Ważna rocznica dla fanów Paktofoniki. Od rapu do Franka w audycji Radosława Okraski

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 20:15
Dziś swoje 43. urodziny obchodziłby Magik, czyli Piotr Łuszcz – raper znany z Kalibra 44 i Paktofoniki. Ten niezwykle utalentowany artysta nie żyje już od 21 lat. Dla autora audycji "Od punka do Franka" Radosława Okraski ta rocznica była okazją do sięgnięcia po gatunek, który nie gości w programie zbyt często, a mianowicie hip-hop. Nie zabrakło oczywiście i Franka Zappy, tym razem w nowej interpretacji.
Rahim i Fokus (Paktofonika)
Rahim i Fokus (Paktofonika)Foto: PAP/Sławomir Mielnik

Posłuchaj
46:07 2021_03_18 19_12_08_PR3_Od_punka do Franka.mp3 Hip-hopowe klasyki i nowości w selekcji Radosława Okrasko (Od punka do Franka/Trójka)

 

 Magik zmarł tragicznie 26 grudnia 2000 roku, osiem dni po ukazaniu się debiutanckiej płyty Paktofoniki pt. "Kinematografia". Gromadzenie na nią materiału zajęło Magikowi, Rahimowi i Fokusowi ponad dwa lata. Wydawnictwo zostało nagrodzone Fryderykiem w kategorii "najlepszy album hip-hopowy", a w styczniu 2021 roku uzyskało status platynowej płyty. Była to okazja do przypomnienia sporych fragmentów tej płyty.

Ja To Ja/Paktofonika – temat

"List do..." Vienia to utwór hip-hopowy, ale nie pozbawiony melodyjności, którą zapewnił raperowi Molesty Ewenement polsko-ukraiński zespół folkowy Dagadana. Tekst porusza bardzo aktualny temat pandemii i jej wpływu na nasze codzienne życie. Całość ilustruje teledysk, na którym możemy zobaczyć puste ulice Warszawy z początku lockdownu. 

Vienio ft. Dagadana - List do .../MOLESTAtv


Vienio pojawił się w audycji Radosława Okraski ponownie, tym razem w towarzystwie Włodka "Paprodziada" Dembowskiego, wokalisty zespołu Łąki Łan. Ekologiczny protest song "Warstwa Plastiku" znalazł się na dziewiątej płycie Vienia "Twarzova" z marca minionego roku. 

Vienio feat. Paprodziad - Warstwa plastiku (Official Video) #CosDlaPlanety/MOLESTAtv

Lista utworów:

1. Paktofonika (feat. Gutek) – "Ja To Ja"
2. Paktofonika – "Jestem bogiem (DJ haem rmx)"
3. Iggy Pop – "China Girl"
4. Vienio – "List do ... (ft. Dagadana)"
5. Vienio feat. Paprodziad – "Warstwa Plastiku"
6. Łąki Łan – "Mucha nie siada"
7. J*Davey – "Dirty Love"
8. Łąki Łan – "Dziadarap"
9. Paktofonika – "Chwile ulotne"
10. Pixies – "Hawalina"

***

Tytuł audycji: Od punka do Franka
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 19.12

kr

Czytaj także

Rockandrollowe duety

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 20:15
Dwuosobowy zespół? Kiedyś nie wydawał się to atrakcyjny pomysł. Jednak okazało się, że potrafią one narobić naprawdę sporo twórczego, ciekawego i przebojowego hałasu. Moda na takie składy została wylansowana przez trzy zespoły, które zdominowały to wydanie audycji "Od punka do Franka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne wspomnienia w stylu lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 20:05
Plejada muzycznych gwiazd lat 80. pojawiła się w programie "Od punka do Franka". Nie zabrakło największych hitów, coverowych dokonań młodych artystów oraz wspomnień o kultowym gitarzyście Johnie McGeochu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samodzielny, Samorządny, Super. Pożegnanie Andrzeja Mierzwy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 20:15
3 marca w wieku 59 lat zmarł Andrzej Mierzwa, założyciel i wokalista punkrockowej grupy Processs. Nie bez znaczenia były trzy litery "S" na końcu nazwy zespołu, które oznaczały kolejno "Samodzielni", "Samorządni" i "Super". Pierwsze marcowe wydanie "Od punka do Franka" Radosław Okrasko w zdecydowanej większości wypełnił muzycznymi dokonaniami Andrzej Mierzwy i jego zespołu.
rozwiń zwiń