Porucznik Borewicz i kilka pokoleń rockmanów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 16:15
Od absolutnych debiutantów po weteranów polskiej sceny muzycznej – taki przekrój wiekowy artystów reprezentujących polską scenę rockową przedstawił tym razem słuchaczom Michał Kirmuć. Nie zabrakło też miejsca dla muzyki z jednego z kultowych seriali czasów PRL-u.
Grzegorz Markowski
Grzegorz MarkowskiFoto: Shutterstock / Jaroslaw Grudzinski

To wydanie "Wieczornego przeglądu myśli" było wyraźnie podzielone na sekcję artystów na dorobku i tych, którzy mają już swoje miejsce w historii polskiego rocka. Rozpoczął Wojciech Ciuraj, lider prog-rockowego zespołu Walfad, od kilku lat działający również solo. W 2020 roku artysta wydał drugą część płytowego tryptyku, dedykowanego setnej rocznicy powstań śląskich.

Swoje pięć minut, a nawet trochę więcej, miała nieistniejąca już warszawska grupa The Primes, która pozostawiła po sobie jedynie minialbum. Część z muzyków zespołu powołała do życia nowy projekt pod nazwą Voulentiles – w audycji zabrzmiała zupełnie świeża, niepublikowana dotąd piosenka tego zespołu. Chwilę potem zaśpiewał kolejny przedstawiciel Śląska, czyli Bukovsky, "były prokurator, w krucjacie o lepszy świat" – jak sam o sobie pisze w mediach społecznościowych.

Wojciech Ciuraj – "Dwa żywioły", źródło: YouTube / Emet Records

W sekcji "weteranów" usłyszeliśmy m.in. Krzysztofa Jaryczewskiego, słynnego wokalistę Oddziału Zamkniętego, z jego pierwszej solowej płyty po opuszczeniu grupy. Tuż po nim zabrzmiał unikatowy głos Grzegorza Markowskiego, tym razem bez zespołu Perfect. Michał Kirmuć najpierw zaprezentował dwa utwory z niedostępnej już w sklepach solowej płyty wokalisty, "Kolorowy telewizor" z lat 90., a potem zagrał temat z serialu "07 zgłoś się". Skomponowana przez Włodzimierza Korcza muzyka stanowiła klamrę "Wieczornego przeglądu myśli", nadanego dzień po śmierci Bronisława Cieślaka, odtwórcy roli porucznika Borewicza w tym niezapomnianym serialu.

Posłuchaj
51:57 2021_05_03 19_06_34_PR3_Wieczorny_przeglad_mysli.mp3 Porucznik Borewicz wśród rockmanów (Wieczorny przegląd myśli/Trójka)

 

Lista utworów:

 1. Wojciech Ciuraj – "Dwa żywioły"
 2. The Primes – "High Heels"
 3. Voulentiles– "Bezpowrotnie"
 4. The Primes – "Tomorrow"
 5. Bukovsky –"Jak sen"
 6. Rendez Vous – "A na plaży... Anna"
 7. Jary – "Ogniste miecze"
 8. Oddział Zamknięty – "Anioły"
 9. Grzegorz Markowski – "Zgubiłem się mamo"
 10. Grzegorz Markowski – "Widzisz Panie"
 11. Włodzimierz Korcz & Grzegorz Markowski – "Ballada 07"

***

Tytuł audycji: Wieczorny przegląd myśli
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 19.10

kc

 

Czytaj także

Michał Kirmuć i nieoczywiste utwory z polskiego podwórka

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 11:05
– Dzisiaj będzie sporo polskich wykonawców, aczkolwiek nie takich oczywistych, a może nawet trochę zapomnianych – powiedział Michał Kirmuć, zapraszając na środowe wydanie audycji "Trójkowo, rockowo". Prosto z naszego podwórka zagrali nam m.in. Lech Janerka, De Mono i Chłopcy z Placu Broni, ale nie zabrakło dźwięków zza oceanu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy-stary Roger Waters i polski rock progresywny

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 20:00
W najnowszym, pierwszym o nowej porze, wydaniu "Wieczornego przeglądu myśli" Michał Kirmuć miał dla słuchaczy dużo progresywnych dźwięków. Pojawił się m.in. Roger Waters, który od kilku miesięcy raczy fanów nowymi interpretacjami swoich utworów, a także warte przypomnienia perły z polskiego podwórka od formacji Abraxas i Quidam. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncertowo z Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 20:15
Przez dziesięciolecia nasz kraj, skryty za żelazną kurtyną, był pomijany przez największych wykonawców rockowych. Występy tych, którzy do Polski jednak dotarli, przechodziły do legendy: tak było w 1967 r. w przypadku The Rolling Stones. Zmiana ustroju zmieniła też sytuację na scenach koncertowych.
rozwiń zwiń