Świeży powiew nastrojowego grania z Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
Najciekawsze tegoroczne wydawnictwa z pogranicza folku, indie rocka i podobnych, klimatycznych gatunków wypełniają lwią część tego wydania audycji Grzegorza Hoffmanna. W roli suportu występuje zaś album wydany jeszcze w 2020 roku.
Warren Ellis i Nick Cave
Warren Ellis i Nick CaveFoto: Forum / Reuters / Luke MacGregor

Pochodzący z Teksasu wokalista i multiinstrumentalista Kevin Morby ma w dorobku 6 albumów, z których ostatni, "Sundowner", ukazał się w październiku 2020 roku. Płyta zarejestrowana w największym na świecie kompleksie nagraniowym Sonic Ranch jest, według słów samego artysty, "próbą oddania w postaci dźwięków głębokiego, choć nie zawsze rzucającego się natychmiast w oczy, piękna środkowoamerykańskiego zmierzchu". Na pewno znajduje się tam wiele nut miłych dla ucha fana indie rocka o folkowym zabarwieniu.

 Kevin Morby – "Wander", źródło: YouTube / Kevin Morby

W podobnym klimacie utrzymanie są nagrania nowojorskiej grupy The Antlers, dowodzonej przez Petera Silbermana. Na jej nowe nagrania fani czekali długie 7 lat, jednak ich cierpliwość została wynagrodzona w marcu tego roku – wtedy właśnie ukazał się album "Green to Gold", którego połowę zaprezentował w swej audycji Grzegorz Hoffmann. 

Kolejni bohaterowie tego wydania "GH+ Extra" są doskonale znani fanom muzyki na całym świecie. Mowa o duecie Nick Cave & Warren Ellis. Brodaty mistrz skrzypiec i kilku innych instrumentów jest muzyczną podporą grupy The Bad Seeds, od lat towarzyszącej australijskiemu mistrzowi mrocznego, poetyckiego rocka. Obaj panowie nagrali w duecie sporo ścieżek dźwiękowych do filmów, aż w końcu w 2021 roku przyszła pora na pierwszy wspólny album, zatytułowany "Carnage".


Posłuchaj
119:04 2021_04_14 02_00_39_PR3_GH+_Extra.mp3 Nastrojowe premiery początku 2021 roku (GH+ Extra/Trójka)

 

Simon Raymonde i Richard Thomas to postaci zasłużone dla brytyjskiej sceny muzycznej. Pierwszy z nich był basistą zespołu Cocteau Twins, drugi zaś dał się poznać jako perkusista Dif Juz i The Jesus And Mary Chain. Po wielu latach znajomości (i długiej przerwie w aktywności artystycznej) obaj muzycy powołali do życia wspólny projekt pod nazwą Lost Horizons, który zadebiutował w 2017 roku płytą "Ojala". 4 lata później ukazał się kolejny longplay duetu, "In Quiet Moments", wypełniony nastrojowymi, minimalistycznymi piosenkami, zaśpiewanymi przez wokalistki i wokalistów zaproszonych do współpracy przez liderów grupy.

Wydany w lutym album "Ignorance" kanadyjskiego zespołu The Weather Station już dziś jest typowany przez niektórych do miana płyty roku w dziedzinie klimatycznego indie folku – a to wystarczająca rekomendacja, by zapoznać się z twórczością formacji dowodzonej przez Tamarę Lindeman – 36-letnią wokalistkę i gitarzystkę z całkiem pokaźnym dorobkiem aktorskim.

 Lost Horizons ft. feat. Karen Peris – "This Is The Weather", źródło: YouTube / bellaunioninc

Lista utworów:

 1. Kevin Morby – "Valley"
 2. Kevin Morby – "A Night At The Little Angeles"
 3. Kevin Morby – "Brother Sister"
 4. Kevin Morby – "Wander"
 5. The Antlers – "Wheels Roll Home"
 6. The Antlers – "Solstice"
 7. The Antlers – "Voluenteer"
 8. The Antlers – "Green To Gold"
 9. The Antlers – "Just One Sec"
 10. Nick Cave & Warren Ellis – "Carnage"
 11. Nick Cave & Warren Ellis – "Lavender Fields"
 12. Nick Cave & Warren Ellis – "Balcony Man"
 13. Lost Horizons ft. Penelope Isles – "Halcyon"
 14. Lost Horizons ft. Rene Harvieu – "Unraveling In Slow Motion"
 15. Lost Horizons ft. Tim Smith – "Grey Tower"
 16. Lost Horizons ft. John Grant – "Cordelia"
 17. Lost Horizons ft. Kookie Lou – "Heart Of A Hummingbird"
 18. Lost Horizons ft. feat. Karen Peris – "This Is The Weather"
 19. The Weather Station – "Robber"
 20. The Weather Station – "Tried To Tell You"
 21. The Weather Station – "Parking Lot"
 22. The Weather Station – "Loss"
 23. The Weather Station – "Trust"
 24. Flock Of Dimes – "Head Of Roses"

***

Tytuł audycji: Gh+ Extra
Autor audycji: Grzegorz Hoffmann
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 02.00

kc

Czytaj także

Dźwięki Fendera. Najsłynniejsze brzmienia najpopularniejszych gitarzystów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 04:10
Leo Fender – amerykański wynalazca i twórca kultowych gitar elektrycznych. W tym roku minęło trzydzieści lat od jego śmierci. Na jego gitarach tworzono muzykę, na której wychowały się pokolenia. W programie "GH+ Extra" podróż do lat osiemdziesiątych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót szkockiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 04:15
Po 16 latach milczenia powróciła jedna z najważniejszych szkockich grup alternatywnorockowych w ogóle: Arab Strap. Na początku marca duet Aidan Moffat - Malcolm Middleton zaprezentował album „As Days Get Dark”, jeden z najlepszych, jakie ukazały się w tym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cały ten Mogwai. Muzyczne dokonania szkockiej grupy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 04:05
Mogwai to jedna z najpopularniejszych grup post-rockowych na świecie. Czym charakteryzuje się jej twórczość? Jakich dzięków można się spodziewać po muzykach? Jak brzmią? – Na wszystkie te pytania w programie "GH+ Extra" odpowiedział Grzegorz Hoffmann.
rozwiń zwiń