Duchy zmarłych, obietnice żyjących

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 13:26
Trzy wyjątkowe, choć nie najłatwiejsze w odbiorze albumy z początku tego roku stały się podstawą tego wydania nocnej audycji Grzegorza Hoffmanna. Muzyczna podróż rozpoczęła się w Irlandii, kolejnym przystankiem była Kanada, a całość zakończył transatlantycki most utworzony przez wybitnych artystów ze Stanów i Wielkiej Brytanii.
Pharoah Sanders
Pharoah SandersFoto: Shutterstock / wjarek

Audycję rozpoczęły cztery utwory z płyty "For Those I Love" projektu o takiej samej nazwie. Kryje się za nim Irlandczyk David Balfe, który stworzył album wypełniony melodeklamacjami własnych wierszy na tle intrygujących podkładów muzycznych. Tematyka tekstów nie jest wesoła – mówią o problemach, z jakimi zmagają się mieszkańcy ubogich dzielnic Dublina, a nad całością unosi się duch najlepszego przyjaciela Davida, który odebrał sobie życie w 2018 roku.

For Those I Love – "Birthday/The Pain", źródło: YouTube / For Those I Love

Więcej wokalnych melodii pojawia się na płycie kanadyjskiej indie rockowej formacji The Besnard Lakes. Działający od blisko dwóch dekad zespół z Montrealu w styczniu wydał szósty studyjny album "The Besnard Lakes Are the Last of the Great Thunderstorm Warnings". I w tym przypadku śmierć odcisnęła piętno na tekstach utworów. Ich autor, Jace Lasek, opowiada o zmarłym dwa lata temu ojcu, wspomina też dwóch wybitnych muzyków, którzy odeszli w ostatnich latach: Prince'a i Marka Hollisa, lidera formacji Talk Talk.

The Besnard Lakes – "Raindrops", źródło: YouTube / The Besnard Lakes

– Przez wielu uważana za jedną z najlepszych płyt tego roku, chociaż muzyka na niej zawarta nie należy do najłatwiejszych – tak Wojciech Hoffmann mówił o kolejnym albumie zaprezentowanym w audycji. Chodzi o "Promises", wspólne dzieło mistrza muzyki elektronicznej, Sama Shepherda, występującego pod pseudonimem Floating Points, wybitnego jazzowego saksofonisty Pharoaha Sandersa i The London Symphony Orchestra. Wśród wielu entuzjastycznych recenzji, jakich doczekało się to wydawnictwo, znalazła się i ta z magazynu "Mojo", porównująca zawarte tutaj dźwięki do symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.

Posłuchaj
57:00 2021_05_05 02_01_14_PR3_GH+_Extra.mp3 Duchy zmarłych, obietnice żyjących (GH+ Extra/Trójka)

 

Lista utworów:

  1. For Those I Love – "I Have a Love"
  2. For Those I Love – "The Shape of You"
  3. For Those I Love – "Birthday/The Pain"
  4. For Those I Love – "Leave Me Not Love"
  5. The Besnard Lakes – "Our Heads, Our Hearts on Fire Again"
  6. The Besnard Lakes – "Raindrops"
  7. Floating Points, Pharoah Sanders & The London Symphony Orchestra – Movement 3"
  8. Floating Points, Pharoah Sanders, The London Symphony Orchestra – "Movement 6"
  9. Floating Points, Pharoah Sanders, The London Symphony Orchestra – "Movement 7"

***

Tytuł audycji: Gh+ Extra
Autor audycji: Grzegorz Hoffmann
Data emisji: 05.05.2021
Godzina emisji: 02.00

kc

Czytaj także

Joey Ramone w muzycznych wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 19:11
W czwartek minie 20 lat od dnia, w którym zmarł Jeffrey Hyman, znany jako Joey Ramone. – Ramones to jeden z najważniejszych zespołów rock'n'rollowych, punkrockowych czy rockowych, nie tylko jeśli chodzi o lata 70. czy 80., kiedy głównie tworzyli, ale w ogóle – ocenia Grzegorz Hoffmann.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świeży powiew nastrojowego grania z Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
Najciekawsze tegoroczne wydawnictwa z pogranicza folku, indie rocka i podobnych, klimatycznych gatunków wypełniają lwią część tego wydania audycji Grzegorza Hoffmanna. W roli suportu występuje zaś album wydany jeszcze w 2020 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektronika w wydaniu komercyjnym

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 03:10
– Zapraszam na godzinę z muzyką z nowych płyt elektronicznych. Mimo że to elektronika, będzie nieco komercyjnie – rozpoczął program "GH+ Extra" Grzegorz Hoffmann. 
rozwiń zwiń