"Książę Motown". Życie, śmierć i muzyka Marvina Gaye'a

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 20:15
W najnowszej odsłonie audycji "Od punka do Franka" Radosław Okrasko zajął się twórczością postaci wielkiego formatu, jednej z najważniejszych dla muzyki soul. Przez swoje zaangażowanie społeczne i polityczne, a przede wszystkim muzyczne eksperymenty, stał się protoplastą czarnej muzyki urban. "Książę Motown" – Marvin Gaye – 2 kwietnia świętowałby swoje 82. urodziny, 1 kwietnia zaś obchodziliśmy 37. rocznicę jego tragicznej śmierci.
Marvin Gaye
Marvin GayeFoto: Forum/Detroit Free Press Archives / Zuma Press

Posłuchaj
46:56 2021_04_01 19_12_03_PR3_Od_Punka_Do_Franka.mp3 Marvin Gaye bohaterem audycji Radosława Okraski (Od punka do Franka/Trójka)

 

Marvin Gaye urodził się jako Marvin Pentz Gay Jr. 2 kwietnia 1939 roku w Waszyngtonie. Syn kapłana sekty "Dom Boży" już jako trzylatek został zapisany do chóru, w którym śpiewał przez kolejnych 15 lat. Ucieczką przed surowym wychowaniem ojca była dla niego nauka gry na perkusji i pianinie. 

Pierwsze kroki 

Pierwszym muzycznym projektem Marvina Gaye'a była grupa The Marquees, z którą nagrał parę utworów pod kierownictwem wytwórni Bo Diddley Studio. Później związał się z The Moonglows, z którą to formacją wydał album "12 Months of the Year" i śpiewał w utworach dla Chucka Berry'ego. Podczas jednego z występów z The Moonglows w Detroit wypatrzył go Berry Gordy Jr, szef właśnie powstającej wytwórni Motown. Gaye zaczynał tam jako perkusista sesyjny, brał też udział w nagraniach Smokeya Robinsona, The Miracles i The Marvelettes. Nie każdy wie, że to perkusję bohatera audycji słychać w największym przeboju The Marvelettes "Mr. Postman".

The Moonglows Twelve Months Of The Year/1950sMusicEnglish

W poszukiwaniu nieuchwytnego szczęścia

Pierwszym albumem Gaye'a, który zdobył popularność był "That Stubborn Kinda Fellow" z 1963 roku o ostrym rhythm and bluesowym tempie. Wtedy też nagrał dwa utwory, po które później sięgnęli The Rolling Stones – "Hitchhike""Can I Get a Witness". Sam też nagrywał utwory innych wykonawców – "Yesterday" Beatlesów czy "Night Life" Willy'ego Nelsona. Później pojawiły się kolejne sukcesy i tak aż do połowy lat 70. 

– Był ucieleśnieniem czasem nastrojowego, a czasem bardzo żywego soulu, kojarzącego się z poszukiwaniem nieuchwytnego szczęścia i czerpiącego z tego poszukiwania prawdziwą radość, jednak gdzieś na końcu zawsze pojawiał się ból, któremu Gaye dawał wyraz w swojej twórczości – mówił w "Od punka do Franka" Radosław Okrasko.

Yesterday (Stereo Version)/Marvin Gaye

Na równi pochyłej

Pod koniec lat 70. rozpadło się małżeństwo artysty z siostrą Berry'ego Gordy'ego Jra – Anną, co zainspirowało go do nagrania gorzkiego w swoim wydźwięku albumu "Here, My Dear". To oraz kłopoty finansowe i uzależnienie od kokainy, skłoniły Marvina Gaye'a do wyjazdu z USA i wyprowadzki do Europy. Wkrótce stosunki muzyka z Motown Records znacznie się pogorszyły. Gaye opuścił Motown na rzecz Columbia Records. Jego ostatnim publicznym występem było zaśpiewanie hymnu USA na rozpoczęcie nowego sezonu NBA w 1983 roku, według wielu szokujące.

Marvin Gaye sings American National Anthem/Mark Dury

Uzależnienie Gaye' od narkotyków negatywnie wpłynęło na jego i tak niedobre relacje z ojcem. 1 kwietnia 1984 roku obaj mężczyźni wdali się w bójkę. Ojciec artysty wyjął z szuflady pistolet. Raniony w klatkę piersiową Gaye zmarł w drodze do szpitala.

W 1987 roku artysta został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Lista utworów:

1. Eagles Of Death Metal – "High Voltage, It's A Long Way To The Top (If You Wanna Rock N Roll)"
2. 2. Marvin Gaye – "Got To Give Up"
3. The Slits – "I Heard it Through the Grapevine"
4. Marvin Gaye – "Mercy Mercy Me (The Ecology)"
5. Marvin Gaye & Kim Weston – "It Takes Two"
6. Marvin Gaye – "What's Going On"
7. Marvin Gaye – "I Heard It Through The Grapevine"
8. Marvin Gaye & Tammi Terrell – "Ain't No Mountain High Enough"
9. Marvin Gaye – "I Want You"
10. Marvin Gaye – "Let's Get It On"
11. Marvin Gaye – "Inner City Blues (Makes Me Wanna Holler)"

***

Tytuł audycji: Od punka do Franka
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 01.04.2021
Godzina emisji: 19.12

kr

Czytaj także

Rockandrollowe duety

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 20:15
Dwuosobowy zespół? Kiedyś nie wydawał się to atrakcyjny pomysł. Jednak okazało się, że potrafią one narobić naprawdę sporo twórczego, ciekawego i przebojowego hałasu. Moda na takie składy została wylansowana przez trzy zespoły, które zdominowały to wydanie audycji "Od punka do Franka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne wspomnienia w stylu lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 20:05
Plejada muzycznych gwiazd lat 80. pojawiła się w programie "Od punka do Franka". Nie zabrakło największych hitów, coverowych dokonań młodych artystów oraz wspomnień o kultowym gitarzyście Johnie McGeochu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samodzielny, Samorządny, Super. Pożegnanie Andrzeja Mierzwy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 20:15
3 marca w wieku 59 lat zmarł Andrzej Mierzwa, założyciel i wokalista punkrockowej grupy Processs. Nie bez znaczenia były trzy litery "S" na końcu nazwy zespołu, które oznaczały kolejno "Samodzielni", "Samorządni" i "Super". Pierwsze marcowe wydanie "Od punka do Franka" Radosław Okrasko w zdecydowanej większości wypełnił muzycznymi dokonaniami Andrzej Mierzwy i jego zespołu.
rozwiń zwiń