Jakub Czekaj (kategoria film)

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 09:40
Wrocławianin jest absolwentem reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Bohaterami filmów Jakuba Czekaja są dzieci. Historii nie czerpie z własnych doświadczeń. Skupia się na tematach, które wydają mu się naprawdę ważne.

Jury Talentów nagrodziło go za film "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać", który Czekaj zrealizował w ramach programu "30 minut", koordynowanego przez Studio Munka.

Swój wybór jurorzy - Roman Gutek, Ryszard Jaźwiński, Borys Lankosz i Krzysztof Majchrzak - uzasadnili tak: "Za wypracowanie oryginalnego stylu, stworzenie konsekwentnego na każdym poziomie dzieła filmowego oraz dojrzałość i odwagę w podejmowaniu decyzji twórczych".

W 2009 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Ciemnego pokoju nie trzeba się bać" w 2010 roku otrzymał następujące nagrody:
- Warszawa (Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych) Grand Prix za "wrażliwość, oryginalność i własny język",
- Vancouver (MFF) Nagroda Specjalna Jury
- Tirana (First Step Film Fest) Nagroda Główna w kategorii filmów krótkich
- Radom (Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato") Grand Prix
- Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski) Srebrny Lajkonik dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego
- Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Wyróżnienie w kategorii: krótkometrażowy film fabularny
- Kosowo (Festiwal Shqip Film Fest) Grand Prix
- Kioto (Kyoto International Student Film and Video Festival) Grand Prize
- Kazimierz Dolny - Janowiec (Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi") Nagroda Główna w Konkursie Szkolnych i Amatorskich Filmów Krótkometrażowych za "dojrzałość spojrzenia, niesamowity pomysł na opowieść, magiczną scenografię i świetną realizację"
- Avanca (MF Fabularnych, Telewizyjnych i Video) Nagroda dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego
- Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Grand Prix (w konkursie Młode Kino Polskie) za "nowatorstwo zarówno treści jak i języka filmowego".

Czytaj także

Trójka przyznała nagrody dla młodych artystów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:00
Na uroczystej Gali "Talentów Trójki" rozdane zostały nagrody dla zwycięzców konkursu dla młodych twórców w kategorii "Film", "Teatr" i "Sztuki wizualne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 21:00
28 kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu Talenty Trójki. W kategorii sztuk plastycznych zwyciężyła Małgorzata Szymankiewicz, w kategorii film - Jakub Czekaj, w kategorii teatr -Krzysztof Garbaczewski. Dziś Jakub Czekaj.....
rozwiń zwiń