Bard, gitarzysta i wokalista. Czterdzieste urodziny Devendry Banharta

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 03:20
– Będzie nastrojowo i refleksyjnie. Wszystko za sprawą utworów Devendry Banharta. To właśnie on, urodzony 30 maja 1981 roku w Houston w stanie Texas, będzie bohaterem dzisiejszej audycji – zapowiedział Grzegorz Hoffmann. Jeden z najzdolniejszych amerykańskich wokalistów folk-rockowych, ostatnich dwóch dekad, wkrótce będzie obchodził czterdzieste urodziny. Z tej okazji  "GH+ Extra" wypełniły jego nagrania.
Devendra Banhart, Hamburg, 2013
Devendra Banhart, Hamburg, 2013Foto: Michael Reimers/ZumaPress/Forum

Posłuchaj
60:29 2021_05_19 01_59_35_PR3_GH+_Extra.mp3 40. urodziny muzycznego barda. Devendra Banhart (GH+ Extra/Trójka)

 

"Rejoicing in the Hands"

Devendra Banhart to amerykański wokalista, gitarzysta i bard. – Przywitałem się utworem "Will Is My Friend" z albumu "Rejoicing in the Hands" z 2004 roku. Płyta uważana jest za jedną z najlepszych w dorobku muzyka. Obecnie rzadziej nagrywa w tym stylu. Początki jego kariery były zdecydowanie akustyczne. Usłyszeć mogliśmy tylko gitarę i śpiew. Taki folk, choć nie do końca klasyczny. Sporo różnych dźwięków zaczęło się pojawiać w jego piosenkach na przestrzeni ostatnich lat. Na początku było jednak tradycyjnie, o czym będzie można przekonać się na własne uszy – mówił Grzegorz Hoffmann. 

Will Is My Friend (Recorded Live In St. Giles-In-The-Fields Church) / Devendra Banhart

"Niño Rojo"

– "A Ribbon" oraz "At the Hop". Obydwa nagrania pochodzą z albumu "Niño Rojo" wydanego, podobnie jak poprzednia płyta, w 2004 roku. Albumy nagrywane były mniej więcej w tym samym czasie, toteż nie różnią się między sobą jakoś szczególnie. Współproducentem krążków był Michael Gira, czyli przedstawiciel zupełnie innych klimatów muzycznych. Warto wspomnieć, że od samego początku wspierał Devendrę. W niektórych nagraniach przygrywał nawet na harmonijce – usłyszeliśmy w programie. 

DEVENDRA BANHART - A RIBBON / topvideoseu

Devendra Banhart

Devendra Banhart uchodzi za przedstawiciela takich  gatunków muzycznych jak: psych folk, freak folk czy neofolk. Jego twórczość wywodzi się z połączenia muzyki hinduskiej oraz amerykańskiej muzyki rozrywkowej lat sześćdziesiątych. Jedną z cech charakterystycznych wykonywanych przez niego utworów jest niedbały, lekko odrealniony wokal. 

Devendra Banhart - At The Hop / XL Recordings

 

Lista utworów:

 1. Devendra Banhart  –  Will Is My Friend
 2. Devendra Banhart  – A Sight To Behold
 3. Devendra Banhart  – A Ribbon
 4. Devendra Banhart  – At The Hop
 5. Devendra Banhart  – Hey Mama Wolf
 6. Devendra Banhart  – Cripple Crow
 7. Devendra Banhart  – Heard Somebody Say
 8. Devendra Banhart  – I Remember
 9. Devendra Banhart  – Seahorse
 10. Devendra Banhart  – Brindo
 11. Devendra Banhart  – Angelica
 12. Devendra Banhart  – Baby
 13. Devendra Banhart  – Rats
 14. Devendra Banhart  – Daniel
 15. Devendra Banhart  – Fur Hildegarde von Bingen

***

Tytuł audycji: Gh+ Extra
Autor audycji: Grzegorz Hoffmann
Data emisji: 19.05.2021
Godzina emisji: 02.00


Czytaj także

Duchy zmarłych, obietnice żyjących

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 13:26
Trzy wyjątkowe, choć nie najłatwiejsze w odbiorze albumy z początku tego roku stały się podstawą tego wydania nocnej audycji Grzegorza Hoffmanna. Muzyczna podróż rozpoczęła się w Irlandii, kolejnym przystankiem była Kanada, a całość zakończył transatlantycki most utworzony przez wybitnych artystów ze Stanów i Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brzmienia gitarowe i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 20:10
– W dzisiejszym programie będzie trochę muzyki gitarowej, ale nie tylko. Przywitałem się nagraniem "Dog Eat Dog" grupy Tomahawk, przed kilkoma tygodniami anonsowałem ich nowy album –  mówił, zapraszając na audycję Grzegorz Hoffmann.
rozwiń zwiń