Polskie piosenki z tekstem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 23:06
Ta audycja będzie zawierać tylko polskie piosenki, ponieważ ubranie emocji w polskie słowa pozwala rodzimym artystom kreować równoległe światy muzycznych emocji. Natomiast dźwięki bez tych słów byłyby, powiedzmy... nagie. A to powinno zostać domeną muzyki instrumentalnej – zastrzegł już na wstępie Mateusz Krautwurst.
Krzysztof Napiórkowski
Krzysztof Napiórkowski Foto: Jacek Konecki/PR

Przemyslaw Gintrowski pap 1200.jpg
Wspomnienie o Przemysławie Gintrowskim

Są tacy, którzy uważają, że intensywne myślenie męczy, a nie tego przecież oczekujemy od muzycznej rozrywki. Albo, że tekst we współczesnej piosence nie powinien skupiać naszej uwagi, bo... piosenka może stracić swoją użytkową funkcję jako tło naszych codziennych zajęć. Na szczęście wciąż są jeszcze artyści, którzy mają inne zdanie.


Posłuchaj
51:33 2020_11_09 23_06_57_PR3_Dzika_karta_Serdeczne_dzwięki.mp3 Mario Szaban i Krzysztof Napiórkowski w programie Mateusza Krautwursta (Dzika karta: Serdeczne Dźwięki/Trójka)

– Miałem takie szczęście, że nigdy nie szedłem za takim komercyjnym szablonem. Współpracowałem i współpracuję z Justyną Holm, Januszem Onufrowiczem, Jackiem Cyganem, a to są ludzie, którzy nie piszą rzeczy sztampowych – mówi wokalista i kompozytor Mario Szaban. – Do mojej muzyki pisano teksty, teraz odwróciłem sytuację: proszę o tekst i do tego pisze muzykę. Spodobało mi się to – deklaruje.

Projekt FEELiNG – Feeleing (Official Video)/YouTube Mario Szaban Music


– Postanowiłem zawiązać spółkę autorską z panem Adamem Bernardem Mickiewiczem i wykorzystać jego teksty znane szeroko, jako "Sonety krymskie". Napisałem do nich muzykę, a całość wydałem na płycie – mówi żartobliwie Krzysztof Napiórkowski o swoim najnowszym albumie "Napiórkowski/Mickiewicz".

Jednak czy język narodowego wieszcza nie jest przestarzały, a przez to zbyt trudny? – Dla mnie jest to język oczywisty i zrozumiały. Choć przyznaję, że nie zawsze tak było, bo kiedy przerabialiśmy w szkole "Sonety..." i w ogóle twórczość Mickiewicza, nie byłem tym zainteresowany – odpowiada muzyk.

Stepy akermańskie/YouTube Krzysztof Napiórkowski

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Goście: Mario Szaban (wokalista, aranżer, kompozytor, producent muzyczny), Krzysztof Napiórkowski (kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, producent muzyczny, wokalista)
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 23.06

pr/kr

Czytaj także

"Mistrz. Absolutnie" – wspomnienia o Wojciechu Młynarskim

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 15:30
Ukazała się właśnie książka Katarzyny Szydłowskiej-Kalukin "Mistrz. Absolutnie". Zawiera ona wspomnienia o Wojciechu Młynarskim opowiadane przez tych, którzy go znali. Autorka publikacji była gościem Natalii Grzeszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny kompozytor Ennio Morricone nie żyje. Zmarł w wieku 91 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 09:00
"Dobry, zły i brzydki", "Dawno temu w Ameryce", "Cinema Paradiso", "1900: Człowiek legenda" – muzykę do tych filmów będziemy pamiętać jeszcze bardzo długo. Jej autor, włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone odszedł w poniedziałek 6 lipca 2020 roku w Rzymie po tym, jak trafił do szpitala w związku ze złamaniem kości udowej. Miał 91 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Karpiel-Bułecka: czasem w moim życiu dominują emocje

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 14:15
Skrzypek, wokalista, architekt i góral. Twierdzi, że jego siła wynika właśnie z mocnych, góralskich korzeni. I to one nigdy nie pozwoliły mu pójść na skróty. O tym opowiada także na scenie, bo przecież poprzez śpiewanie opowiada o własnym losie.
rozwiń zwiń