Wspólna podróż do północy. The Cure, Mateusz Franczak i Low w "Konstelacji M."

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 23:08
"However far away, I will always love you" ("Nieważne, z jak daleka, zawsze będę Cię kochał") – te słowa autorstwa lidera The Cure Roberta Smitha rozpoczęły wspólną dźwiękową podróż do północy, znanej pod prostszą nazwą "Konstelacja M.". Oprócz The Cure w programie Mateusza Tomaszuka usłyszeliśmy m.in. Mateusza Franczaka, Low, Give Up To Failure oraz Rosettę Stone.
The Cure
The CureFoto: Universal Music Polska

Pierwsze grudniowe wydanie audycji "Konstelacja M." otworzyła pieśń miłosna w wersji koncertowej, czyli utwór "Love Song" grupy The Cure zagrany podczas koncertu na Stadionie Wembley 24 lipca 1989 roku. Gdzie Mateusz Tomaszuk wyszukał taką muzyczną perełkę? Na trzeciej płycie trzypłytowego albumu "Desintegration Deluxe Edition". – Czasem dobrze jest odpocząć od wersji oryginalnych i sprawdzić, jak nasze ulubione fragmenty płyt brzmią w wersjach demo, w wersjach koncertowych, a nawet w wersjach remiksowych – stwierdził dziennikarz Trójki.

 Lovesong (Live)/The Cure


Audycja "Konstelacja M." emitowana jest tuż przed północą. Czy może być lepsza pora na zaprezentowanie albumu o tytule "Night-night"? Drugie wydawnictwo Mateusza Franczaka – wokalisty, improwizatora i multiinstrumentalisty to, w przeciwieństwie do debiutanckiego "Long story short" zbiór kompozycji rozbudowanych aranżacyjnie. Mateusz Franczak zagrał na gitarze, pianinie, saksofonie tenorowym, syntezatorze, fortepianie i dołożył loopy. To wszystko nagrał w przestrzeni warszawskiego Teatru Syrena. 


Posłuchaj
50:17 2021_12_07 23_08_55_PR3_Konstelacja_M.mp3 Koncertowe The Cure, nastrojowe Low i inni w audycji Mateusza Tomaszuka (Konstelacja M./Trójka)

 

Album "Night-night" został zarejestrowany w warszawskim Teatrze Syrena. Kulisy jego powstawania Mateusz Franczak opisywał w rozmowie z Mateuszem Tomaszukiem niedługo po premierze – Nagrywaliśmy niemalże w ciemności. Kiedy po sesji wychodziłem z teatru, też było ciemno. Te wszystkie dźwięki wyłoniły mi się z mroku.

Mateusz Franczak - Fool (Official Video)/Mateusz Franczak


Brzmienie Low, grupy założonej w Duluth w amerykańskim stanie Minnesota, ukształtowało się na przekór, wówczas przeżywającemu szczyt swojej popularności, agresywnemu stylowi grunge. Alan Sparhawk, Mimi Parker i John Nichols postanowili, inaczej niż reszta początkujących muzyków, skupić się na tworzeniu powolnych, nastrojowych kompozycji i oszczędnych w formie tekstów. W 1994 roku ukazał się debiutancki album Low "I Could Live in Hope", na którym znalazł się utwór "Rope".

Rope/Low

Lista utworów:

  1. The Cure – "Love Song (Entreat Plus - Live 1989)"
  2. Rosetta Stone – "Valiant Try"
  3. Give Up To Failure – "Within"
  4. Mateusz Franczak – "Over"
  5. Coma – "Pasażer"
  6. Low – "Rope"
  7. Destroyer, Loscil – "Grief Point"
  8. Ludovico Einaudi  – "Campfire Var 1 (Day 2)"
  9. Perfect – "Objazdowe Nieme Kino"

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 07.12.2021
Godzina emisji: 23.08

kr

 

Czytaj także

Perfekcyjna ścieżka dźwiękowa na pożegnanie dnia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 00:00
Trochę klasyki rocka, trochę postpunkowego grania i trochę elektroniki – to wszystko zaprezentował Mateusz Tomaszuk w kosmiczno-intymnej oprawie charakterystycznej dla jego późnowieczornych audycji
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka pod nocnym niebem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 00:05
Tegotygodniowe spotkanie z "Konstelacją M." upłynęło pod hasłem: "LIGHTS OFF – MUSIC ON!". Przygaśmy światła, posłuchajmy muzyki i oddajmy się jej dźwiękom. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie nocą muzyka budzi się do życia!
rozwiń zwiń