Hip-hop to forma terapii – VNM

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 18:53
– W moim życiu działy się różne rzeczy. Musiałem wtedy spotkać się z przyjaciółmi i opowiedzieć im, co mi jest. Gdy spotkałem się tak z ośmioma osobami, stwierdziłem, że zamiast powtarzać ciągle to samo, nagram płytę – gościem Mateusza Krautwursta był VNM. 
VNM Czuz Tu Daj Najs
VNM "Czuz Tu Daj Najs"Foto: mat. promocyjne

– Ten krążek ma formę rozmowy z przyjacielem, a jest nim słuchacz – mówi o albumie "Czuz Tu Daj Najs" z 2019 roku. – Dostałem wiele wiadomości od ludzi, że płyta otworzyła im oczy na problemy. Po jej wysłuchaniu kilka osób zdecydowało się pójść do psychologa. Udało się przełamać pewien temat tabu. Zagadnienie zdrowia psychicznego jest coraz częściej poruszane w dyskusji publicznej. To dobra rzecz – dodaje.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez VNM (@fau_enem)

Nie tylko muzyka 

Hip-hop w rodzimej odsłonie to nie tylko muzyka. To bardzo często zabawa słowem, w kontekście rytmu i języka. – Hip-hop to sposób na życie, forma autoterapii i wyrzucenia z siebie emocji, które kotwiczą się w środku, a niekoniecznie można je wydobyć w codziennych rozmowach z ludźmi. Czasami jest to też zabawa. Jak widać, muzyka ma wiele funkcji – podkreśla raper.

VNM - A raz tak feat. GrubSon (prod. SoDrumatic) / DeNekstBestTV

Sposób na życie

Moja przygoda z hip-hopem zaczęła się od tańca. Pierwszy tekst napisałem trzy dni przed sylwestrem 2000 roku. Coraz mniej kolegów przychodziło na treningi, więc napisałem kilka słów. Nie rzuciłem wszystkiego od razu. Nagrywałem płyty, chodziłem do liceum, potem na studia. Po nagraniu dziesięciu albumów stwierdziłem, że teraz mogę wszystko zostawić, zająć się muzyką i z niej zarabiać – opowiada VNM.

Posłuchaj
101:52 2021_01_18 23_05_00_PR3_Dzika_karta_Serdeczne_dzwieki.mp3 VNM gościem Mateusza Krautwursta (Dzika karta: Serdeczne dźwięki/Trójka)

 

"EXIT2020"

VNM przyznaje, że poszukiwał wyjścia ewakuacyjnego z 2020 roku – Ten rok nie był specjalnie przychylny. Większość utworów jest o tym, co się działo: koronawirus, lockdowny, ludzie tracący pracę. Na płycie można usłyszeć dużo zgryzoty i bólu – mówi.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez VNM (@fau_enem)

***

Tytuł audycji: Serdeczne Dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Gość: VNM (raper)
Data emisji: 18.01.2021
Godzina emisji: 23.05

pr/kr

Czytaj także

Trzeźwe myśli Wojciecha "Kwiatka" Kwiatkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 14:30
W kolejnym odcinku "Godzinie prawdy" o swojej historii opowiada słuchaczom Trójki Wojciech "Kwiatek" Kwiatkowski. Gość audycji ma 30 lat, jest raperem i śpiewa o swoim życiu, które na początku nie było usłane różami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OsKeyz: szczęściu trzeba pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 00:15
Nowy rok 2021 Mateusz Krautwurst zaczął od zaproszenia niezwykłego gościa. Oscar "OsKeyz" Stieler jest pianistą i producentem muzycznym, który od prawie 20 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Współpracował z takimi artystami, jak Erykah Badu, Gloria Estefan, Lalah Hathaway, Jazmine Sullivan czy Macy Gray, jednak na swoją pozycję musiał ciężko pracować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serdeczna trzynastka samotnie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 00:15
To było już trzynaste wydanie "Serdecznych dźwięków"! Mateusz Krautwust, jak sam mówi, nie jest przesądny, jednak na wszelki wypadek postanowił samotnie stawić czoła tej pechowej, podobno, liczbie. Tym razem nie było więc w studiu gości. Królowała za to muzyka, która stanowiła wspaniałe zakończenie dnia. Wystarczy posłuchać.
rozwiń zwiń