Znamy laureatów konkursu Talenty Trójki 2016. Diament Trójki dla Stanisławy Celińskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 20:10
Podczas gali Talentów Trójki - konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia wyróżnionych zostało troje artystów: w kategorii Teatr wygrała Małgorzata Gorol, w kategorii Film zwyciężyła Eliza Rycembel, a najlepszy w kategorii Sztuki Wizualne okazał się Adrian Kolarczyk. Nagrodę specjalną - Diament Trójki - odebrała Stanisława Celińska.
Audio
  • Gala finałowa konkursu Talenty Trójki (Audycja specjalna/Trójka)
Stanisława Celińska z Diamentem Trójki
Stanisława Celińska z Diamentem TrójkiFoto: Paweł Kurek/PR

Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Małgorzatę Gorol, jury nagrodziło za: "magnetyczne kreacje aktorskie w spektaklach Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz za siłę scenicznego bycia, inteligencję i umiejętność precyzyjnego operowania zarówno ciałem, jak i głosem". Małgorzata Gorol to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (2012), dała się zapamiętać w "Podróży zimowej" w reż. Pawła Miśkiewicza czy "Śmierci i dziewczynie" w reż. Eweliny Marciniak (obie sztuki w Teatrze Polskim we Wrocławiu). Finalistami w kategorii Teatr byli Bartosz Gelner i Julia Wyszyńska.


Eliza Rycembel
, zwyciężczyni konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymała za: "dojrzałość i prawdę w kreacjach aktorskich; za sprawdzenie się w bardzo wymagających rolach; za wyrazistą i ciekawą osobowość ekranową, za to wreszcie, że jest aktorskim odkryciem ostatnich lat". Eliza Rycembel (rocznik 1992) już jako dziecko występowała m.in. w Teatrze na Woli, ćwiczyła balet i zajmowała się tańcem. Uczyła się w Szkole Musicalowej przy Teatrze Muzycznym Roma i studium Romy Gąsiorowskiej aktoRstudium. Obecnie studiuje w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ma na koncie role nowych, polskich filmach kinowych: "Obietnica", "Carte Blanche", "Niewinne" i "#WszystkoGra". Do tegorocznego finału "Talentów Trójki" dostali się również Kordian Kądziela i Marcin Podolec.

Konkurs "Talenty Trójki", organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej

W kategorii Sztuki Wizualne wygrał Adrian Kolarczyk. Jury nagrodziło go za to, że: "wbrew duchowi postinternetowych czasów mocno trzyma się materii tropiąc ślady małych gestów; za uważne badanie kolorów, form i dźwięków a także procesów i systemów organizacji życia społecznego; za świadomość awangardowych tradycji przy jednoczesnym wdzięku i niewymuszonym humorze w przekraczaniu granic między światem sztuki, a całą resztą rzeczywistości; w końcu za przenoszenie do galerii rzemieślniczej pracy, prywatnych wspomnień i dzieła przypadku; za nobilitacje codzienności i rozbijanie hermetyczności świata sztuki". Adrian Kolarczyk jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (kierunki: filmoznawstwo i intermedia). Laureat m.in. konkursu "Obraz Miejski" organizowanego przez Galerię Labirynt w Lublinie i finalista konkursu "Młode Wilki 14" Akademii Sztuki w Szczecinie. Interesuje go sztuka współczesna: video, fotografia, dźwięk, instalacja przestrzenna. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych. O "Talent Trójki" rywalizował w finale z Ewą Kubiak i Szymonem Szewczykiem.

Każdy z trojga laureatów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną - Diament Trójki dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymała go aktorka filmowa i teatralna oraz wokalistka Stanisława Celińska za: wybitne i niezapomniane kreacje aktorskie w teatrze, także Polskiego Radia oraz w filmie i telewizji; za sceniczny dramatyzm i komediową werwę; za artystyczną odwagę, siłę i wierność sobie; za dobitne "Uśmiechnij się", liryczną "Nową Warszawę" i osobistą "Atramentową".


Koncert Stanisławy Celińskiej w Trójce (wideo)>>>

Statuetkę "Diament Trójki" zaprojektowała Magdalena Paszkiewicz, a wykonał Jakub Kolec.


Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie:

  • w kategorii Teatr: Tomasz Kireńczuk (przewodniczący), Magdalena Łazarkiewicz, Maria Seweryn, Anna Smołowik (laureatka Talentów Trójki 2015) i Barbara Marcinik;
  • w kategorii Film: Kinga Dębska (przewodnicząca), Magdalena Cielecka, Paulina Skibińska (laureatka Talentów Trójki 2015), Arkadiusz Tomiak i Ryszard Jaźwiński oraz
  • w kategorii Sztuki Wizualne: Agnieszka Tarasiuk (przewodnicząca), Maurycy Gomulicki, Adam Mazur, Przemysław Ostaszewski (laureat Talentów Trójki 2015) i Agnieszka Obszańska.

Uroczystość rozdania nagród w konkursie Talenty Trójki odbyła się 20 czerwca br. w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wystąpiły: Stanisława Celińska i Anna Smołowik - laureatka Talentu Trójki 2015 w kategorii Teatr.

Talenty Trójki - wszystko o konkursie >>>

Konkurs Talenty Trójki, organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy - studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł dla zwycięzców oraz po 3000 zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne.

Dotychczas laureatami zostali m.in. reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktor Marcin Hycnar, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak, Grzegorz Zariczny i Aga Woszczyńska, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki.

W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna - Diament Trójki. Otrzymała go jedna z najznakomitszych polskich aktorek - Krystyna Janda. W 2013 roku statuetką Diamentu Trójki uhonorowany został pisarz, dramaturg i scenarzysta Janusz Głowacki, w 2014 Danuta Szaflarska, a rok temu Janusz Gajos.

Nagrody "Talenty Trójki" młodzi twórcy otrzymują dzięki hojności słuchaczy Trójki i Rafała Olbińskiego>>>

Czytaj także

Eliza Rycembel o swoich aktorskich początkach

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 18:20
- W filmie "Obietnica" orientowałam się, że nie wiem, czy jestem w tym momencie Lilą (bohaterką filmu) czy Elizą. To jest chyba prawo pierwszych ról, jak się dotyka tego zawodu. Wszystko zaczyna się mieszać - wspomina swoje pierwsze doświadczenia aktorskie Eliza Rycembel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Podolec na styku filmu i komiksu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 14:00
Tegoroczny finalista Talentów Trójki w kategorii Film opowiadał o swoim "Dokumencie", w którym połączył dokument i animację.
rozwiń zwiń