Perły z lamusa polskiej muzyki lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 07:00
Czy ktoś jeszcze pamięta takie zespoły, jak Superpałka, Stalowy Bagaż, Jan Kowalski czy Hazard? Michał Kirmuć sięga głęboko do archiwum polskiej muzyki, by wydobyć z niego kilka cennych klejnotów, niedostępnych na żadnych płytach.
Jacek Pałucha w 2008 roku
Jacek Pałucha w 2008 rokuFoto: Forum / Michal Rogala

Formacya Nieżywych Schabuf (tak się to kiedyś pisało!) to zespół, który wszedł do mainstreamu, a jego piosenki rozbrzmiewają na festiwalach i wieczorkach tanecznych. U swego zarania była to jednak mocno awangardowa grupa z abstrakcyjnymi tekstami jej lidera Jacka Pałuchy. Po odejściu z FNS stworzył jeszcze parę innych zespołów, wśród których była zaprezentowana w audycji Superpałka.  

Wspólnym mianownikiem dla grup Stalowy Bagaż, Jan Kowalski i Hazard jest postać kompozytora i gitarzysty Aleksandra Mrożka. W pierwszej z tych formacji sceniczne szlify zdobywała m.in. Izabela Trojanowska, a wokalistą ostatniej był Grzegorz Markowski (po zawieszeniu działalności Perfectu w 1983 roku). Z kolei PAFF to zespół założony w latach 80. przez jazzowego saksofonistę Włodzimierza Kiniorskiego, mający w składzie m.in. Leszka Biolika – późniejszego basistę Republiki i bliskiego współpracownika Grzegorza Ciechowskiego, z czasów jego występów pod pseudonimem Obywatel G.C.

Hazard - "Ciągły ból głowy", źródło: YouTube / MTJ Wytwórnia Muzyczna

W tym wydaniu "Wieczornego przeglądu myśli" nie zabrakło też miejsca dla nowej muzyki. Jej twórcy, Mariusz Duda i Michał Łapaj, znani z zespołu Riverside, w najbliższym czasie wydają solowe albumy. Sądząc po utworach zaprezentowanych przez Michała Kirmucia, będzie na nich dominować klimatyczna muzyka w elektronicznej oprawie.


Posłuchaj
50:29 2021_04_13 23_08_53_PR3_Wieczorny_przeglad_mysli.mp3 Perły z lamusa lat 80. (Wieczorny przegląd myśli/Trójka)

 

Lista utworów:

  1. Formacya Nieżywych Schabuf – "Centrum wynalazków"
  2. Superpałka – "Ryba (spik inglisz or daj olej futbol...)"
  3. Stalowy Bagaż – "Wielki błąd"
  4. Jan Kowalski – "Antynomie"
  5. PAFF – "Na początku było"
  6. Obywatel G.C. – "Podróż do ciepłych krajów (Sopot'88)"
  7. Mariusz Duda – "Claustrophobic Universe"
  8. Michał Łapaj – "Breathe"
  9. Hazard – "Ciągły ból głowy"
  10. Tom Waits – "Good Old World (Gypsy Instrumental)"

***

Tytuł audycji: Wieczorny przegląd myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 13.04.2021
Godzina emisji: 23.08

kc

Czytaj także

Największe muzyczne gwiazdy w odsłonie koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 00:05
– Dobrze Państwo wiecie, jak bardzo tęsknię za koncertami. Mam nadzieję, że doczekamy czasu, gdy będziemy mogli w nich uczestniczyć i słuchać wielu niesamowitych muzycznych kolaboracji – rozpoczął "Wieczorny przegląd myśli" Michał Kirmuć i zaprosił na całkowicie koncertowe wydanie programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyczny rock według Michała Kirmucia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:05
Środowe "Trójkowo, rockowo" zawsze oznacza klasyczne rockowe brzmienia, które wybrał dla Państwa Michał Kirmuć. Najnowszą odsłonę audycji zdominował Wojtek Cugowski, który pojawił się aż w trzech zaprezentowanych utworach, oraz twórczość Queen reprezentowana przez polskich artystów i solowe dokonania Kenny'ego Rogersa. Nie zabrakło Guns 'n' Roses, którzy, według najnowszych doniesień, obiecali zagrać w Polsce w 2022 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wieczorny przegląd myśli" w odsłonie nostalgicznej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 00:05
Stare, dawno niesłyszane dźwięki, powrót do przeszłości oraz muzycznych wspomnień. Motywem przewodnim "Wieczornego przeglądu myśli" Michała Kirmucia była nostalgia. 
rozwiń zwiń