Grzegorz Zariczny: być finalistą Talentów Trójki to zaszczyt

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 13:55
Jury zachwycił filmem "Marysina Polana". - Robiłem ten film bardzo długo, w trudnym dla mnie momencie. Zostałem wówczas czasowo usunięty ze szkoły w Katowicach, sugerowano mi, żebym przestał robić film, że się do tego nie nadają - wspomina Grzegorz Zariczny.
Audio
  • Grzegorz Zariczny: być finalistą Talentów Trójki to zaszczyt (Trójkowo, filmowo)
Grzegorz Zariczny (z prawej) na planie filmu Marysina Polana
Grzegorz Zariczny (z prawej) na planie filmu "Marysina Polana"Foto: mat.promocyjne/Wajda Studio

Po zrealizowaniu obrazu pozwolono mu jednak zostać w szkole powtarzając rok. - Gdyby nie udało mi się zrealizować "Marysinej Polany", pewno nie robiłbym już filmów - mówi gość Ryszarda Jaźwińskiego. Jak dodaje jego wcześniejsze obrazy pełne były błędów. Działo się tak także dlatego, że poruszał w nich tematy, które nie były mu bliskie. Dopiero w "Marysinej Polanie" postał opowiedzieć o tym, co zna.

- Chciałem znaleźć miejsce i ludzi, którzy pomogą mi o tym opowiedzieć. Takim miejscem okazała się bacówka i górale, ich doświadczenia życiowe. Moje dzieciństwo było bardzo podobnie, ważnym tematem była miłość. Obserwowałem ją u moich rodziców, dziadków u innych osób u nas na wsi - opowiada reżyser nagrodzonego w Sundance "Gwizdka". Jak udało mu się sprawić, że bohaterowie otworzyli się tak bardzo? Tajemnica leży w czasie im poświęconym. - Otworzyli się przed mną. Zawsze staram się spędzić z bohaterami dużo czasu. Pokazać, że przychodzę do nich z czymś ważnym, z czymś co da wiele dobrego i im i mi, wiele im również powiedziałem o sobie. Zaufali mi - przyznaje gość "Trójkowo, filmowo", Grzegorz Zariczny.

Konkurs Talenty Trójki , organizowany przez Trójkę, stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.

W kategorii film do finału zakwalifikowano oprócz Grzegorza Zaricznego, Aleksandrę Terpińską i Katarzynę Wilk.

Tu znajdziesz więcej informacji o Talentach Trójki >>>

Sylwetki finalistów prezentujemy przez trzy kolejne weekendy (1 i 2 czerwca, 8 i 9 czerwca, 15 i 16 czerwca) w audycjach "Radiowy Dom Kultury" , "Magazyn Bardzo Kulturalny" i "Trójkowo, filmowo".
Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 20 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński . Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR .
W tym roku po raz drugi wręczony zostanie także Diament Trójki – nagroda za całokształt. W tym roku otrzyma ją Janusz Głowacki .

Zobacz więcej na temat: FILM KULTURA Talenty Trójki

Czytaj także

Zariczny: "Gwizdek" jest uniwersalny, bo każdy chce fajnej żony

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 11:37
Film polskiego reżysera zdobył Grand Prix konkursu krótkometrażowego na Sundance Film Festival 2013. - To miała być uniwersalna historia o potrzebach, które wszyscy mają takie same. I chyba się udało - mówił w Trójce Grzegorz Zariczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki: Aleksandra Terpińska o fascynacji człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 09:30
- Interesują mnie historie, które wydarzają się między ludźmi. Człowiek jest dla mnie inspiracją na każdym etapie pracy, dużo czerpię ze spotkań z innymi. Uwielbiam film m.in. dlatego, że jest to praca zbiorowa, na każdym jej etapie można spotkać niezwykłych ludzi - podkreśla Aleksandra Terpińska.
rozwiń zwiń