Muzyczne wspomnienia w stylu lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 20:05
Plejada muzycznych gwiazd lat 80. pojawiła się w programie "Od punka do Franka". Nie zabrakło największych hitów, coverowych dokonań młodych artystów oraz wspomnień o kultowym gitarzyście Johnie McGeochu.
John Lydon z grupy Public Image Ltd., występ z kwietnia 2010 roku.
John Lydon z grupy Public Image Ltd., występ z kwietnia 2010 roku. Foto: Mario Anzuoni / Reuters / FORUM

Posłuchaj

48:47 2021_03_11 19_09_28_PR3_Od_Punka_Do_Franka.mp3 Muzyczne wspomnienia w stylu lat 80. (Od punka do Franka/Trójka)

 

twin peaks tablica shutterstock 1200x660.jpg
Od punka do miasteczka Twin Peaks

Program otworzyła grupa Public Image Ltd. z utworem „Disappointed”. Jak podkreślił prowadzący, Radosław Okrasko – Mam nadzieję, że mimo takiego rozpoczęcia, nie będziecie Państwo rozczarowani selekcją utworów. – Twórczość postpunkowej, londyńskiej grupy, ściśle związana jest z postacią  Johna McGeocha. – To gitarzysta, który swoją działalnością połączył cztery kultowe kapele przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych: Magazine, Siouxsie and the Banshees, Visage oraz właśnie Public Image Ltd., do której stworzenia się przyczynił – mówił Okrasko. 

Public Image Ltd - Disappointed (Official Video) / PiL Official | Public Image Ltd

– Z grupą Limited Imagie Ltd. McGeoch zagrał na trzech studyjnych albumach: "Happy", "Nine" oraz "That What Is Not". Jego muzyczna kariera rozpoczęła się jednak od zespołu Magazine – usłyszeliśmy w "Od punka do Franka".

Shot By Both Sides (Remastered) / Magazine

Nina Hagen 

Kolejną artystką, która pojawiła się w programie, jest Nina Hagen. – Wydana przez nią w 2010 roku płyta zawiera covery inspirowane życiem duchowym. Nie chodzi jednak o życie piosenkarki. Ona sama podąża w stronę buddyzmu, co odczytać można chociażby w imionach nadanych jej córce – Cosmie. Tworząc płytę poświęconą twórczości Depeche Mode, inspirowała się dokonaniami Johnny'ego Casha. Album zatytułowany "Personal Jesus" zawiera utwory znane wielu, w niespotykanych wcześniej aranżacjach – mówił Radosław Okrasko. 

Personal Jesus / Nina Hagen

Kącik coverowo-depeche'owy

Pozostając przy twórczości Depeche Mode,  autor audycji zwrócił uwagę na polski zespół Robotix. – Na cztery miesiące przed śmiercią wokalisty, w lutym 2014 roku, grupa zarejestrowała swoją wersję materiałów brytyjskiego zespołu. Nagrania udało się odnaleźć. Zachowano oryginalny wokal i chórki, na nowo dograno zaś instrumenty i zmiksowano całość. W ten sposób udało się uzyskać kilka utworów, które znajdą się na minialbumie. Ten najprawdopodobniej zostanie wydany na winylu – usłyszeliśmy w programie.

ROBOTIX - SHAKE THE DISEASE ( DEPECHE MODE COVER ) / PLEBAN

Lista utworów:

  1. PUBLIC IMAGE LTD. Disappointed
  2. PUBLIC IMAGE LTD Seattle
  3. MAGAZINE Shot By Both Sides
  4. NINA HAGEN Personal Jesus
  5. ROBOTIX Shake The Disease
  6. NINA HAGEN Run On
  7. SIOUXSIE AND THE BANSHEES Happy House
  8. SIOUXSIE AND THE BANSHEES Red Light
  9. SIOUXSIE AND THE BANSHEES Tenant
  10. VISAGE Moon Over Moscow

***

Tytuł audycji: Od punka do Franka
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 11.02.2021
Godzina emisji: 19.09

zch

Czytaj także

Punk w rytmie twista

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 22:00
W najnowszym wydaniu audycji "Od punka do Franka" królowała formacja The Cramps, bo śmiało można powiedzieć, że takie dźwięki nie umierają nigdy, są wiecznie młode. Ba, mogą nawet przynieść zbawienie! Tak uważa zespół The Stubs, czemu dał wyraz w "Salvation Twist". W audycji nie mogło zabraknąć polskiego akcentu – tym razem byli to Homo Twist i Jak Kowalski – oraz, co oczywiste, Franka Zappy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Damskie granie w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 20:00
Najnowszą audycję "Od punka do Franka" zdominowały kobiety – nie jako bohaterki utworów wykonywanych przez mężczyzn (chociaż takich też nie zabrakło), a jako wykonawczynie, współtwórczynie i liderki. 
rozwiń zwiń