Dwóch debiutantów i stary wyjadacz

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 03:00
To wydanie nocnej audycji wypełniła muzyka z trzech wydanych niedawno albumów, które szczególnie przypadły do gustu Grzegorzowi Hoffmannowi. Ich autorami są młode zespoły Dry Cleaning i King Gizzard & The Lizard Wizard oraz weteran brytyjskiej sceny muzycznej Paul Weller.
Paul Weller
Paul WellerFoto: Shutterstock / Anthony Mooney

– To płyty, które wyróżniają się na tle wszystkich wydawnictw ostatnich tygodni czy nawet miesięcy – powiedział gospodarz "GH+ Extra", rozpoczynając audycję, w której zdecydowanie królowała muzyka, a słowo mówione zostało ograniczone do minimum.


Posłuchaj
60:03 2021_06_30 02_00_26_PR3_GH+_Extra.mp3 Trzech debiutantów i stary wyjadacz (GH+ Extra/Trójka)

Pierwszy z zachwalanych przez Grzegorza Hoffmanna albumów nagrała australijska formacja King Gizzard & The Lizard Wizard, grająca psychodelicznego rocka z wycieczkami w stronę innych gatunków. Nosi on tytuł "L.W." i jest kontynuacją wydanej w ubiegłym roku płyty o podobnie tajemniczym tytule "K.G.".

Określanie australijskiej grupy mianem "debiutantów" jest dla niej dość krzywdzące, działa ona bowiem od 11 lat i zdążyła w tym czasie nagrać 18 (słownie: osiemnaście!) albumów studyjnych. Po płycie "L.W." z lutego tego roku fani dostali już od zespołu kolejny prezent w postaci longplaya "Butterfly 3000", wydanego w czerwcu. Z pewnością jednak zespół dopiero toruje sobie drogę do szerszej popularności wśród fanów z Polski.

King Gizzard & The Lizard Wizard – "O. N. E.", źródło: YouTube / King Gizzard & The Lizard Wizard

Trzyletnim stażem może się natomiast pochwalić londyński postpunkowy kwartet Dry Cleaning. W kwietniu tego roku wydali pierwszą płytą długogrającą "New Long Leg", która zyskała bardzo przychylne opinie w branżowej prasie i muzycznych portalach – recenzenci porównywali twórczość grupy do dokonań takich artystów jak Joy Division czy Wire. Jak brzmi głos wokalistki Florence Shaw na tle instrumentalnych popisów jej kolegów, mogliśmy się przekonać dzięki czterem utworom zaprezentowanym w "GH+ Extra".

Dry Cleaning – "Scratchcard Lanyard", źródło: YouTube / Dry Cleaning

Ostatnim z bohaterów audycji był Paul Weller, słusznie nazwany przez Grzegorza Hoffmanna "starym wyjadaczem" muzycznej sceny. Były lider zespołów The Jam i Style Council jest niekwestionowaną gwiazdą brytyjskiego niezależnego rocka. Jego najnowszy, szesnasty w dorobku, studyjny album "Fat Pop (Volume 1)" ukazał się w maju i zadebiutował na pierwszym miejscu UK Albums Chart. To już szósta płyta w solowej karierze tego artysty, która dotarła na szczyt brytyjskiej listy bestsellerów.

Paul Weller – "Fat Pop", źródło: YouTube / paulwellertv

Lista utworów:

 1. King Gizzard & The Lizard Wizard – "If Not Now Then When"
 2. King Gizzard & The Lizard Wizard – "O. N. E."
 3. King Gizzard & The Lizard Wizard – "Pleura"
 4. King Gizzard & The Lizard Wizard – "K.G.L.W."
 5. Dry Cleaning – "Scratchcard Lanyard"
 6. Dry Cleaning – "Her Hippo"
 7. Dry Cleaning – "John Wick"
 8. Dry Cleaning – "More Big Birds"
 9. Paul Weller – "Fat Pop"
 10. Paul Weller – "That Pleasure"
 11. Paul Weller – "True"
 12. Paul Weller – "In Better Times"
 13. Paul Weller – "Still Glides The Stream"
 14. Paul Weller – "Into The Sun"

***

Tytuł audycji: Gh+ Extra
Autor audycji: Grzegorz Hoffmann
Data emisji: 30.06.2021
Godzina emisji: 02.00

kc/kr

Czytaj także

Bard, gitarzysta i wokalista. Czterdzieste urodziny Devendry Banharta

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 03:20
– Będzie nastrojowo i refleksyjnie. Wszystko za sprawą utworów Devendry Banharta. To właśnie on, urodzony 30 maja 1981 roku w Houston w stanie Texas, będzie bohaterem dzisiejszej audycji – zapowiedział Grzegorz Hoffmann. Jeden z najzdolniejszych amerykańskich wokalistów folk-rockowych, ostatnich dwóch dekad, wkrótce będzie obchodził czterdzieste urodziny. Z tej okazji  "GH+ Extra" wypełniły jego nagrania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utalentowany tercet kobiecego indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 15:00
– Wszystkie są bardzo zdolne, wszystkie śpiewają, są multiinstrumentalistkami i poruszają się w rejonach rocka alternatywnego, tudzież bardziej wyrafinowanego popu, z dala od głównego nurtu – tak Grzegorz Hoffman przedstawił bohaterki tego wydania audycji: Julien Baker, St. Vincent i The Anchoress.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teenage Fanclub reaktywowani. Podróż przez dyskografię szkockiej grupy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 04:00
Niedawno reaktywowała się szkocka grupa Teenage Fanclub. Nagrała nową płytę pt. "Endless Arcade" i planuje wyruszyć w trasę koncertową. – Pomyślałem, że to świetna okazja, by przypomnieć, a części z Państwa przedstawić ten zespół. To jedna z najważniejszych gitarowych grup w Szkocji – powiedział w audycji "GH+ Extra" Grzegorz Hoffmann.
rozwiń zwiń