Samodzielny, Samorządny, Super. Pożegnanie Andrzeja Mierzwy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 20:15
3 marca w wieku 59 lat zmarł Andrzej Mierzwa, założyciel i wokalista punkrockowej grupy Processs. Nie bez znaczenia były trzy litery "S" na końcu nazwy zespołu, które oznaczały kolejno "Samodzielni", "Samorządni" i "Super". Pierwsze marcowe wydanie "Od punka do Franka" Radosław Okrasko w zdecydowanej większości wypełnił muzycznymi dokonaniami Andrzej Mierzwy i jego zespołu.
Andrzej Mierzwa (1962 - 2001)
Andrzej Mierzwa (1962 - 2001)Foto: Cezary Filipiuk

Posłuchaj
46:18 2021_03_04 19_11_34_PR3_Od_Punka_Do_Franka.mp3 Punkowe wspomnienie Andrzeja Mierzwy z grupy Processs (Od punka do Franka/Trójka)

 

Processs uformował w 1984 roku w Gliwicach w składzie Andrzej Mierzwa – śpiew, "Bogi" – gitara, "Siwy" – gitara basowa, "Nawiedzony" – instrumenty perkusyjne, śpiew, "Kigen" – perkusja. Już rok później łączący w swoim brzmieniu punka, reggae i elementy nowej fali kwintet pojawił się scenie festiwalu w Jarocinie, a wkrótce w powstającym dla BBC filmie dokumentalnym o polskiej scenie rockowej zatytułowanym "Moja krew, twoja krew"

PROCESSS "Stroszek " (Wariat)/ZimaRecords


Druga połowa lat 80. była dla Processs czasem licznych zmian personalnych – z zespołu odszedł perkusista "Nawiedzony", którego zastąpił Tomek Płonka "Ołówek", a po śmierci "Siwego" gitarę basową przejął Marek Ligus. Łącznie przez Process (łącznie z Mierzwą) przewinęło się co najmniej dziesięciu muzyków.

Na koncie zespołu znalazły się dwa wydawnictwa bootlegowe "Live – MC" (1986) oraz "Demo '87 – MC" (1987). W 1988 roku Processs odbył swoje ostatnie sesje nagraniowe w studiach Polskiego Radia w Warszawie. W 1990 roku zakończył swoją działalność i reaktywował się 15 lat później. Powrót do grania Andrzej Mierzwa skomentował słowami: "Nie byliśmy skłóceni, nie zerwaliśmy kontaktów między sobą. Dlatego, po latach 'idea wiecznie żywa', znowu ożyła". 

PROCESSS Processs - ska/ZimaRecords

Informację o śmierci artysty przekazała rodzina. Pożegnali go żona, siostra, dzieci oraz przyjaciele-muzycy z – m.in. Darek Dusza z grupy Śmierć Kliniczna i Shakin' Dudi.

Lista utworów

1. Misfits – "Hatebreeders"
2. Misfits – "Violent World"
3. 
Processs  "Kolejny krok cywilizacji"
4. Processs – "Stroszek"
5. Processs – "Nadzieja to znów strach"
6. Processs "Bagno"
7. Danzig – "Am I Demon"
8. Processs – "W równy szereg"
9. Meute  "You & Me"

***

Tytuł audycji: Od punka do Franka
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 19.11

kr

Czytaj także

Radosław Okrasko ostro i po polsku

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 22:00
W najnowszym wydaniu audycji "Od punka do Franka" m.in.: Luxtorpeda ekologicznie o nieoszczędzaniu siebie, Redakcja o niezbyt udanych rządach człowieka na planecie Ziemia, dawno niesłyszani Cool Kids Of Dead oraz Wailin Storms – amerykańska grupa wydana przez polską wytwórnię Antena Krzyku. Słowem – dużo mocnej, polskiej muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Punk w rytmie twista

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 22:00
W najnowszym wydaniu audycji "Od punka do Franka" królowała formacja The Cramps, bo śmiało można powiedzieć, że takie dźwięki nie umierają nigdy, są wiecznie młode. Ba, mogą nawet przynieść zbawienie! Tak uważa zespół The Stubs, czemu dał wyraz w "Salvation Twist". W audycji nie mogło zabraknąć polskiego akcentu – tym razem byli to Homo Twist i Jak Kowalski – oraz, co oczywiste, Franka Zappy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Damskie granie w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 20:00
Najnowszą audycję "Od punka do Franka" zdominowały kobiety – nie jako bohaterki utworów wykonywanych przez mężczyzn (chociaż takich też nie zabrakło), a jako wykonawczynie, współtwórczynie i liderki. 
rozwiń zwiń