Otis Redding – książę soulu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 22:00
– O Otisie Reddingu mówią, że ucieleśniał muzykę soulową tak dalece, że wykonując jakąś piosenkę, nawet nie musiał znać jej słów. Przesłuchiwanie jego nagrań koncertowych pokazuje, że cała siła jego interpretacji wynikała z improwizacji i z entuzjazmu, które tworzyły utwór wciąż na nowo – mówił Radosław Okrasko o bohaterze najnowszego wydania audycji "Od punka do franka". 10 grudnia od śmierci artysty minęły 53 lata.
Otis Redding
Otis ReddingFoto: PAP/Photoshot/Chris Walter

Posłuchaj
49:10 2020_12_10 21_09_39_PR3_Od_punka_do_Franka.mp3 Życie i muzyka Otisa Reddinga (Od punka do franka/Trójka)

 

shutterstock antonio carlos jobim pomnik 1200.jpg
Antônio Carlos Jobim. Inspirujący mistrz

Otis Redding urodził się 9 września 1941 roku w rodzinie pastora Kościoła baptystów w Dawson w stanie Georgia. Od trzeciego roku życia chodził z rodziną do kościoła w Macon, gdzie śpiewał w chórze. Dorastał w wyjątkowo trudnych warunkach, gdyż jego ojciec ciężko chory na gruźlicę właściwie cały czas spędzał w łóżku, a wychowanie dzieci i utrzymanie rodziny spadło na matkę. 

Karierę wokalisty Redding rozpoczął po lokalnym konkursie talentów "The Teenage Party" w Macon. Poznał tam wtedy swojego przyszłego menadżera Alana Waldena, gitarzystę Johnny'ego Jenkinsa oraz Zelmę Atwood, która w 1961 została jego żoną. Z zespołem Jenkinsa w 1969 roku nagrał swój pierwszy singiel zatytułowany "She's Alright", jednak pierwsze naprawdę duże sukcesy singlowe odniósł dopiero w połowie 1963 roku. Były to wydane przez wytwórnię Volt, zaśpiewane w stylu Little Richarda dwa utwory: "These Arms Of Mine" i "Hey Hey Baby". Książę soulu miał wielką karierę wciąż przed sobą, gdy nagrywał w pewnym sensie proroczy utwór "(Sittin' On) The Dock of the Bay". Tego nagrania nigdy zresztą nie poznał, bo zarejestrowano je na trzy dni przed jego tragiczną śmiercią w 1967 roku.

Otis Redding - (Sittin' On) The Dock Of The Bay (Official Music Video)/RHINO

Lista utworów:

1. Melvins – "I Want To Tell You"
2. Melvins – "Captain Comedown"
3. Bukovsky – "O bębenku co jest z blachy"
4. Otis Redding – "Hard To Handle"
5. Otis Redding – "Satisfaction"
6. Otis Redding – "The Happy Song (Dum-Dum)"
7. The Jon Spencer Blues Explosion – "Ole Man Trouble"
8. Frank Zappa & The Mothers Of Invention – "Andy"
9. Deftones – "Ceremony"
10. Faith No More – "Got That Feeling"
11. Anita Lane – "Bella Ciao"

***

Tytuł audycji: Od punka do Franka
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 21.08

Radosław Okrasko/kr

Czytaj także

Glam rock w pełnej krasie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 20:00
W audycji słuchamy nagrań jednej z najważniejszych postaci glam rocka, Marca Bolana i jego zespołu T.Rex, w wersjach oryginalnych oraz w interpretacjach innych artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rockowo i energetycznie z Michałem Kirmuciem

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 10:07
Michał Kirmuć, znany z prowadzenia energetycznych rockowych poranków w Trójce, zasiadł za sterami środowego "Trójkowo, rockowo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Okrasko i muzyka niepokorna

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 22:00
Znany z audycji "Dzika karta" Radosław Okrasko zaprasza do słuchania w Trójce swojej nowej audycji "Od punka do Franka"!
rozwiń zwiń