mateusza Tomaszuka zadebiutowała supergrupa The Eden House. Jej trzon stanowią gitarzysta Stephen Carey (This Burning Effigy, Adoration) oraz basista Tony Pettitt (Fields of the Nephilim). Obydwaj kilka lat temu zgodnie przyznali, że ich celem jest tworzenie takich dźwięków, które odzwierciedlałyby pojęcie muzycznego piękna. W kompozycjach duetu, "Fire For You""The Dark Half", zaśpiewała londyńska wokalistka i gitarzystka Evi Vine, której głos autorowi audycji przypomina wokal znanej z Sorry Boys Beli Komoszyńskiej. Ale to już zupełnie inna historia…

THE EDEN HOUSE 'The Dark Half' feat. Evi Vine, live at Goldtop Studio/Jungle Records

Lista utworów:

1. Piano Magic (feat. Brendan Perry) – "You Never Loved This City"
3. And Also the Trees – "Pale Sun"
4. The eden house (feat. Evi Vine) – "Fire For You"
5. The eden house (feat. Evi Vine) – "The Dark Half"
6. Jessica93 – "Asylum"
7. Mecano – "Triptych"
8. Bleeding Like Mine – "Untitled 18"
9. Bleeding Like Mine  "Never Again Will I Dream…"
10. The Stranglers  "Midnight Summer Dream"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 23.08

kr


Czytaj także

Konstelacyjne klimaty z dużą dozą lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 22:00
W poszukiwaniu intrygujących dźwięków, które wywołują emocje Mateusz Tomaszuk przejrzał archiwa płytowe sprzed kilku dekad, wynajdując tam muzyczne delicje w wykonaniu m.in. Petera Murphy'ego, Nicka Cave'a oraz grupy Talk Talk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senne dni w oczekiwaniu na nowy album Archive

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 07:00
Muzyka grupy Archive zdominowała jubileuszowe, 50. wydanie audycji Mateusza Tomaszuka. Autor przypomniał w nim fragmenty wywiadu, jaki przeprowadził z muzykami zespołu dwa lata temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne emocje w późny wtorkowy wieczór. Alex Henry Foster w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 23:10
Swans, Radiohead czy Nick Cave? A gdyby tak połączyć wypadkową ich brzmień? Wtedy otrzymalibyśmy Alexa Henry'ego Fostera! Wysłuchaliśmy kompozycji z albumu "Standing Under Bright Lights (Live From Festival International De Jazz De Montréal)". 
rozwiń zwiń