Znamy laureatów "Talentów Trójki"!

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 17:53
W kategorii Sztuki Wizualne zwyciężyła Karina Marusińska, w kategorii Film - Michał Marczak, a w kategorii Teatr - Marcin Hycnar.
AudioJuż po raz drugi Trójka przyznała nagrody dla najbardziej obiecujących młodych artystów w trzech kategoriach: Sztuki Wizualne, Teatr i Film .

- W pierwszej edycji wyróżniliśmy: Małgorzatę Szymankiewicz, Krzysztofa Garbaczewskiego i Kubę Czekaja. Niezwykle nam miło, że obserwując przez ostatni rok to, co się dzieje w ich życiu artystycznym, widzieliśmy jak odnoszą sukcesy w Polsce i za granicą. Od razu życzymy sobie, by to samo zdarzyło się tym, którzy dzisiaj zostaną wskazani jako laureaci roku 2011 - mówiła Agnieszka Szydłowska otwierając uroczystą Galę wspólnie z Michałem Nogasiem .

Oklaskami nagrodzeni zostali wszyscy nominowani w tegorocznej edycji "Talentów Trójki", a zanim padły najważniejsze nazwiska w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej wystąpił L.U.C.

" Obojętności basta, nastał nowy czas dla tego miasta, w dłonie wiosła (...)

Polska radę da, bo ma moc w łączących nas mostach - młodych talentach

nadchodzi rewolucji mięta"   - wyśpiewał Łukasz Rostkowski.

 

W kategorii Film laureatem:

- Za talent i dojrzałość artystyczną, za poruszające przedstawienie ludzkiej samotności i niezwykłą wrażliwość wizualną w filmie "Koniec Rosji" jest Michał Marczak - ogłosiła Dyrektor Programu Trzeciego i pomysłodawczyni konkursu Magda Jethon .

Nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych wręczył przewodniczący jury filmowego Krzysztof Majchrzak .

- Dziękuję za wiatr w skrzydła - powiedział laureat.

 

Michał Marczak najpierw studiował reżyserię w Kalifornii, potem skończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zaczynał od teledysków i reklam, ale od 2005 roku swoją energię poświęca projektom dokumentalnym i fabularnym – jako reżyser i operator. Jest członkiem zespołu filmowego Paladino.

Jurorom Talentów Trójki zaprezentował "Koniec Rosji". Film opowiada o małej bazie na północy Rosji, gdzie sześciu żołnierzy strzeże olbrzymich, niezamieszkałych połaci państwa rosyjskiego nad Oceanem Arktycznym.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu filmu:

W finale Talentów Trójki w kategorii Film znaleźli się także: Paweł Maślona i Grzegorz Jaroszuk.

Młodych filmowców oceniało jury w składzie: Roman Gutek, Krzysztof Majchrzak, Artur Reinhart, Marcin Wrona i Ryszard Jaźwiński.

 

W kategorii Teatr laureatem:

- Za wyrazisty styl gry aktorskiej, za świetne rzemiosło połączone z kreatywnością i  za charyzmatyczną osobowość jest Marcin Hycnar - uzasadniła Magda Jethon.

Nagrodę wręczył Paweł Sztarbowski , przewodniczący jury wyłaniającego talenty w kategorii Teatr. A sam laureat, wyraźnie wzruszony powiedział: - Człowiek przez pół życia ma takie przeczucie, że być może... i owszem..., aż pewnego dnia, czarno na białym widzi, że jednak ma talent.

Marcin Hycnar to aktor Teatru Narodowego, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Ale też student tejże uczelni – na Wydziale Reżyserii. Na swoim koncie ma role filmowe, telewizyjne i teatralne. Wśród tych najważniejszych: Fuks w "Kosmosie" Gombrowicza, Artur w "Tangu" Mrożka, Marek w "Mroku" Bielińskiego – wszystkie w Teatrze Narodowym. A zaczynał w wieku 12 lat jako Mały Książę  w Teatrze Miejskim w Tarnowie.

W finale Talentów Trójki w kategorii teatr znalazły się także: Ewelina Marciniak i Natalia Sikora.

Młodych aktorów oceniało jury w składzie: Wojciech Malajkat, Paweł Passini, Paweł Sztarbowski i Barbara Marcinik.

W kategorii Sztuki Wizualne laureatką:

- Za kreatywne podejście do ceramiki, za luz i poczucie humoru, za umiejętne połączenie formy rzeźbiarskiej, funkcji użytkowej i biegłości technicznej jest Karina Marusińska - ogłosiła Magda Jethon.

Nagrodę wręczyła Monika Małkowska , przewodnicząca jury w tej kategorii. - Ja chciałam tylko powiedzieć, że jestem bardzo skrępowana i czuję się bardzo szczęśliwa - powiedziała Karina odbierając nagrodę.

Młoda artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W ramach różnych programów stypendialnych studiowała na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao (2007) i w Instytucie Ceramiki w Guebwiller (2008). Zajmuje się designem, ale i kreacją artystyczną, często zacierając między nimi granice. Poszukuje rozwiązań polegających na łączeniu różnych dziedzin sztuki, nauki, ekologii. Bada zjawisko recyklingu na wszelkich możliwych płaszczyznach. Karinę interesują problem twórczego gospodarowania odpadami przemysłowymi. Realizuje się także jako animatorka kultury.

Od 2010 roku pracuje jako asystent w Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej na Wydziale Szkła i Ceramiki wrocławskiej ASP. Więcej o  artystce dowiesz się z jej strony .

W finale Talentów Trójki w kategorii Sztuki Wizualne znaleźli się także: Janna Zdzienicka i  Michał Stonawski.

Prace artystów oceniało jury w składzie: Edward Dwurnik, Monika Małkowska, Stach Szabłowski i Magda Jethon.

 

Zanim poonownie wystąpił L.U.C. o głos poprosił Krzysztof Majchrzak. - Jak mówi ten oto artysta "nadchodzi rewolucji mięta w młodych talentach", życzę by ta mięta w waszych sercach nigdy się nie zneutralizowała. Odwagi, zuchwałości w realizacji marzeń - życzył młodym artystom.

Zwycięzcy konkursu byli także gośćmi "Klubu Trójki".  Zapraszamy do wysłuchania tej audycji.

Czytaj także

3 pytania do 9 finalistów Talentów Trójki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 11:07
Wkrótce jury wyłoni laureatów Talentów Trójki. Dziś przyglądamy się wszystkim finalistom, pytamy o rywalizację w sztuce i co by było, gdyby nie zajmowali się tym, czym się zajmują. Zagłosuj w naszych sondach!
rozwiń zwiń