Poznaj finalistów "Talentów Trójki". Gala już dziś!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 12:00
Poznaliśmy finalistów trójkowego konkursu. Z ich grona dziś zostanie wyłoniony jeden laureat w każdej z trzech kategorii: Sztuki Wizualne, Teatr i Film.
Audio
  • Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś zapraszają na Galę "Talenty Trójki"
  • Paweł Sztarbowski ogłasza finalistów Talentów Trójki w kategorii Teatr
  • Ryszard Jaźwiński ogłasza finalistów Talentów Trójki w kategorii Film
  • Kasia Borowiecka ogłasza finalistów Talentów Trójki w kategorii Sztuki wizualne

Już po raz drugi przyznamy nagrody dla najbardziej obiecujących młodych artystów w trzech kategoriach – Sztuki Wizualne, Teatr i Film. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy studentów i absolwentów (do 30. roku życia) uczelni artystycznych. Kandydatów zgłaszały uczelnie albo instytucje kultury. Na początku czerwca jurorzy wyłonili Finalistów w poszczególnych kategoriach.

Uroczysta gala odbędzie się w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej o godzinie 18.00. Będzie można jej słuchać na antenie Trójki lub na stronie Trójki.  Imprezę poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś. Podczas gali specjalny koncert zagra L.U.C.

O 21:00 w "Klubie Trójki" Ryszard Jaźwiński będzie rozmawiał z laureatami konkursu.

Nadesłane w drugiej edycji konkursu prace oceniało jury, w skład którego wchodzą wybitne autorytety w swoich dziedzinach:
– w kategorii Sztuki wizualne – Edward Dwurnik, Monika Małkowska, Stach Szabłowski i Magda Jethon;
– w kategorii Teatr – Wojciech Malajkat, Paweł Passini, Paweł Sztarbowski i Barbara Marcinik;
– w kategorii Film – Roman Gutek, Krzysztof Majchrzak, Artur Reinhart, Marcin Wrona i Ryszard Jaźwiński.

Kapitułę "Talentów Trójki" tworzą dziennikarze Programu 3: Ryszard Jaźwiński, Magda Jethon, Anna Krakowska, Wojciech Mann, Barbara Marcinik, Ryszard Jaźwiński, Michał Nogaś oraz Jerzy Sosnowski.

Finalistami Talentów Trójki 2010/2011 w kategorii Sztuki Wizualne zostali:

Karina Marusińska

Karina

W 2008 roku skończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W ramach różnych programów stypendialnych studiowała na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao (2007) i w Instytucie Ceramiki w Guebwiller (2008). Zajmuje się dizajnem, ale i kreacją artystyczną, często zacierając między nimi granice.  Poszukuje rozwiązań polegających na łączeniu różnych dziedzin sztuki, nauki, ekologii. Bada zjawisko recyklingu na wszelkich możliwych płaszczyznach. Realizuje się także jako animatorka kultury.

Od 2010 roku pracuje jako asystent w Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej na Wydziale Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP.

Więcej o niej tu http: www.marusinska.pl


Joanna Zdzienicka

 /
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Malarstwa. Dyplom zrealizowała w pracowni prof. Kazimierza Cieślika i w interdyscyplinarnej pracowni dr. Lesława Tetli. Zajmuje się malarstwem, fotografią i tworzeniem obiektów. W czerwcu 2010 roku otworzyła swoją pierwszą indywidualną wystawę w katowickim Rondzie Sztuki. To owoc projektu Archiwum, który realizuje od 2008 roku. Za pomocą obiektów jednego rozmiaru daje wyraz upływającym dniom.

Więcej o Joannie tu www.joannazdzienicka.blogspot.com


Michał Stonawski
Jest absolwentem Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. W swojej pracy dyplomowej wykorzystał obiekty z pracowni pod numerem 303: szafka na przybory malarskie, wieszak, ochlapany farbą kaloryfer, przerdzewiała kratka wentylacyjna. Zwykłe przedmioty zostały podniesione do rangi sztuki.

Wziął udział w międzynarodowym projekcie artystycznym "Miejsce naznaczone".
Prace Michała można zobaczyć tu www.michalstonawski.blogspot.com

/


W jury Talentów Trójki w kategorii Sztuki Wizualne zasiadają w tym roku: Monika Małkowska, Edward Dwurnik, Stach Szabłowski i Magda Jethon.

 

Finalistami Talentów Trójki 2010/2011 w kategorii Film zostali:


Grzegorz Jaroszuk

 /
Świeżo upieczony absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej. Jego "Opowieści z chłodni"  zdobyły nagrodę publiczności i Grand Prix przeglądu Łodzią po Wiśle w 2011. Na studiach zrealizował trzy etiudy fabularne i trzy – dokumentalne. Był asystentem Jana Jakuba Kolskiego na planie "Wenecji".

"Opowieści z chłodni" to historia dwóch najgorszych pracowników supermarketu, którym szef każe znaleźć jakiś cel w życiu. Postanawiają wziąć udział w telewizyjnym show – Najnieszczęśliwszy człowiek miesiąca.

Grzegorz pracuje teraz nad scenariuszem pełnometrażowej fabuły.Michał Marczak

 /
Najpierw studiował reżyserię w Kalifornii, potem skończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zaczynał od teledysków i reklam, ale od 2005roku swoją energię poświęca projektom dokumentalnym i fabularnym – jako reżyser i operator. 
Jest członkiem zespołu filmowego "Paladino".

Jego film "Koniec Rosji" otrzymał Nagrodę Magic Hour na festiwalu Planete Doc Review 2010. Nominowany był także do Prix Europa. To historia dziewiętnastoletniego rekruta Aleksieja, który przylatuje do oddalonej od cywilizacji małej strażnicy na północnych rubieżach Rosji.

Michał pracuje obecnie nad dwoma dokumentami i swoim debiutem fabularnym.

 

Paweł Maślona

 ''Najpierw skończył politologię na UJ, a potem poszedł na studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (jest na III roku). Ma na swoim koncie etiudy fabularne i filmy reklamowe. Był asystentem Marcina Wrony na planie "Chrztu". Za film "Tylko dla obłąkanych" dostał nagrodę między innymi na festiwalu szkół filmowych w Monachium. "Zaćmienie" – film, z którym został zgłoszony do Talentów Trójki, to historia rodzinna – po śmierci matki bohater musi zaopiekować się chorym ojcem. Na początku miała to być tragikomedia, ale w końcu powstał dramat. Film reprezentował Wydział Radia i Telewizji w konkursie Plus Camerimage.

Paweł jest jednym ze współtwórców internetowego projektu "Serial w sieci". Mieszka w Krakowie. 

W jury Talentów Trójki w kategorii Film zasiadają w tym roku: Roman Gutek, Krzysztof Majchrzak, Artur Reinhart, Marcin Wrona i Ryszard Jaźwiński

Finalistami Talentów Trójki 2010/2011 w kategorii Teatr zostali:

Natalia Sikora

''

Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Miała 17 lat kiedy zwyciężyła w 26. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu śpiewając "Szewską kotkę" do tekstu Witkacego. W styczniu 2007 zadebiutowała w spektaklu teatru telewizji "Umarli ze Spoon River" w reżyserii Jolanty Ptaszyńskiej.

Jest laureatką kilkudziesięciu konkursów i przeglądów aktorskich i wokalnych. Z pianistą Piotrem Proniukiem pracuje nad piosenkami do tekstów C.K. Norwida. Materiał zebrany w spektakl pt: "Absurdustra – próba Norwida", będzie miał swoją premierę na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Ewelina Marciniak

''

Studentka reżyserii krakowskiej PWST, ale też dramatologii i europeistyki na UJ. Reżyserowała w Starym Teatrze w Krakowie "Wynajem" na podstawie tekstu Nisa-Momme Stockmana, w TR Warszawa czytanie tekstu "Zarys historii miłosnej". Swój pierwszy spektakl zrealizowała na zaproszenie aktorów Centrum Sztuki Kontrast i Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Była asystentką Anny Augustynowicz przy spektaklu "Zatopiona katedra" wg Gerta Jonkego oraz Bogdana Hussakowskiego podczas pracy nad "Filozofią w buduarze" Markiza de Sade.
W podkrakowskich miejscowościach prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.

15 maja na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego Grand Prix otrzymał reżyserowany przez Ewelinę monodram pt. "Medea" z Laboratorium Dramatu w Warszawie w wykonaniu Julii Wyszyńskiej (na zdjęciu), autorstwa Magdaleny Marciniak.

Także Jury II Koszalińskich Konfrontacji Młodych m-teatr przyznało główną nagrodę festiwalu Ewelinie Marciniak, za reżyserię spektaklu "Nowe wyzwolenie" Stanisława Ignacego Witkiewicza z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

 

Marcin Hycnar

/

Aktor Teatru Narodowego, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Ale też student tejże uczelni – na Wydziale Reżyserii. Na swoim koncie ma role filmowe, telewizyjne i teatralne. Wśród tych najważniejszych – Fuks w "Kosmosie" Gombrowicza, Artur w "Tangu" Mrożka, Marek w "Mroku"  Bielińskiego – wszystkie w Teatrze Narodowym. A zaczynał jako Mały Książę – w wieku 12 lat, w Teatrze Miejskim w Tarnowie.

 

W jury Talentów Trójki w kategorii Teatr zasiadają w tym roku: Wojciech Malajkat, Paweł Passini, Paweł Sztarbowski i Barbara Marcinik.