"Helter Skelter" – ukradziony utwór Beatlesów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 16:53
Równo pół wieku temu na sali sądowej w Los Angeles zabrzmiały dźwięki utworu The Beatles, "Helter Skelter". Miało to pomóc w osądzeniu Charlesa Mansona i jego gangu, który w 1969 roku dokonał makabrycznej zbrodni w willi Romana Polańskiego.
The Beatles
The BeatlesFoto: PA Images / Forum

Piosenka "Helter Skelter" pochodzi z wydanej w 1968 roku płyty "The Beatles", zwanej popularnie "Białym albumem". Paul McCartney komponował ją z zamiarem stworzenia najbardziej hałaśliwego i "niegrzecznego" kawałka w dorobku Beatlesów, z pewnością jednak nie miał zamiaru prowokować nikogo do popełnienia zbrodni. Tytuł utworu pochodzi od nazwy niewinnej zjeżdżalni w jednym z angielskich wesołych miasteczek, a jego tekst jest dość abstrakcyjny i pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Zjeżdżalnia Helter Skelter w Margate w Wielkiej Brytanii. Foto: Reuters / Forum / Dylan Martinez Zjeżdżalnia Helter Skelter w Margate w Wielkiej Brytanii. Foto: Reuters / Forum / Dylan Martinez

Psychopatyczna wizja Mansona

Zgoła nieoczekiwane wnioski wysnuł z przesłuchania "Helter Skelter" Charles Manson, samozwańczy guru niewielkiej kalifornijskiej sekty, który słowa tego i kilku innych utworów z "Białego albumu" zinterpretował jako zaszyfrowaną zapowiedź nadchodzącej wojny rasowej. Ten niespełniony artysta uznał, że ma do wypełnienia misję, która w jego chorej głowie przerodziła się w morderczy plan.

Jego punktem kulminacyjnym był napad na willę Romana Polańskiego w Beverly Hills, w nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku, zakończony okrutnym morderstwem 5 osób, w tym ciężarnej żony reżysera. Następnego dnia banda Mansona dokonała kolejnego zabójstwa, tym razem w domu małżeństwa Leno i Rosemary LaBianca. Mordercy pozostawili po sobie krwawy napis na drzwiach lodówki: "Healter Skelter" (z błędem ortograficznym).

The Beatles, "Helter Skelter", źródło: YouTube / The Beatles Official

Odpowiedź Lennona

Urojenia Mansona wyśmiał w wywiadzie dla magazynu "Rolling Stone" John Lennon. "On jest stuknięty, jak wielu innych pseudofanów Beatlesów, którzy doszukują się wszędzie mistycyzmu. Nie wiem, co ‘Helter Skelter’ może mieć wspólnego z zasztyletowaniem kogokolwiek" – mówił eks-Beatles.

Sąd również nie dopatrzył się współudziału czwórki z Liverpoolu w zbrodni Mansona i jego gangu. Wszyscy zostali skazani na dożywotnie więzienie.

Odwet U2

Utwór "Helter Skelter" zyskał nowe życie dzięki grupie U2, która umieściła jego koncertową wersję na płycie "Rattle and Hum" z 1988 roku. Bono zapowiada go tam słowami: "To piosenka, którą Charles Manson ukradł Beatlesom. My wykradamy go z powrotem".

U2, "Helter Skelter" (live), źródło: YouTube / U2 Official

kc

Zobacz więcej na temat: The Beatles U2 Trójka